Wady i zalety podawania cielętom siary za pomocą sondy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wady i zalety podawania cielętom siary za pomocą sondy

28.02.2022autor: Beata Dąbrowska

Wiele badań potwierdza, że ponad 30% cieląt pozostających z matką nie ssie siary w pierwszych 4 godzinach po wycieleniu. Ponadto, nawet 40% cieląt, aby w ogóle podjęło próbę picia siary wymaga pomocy człowieka w pierwszych godzinach życia.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie korzyści daje sondowanie cieląt?
  • Jakie są negatywne skutki odpajania cieląt za pomocą sondy?
  • Jakie korzyści daje odpajanie cieląt butelką ze smoczkiem?

Sondowanie cieląt coraz bardziej powszechną metodą podawania siary

Nie potrzeba zatem więcej argumentów przemawiających za tym, że wydojenie krowy i podanie cielęciu siary jest jak najbardziej korzystne. Jeżeli nie mamy pewności czy pozostawiony z matką osesek wypił wystarczającą ilość dobrej jakości siary, ryzykujemy jego zdrowie.

r e k l a m a
Coraz powszechniejszą praktyką odpajania staje się podawanie cielętom siary za pomocą sondy. Sposób ten zapewnia podanie cielętom precyzyjnie obliczonej ilości siary, co ma ogromne znaczenie w przypadku zwierząt urodzonych w wyniku ciężkiego porodu lub tych, które nie wykazują odruchu ssania i nie miałyby szans na samodzielne pobranie siary. Jest jednak małe, ale… Otóż, wielokrotne żywienie sondą może przyczyniać się do zaniku odruchu ssania u cieląt, co sprawia, że później nie chcą one pobierać mleka ze smoczka. Bardzo istotna jest tutaj także umiejętność odpajania sondą. Błąd w technice może bowiem doprowadzić do zachłyśnięcia się, a nawet uszkodzenia przełyku i gardła.

Butelka ze smoczkiem zaspokaja potrzebę ssania i stymuluje produkcję śliny

Z kolei odpajając cielęta butelką lub wiaderkiem ze smoczkiem zaspakajamy ich naturalną potrzebę ssania. Jednocześnie uczymy ich tego odruchu, co w przyszłości procentuje łatwiejszym pobieraniem pójła przez smoczek. Kolejną korzyścią z tego wynikającą jest produkowanie odpowiedniej ilości śliny, zawierającej enzymy trawiące laktozę. Ślina wpływa nie tylko na efektywniejsze wykorzystanie mlecznego cukru, ale ma również właściwości antybakteryjne. Jeśli siara „zanieczyszczona” jest chorobotwórczymi patogenami, to zawarte w ślinie substancje antybakteryjne unieszkodliwiają część i zmniejszają ryzyko przedostania się ich do przewodu pokarmowego.

Rodzaj smoczka ma znaczenie

Jeśli cielęta nie wytwarzają śliny koniecznej do trawienia mleka – a może tak się zdarzyć na skutek zbyt szybkiego podawania siary ze smoczka lub sondą – po odpojeniu może dochodzić do obsysania innych zwierząt. Z tego też powodu duże znaczenie ma rodzaj stosowanego do odpajania smoczka. Smoczki wolnossące sprawiają, że cielę pije wolniej, produkując przy tym więcej śliny. Przy wydłużonym czasie odpajania cielę pobiera dużo mniejsze porcje, wytwarza dużo śliny, co sprzyja tworzeniu się właściwego skrzepu kazeinowego w trawieńcu.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 09/2022 na str. 63. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zadbać o dobre samopoczucie cieląt?

Cielęta w okresie odchowu swoim zachowaniem dają sygnały czy wszystko jest w porządku ze zdrowiem, żywieniem i utrzymaniem. Jak poprawnie je odczytać i jak jeszcze można poprawić samopoczucie najmłodszych prezentujemy w niniejszym artykule.

czytaj więcej

Po czym można poznać, że cielęta są zdrowe, a po czym, że chorują

Na to pytanie młode zwierzęta same nam odpowiedzą poprzez zachowanie, którym sygnalizują czy wszystko jest w porządku. Zdrowe cielę jest bowiem żywotne i ciekawskie. Reaguje poprzez zmianę pozycji uszu oraz zainteresowanie źródłem pochodzenia dźwięków.

czytaj więcej
Bydło mleczne

6 sposobów by cielęta poradziły sobie w utrzymaniu grupowym

Utrzymanie grupowe cieląt zyskuje w oczach hodowców: często oznacza poprawę dobrostanu zwierząt, możliwość obniżenia kosztów pracy i skuteczniejszego zarządzania stadem. Ale ma swoje zagrożenia. Jak im zaradzić?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)