U krów z ketozą wydajność mleczna spada nawet o 30%
r e k l a m a
Partnerzy portalu

U krów z ketozą wydajność mleczna spada nawet o 30%

13.01.2021

Ketoza jest jedną z najczęstszych chorób przemiany materii u bydła. Prowadzi do poważnych strat ekonomicznych wynikających z obniżenia mleczności, zaburzeń w rozrodzie i zwiększonej podatności zwierząt na zakażenia drobnoustrojami. Straty mleczności w ciągu jednej laktacji przy ketozie mogą sięgać nawet 30%.

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy dochodzi do rozwoju ketozy
  • Jakie są sposoby zapobiegania katozie w stadzie?
  • Jakie witaminy i substancje suplementować krowom w okresie poporodowym?

W jaki sposób okres poporodowy sprzyja ketozie?

W okresie poporodowym (a także w kilku ostatnich dniach przed wycieleniem) krowy wysokowydajne nie są zdolne do pobierania takiej ilości energii (paszy), która pokrywałaby zapotrzebowanie energetyczne na produkcję mleka (i siary). Dotyczy to ponad 80% krów o wysokim potencjale produkcyjnym i przyczynia się do powstania ujemnego bilansu energetycznego.

r e k l a m a
W celu zminimalizowania tego ujemnego bilansu organizm krowy uwalnia zapasy zgromadzone w postaci tkanki tłuszczowej. Jednakże metaboliczny szlak spalania kwasów tłuszczowych zostaje zablokowany wobec braku glukozy. Dlatego też część kwasów tłuszczowych ulega estryfikacji odkładając się w postaci tłuszczu wątroby, co wywołuje zespół stłuszczonej wątroby, a część zostaje przekształcona w związki ketonowe, które kumulowane są we krwi. Ich toksyczne działanie oraz upośledzenie komórek nerwowych, na skutek obniżenia poziomu glukozy we krwi, to bezpośrednie przyczyny ketozy. Ketoza najczęściej występuje u krów pomiędzy 3. a 6. tygodniem laktacji.

Jak wyeliminować problem ketozy ze swojego stada?

Jeśli ustrzeżemy się kilku podstawowych błędów żywieniowych, to będziemy mogli spać spokojnie, szybko zapominając o ketozie.

Podstawowym działaniem hodowcy w prewencji przed tą groźną i kosztowną chorobą metaboliczną jest monitoring kondycji krów i odpowiednie sterowanie ich żywieniem, by nie dopuścić do zatuczenia. Częstym błędem jest traktowanie okresu zasuszenia jako czasu poprawy kondycji krów. Krowy w zbyt dobrej kondycji wyróżnia bowiem niższe pobranie paszy w pierwszych tygodniach laktacji i większa mobilizacja rezerw tłuszczowych.

Niezbędne jest prawidłowe żywienie krowy w okresie zasuszenia. Gdzie w pierwszym jego okresie należy stosować dawkę pokarmową z niską zawartością energii, wprowadzając stopniowo pasze treściwe na 2–3 tygodnie przed porodem. Pamiętajmy, że maksymalna dawka paszy treściwej przed porodem wynosi 3 kg na dobę. Takie postępowanie ma na celu przyzwyczajenie krowy do takiej samej paszy (objętościowej i treściwej), którą będzie otrzymywała po porodzie. Prawidłowe zbilansowanie dawki pokarmowej i jednoczesna adaptacja krów do pokarmu, który będzie otrzymywała w okresie laktacji, ograniczają osłabienie apetytu, co nie pogłębia ujemnego bilansu energetycznego krowy po porodzie.

Należy wykluczyć bądź ograniczyć w miarę możliwości skarmianie w okresie okołoporodowym pasz zawierających substancje ketogenne, takich jak złej jakości kiszonka z dużą zawartością kwasu masłowego, śruta poekstrakcyjna zawierająca znaczne ilości tłuszczu oraz pasze roślinne z kwaśnych gleb.

Przed i po porodzie krowa powinna otrzymywać pasze smakowite i bogate w energię, czyli w łatwostrawne włókno. Przy konieczności stosowania gorszej jakości pokarmu warto wprowadzić do dawki pokarmowej dodatki poprawiające jej strawność, np. żywe kultury drożdży. Wskazane byłoby także uzupełnienie w dawce niektórych pierwiastków takich jak: miedź, kobalt, fosfor i jod.

Skutecznym sposobem zapobiegania ketozie jest stosowanie prekursorów glukozy: glikolu monopropylenowego oraz propionianu wapnia. Glikol propylenowy podany do pyska szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, uzupełnia niedobory glukozy we krwi i łagodzi objawy ketozy. Profilaktyczne zadawanie glikolu należy rozpocząć tydzień przed porodem, a zakończyć dwa tygodnie po porodzie. Oprócz wlewek dostępne są na rynku specjalne dodatki granulowane zawierające glikol propylenowy.

Obniżenie poziomu związków ketonowych i zmniejszenie koncentracji niezestryfikowanych kwasów tłuszczowych w surowicy krwi powoduje niacyna (witamina PP). Dlatego zwróćmy uwagę na jej zawartość w stosowanym przez nas dodatku mineralno-witaminowym. Dawka 6–12 g dziennie na sztukę, pozwoli nam ograniczyć wystąpienie ketozy.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Archiwum
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Krowie rekordzistki, które przekroczyły barierę 200 tys, kg mleka

Jeszcze niedawno emocje wywoływały krowy z życiową wydajnością 100 tys. kg mleka. Tymczasem, jak czytamy na stronie Holenderska Genetyka Plus – Holendrzy mają już 4 krowy, którym udało się uzyskać życiową produkcję mleka ponad 200 000 kg!

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)