Słoma czy siano - czym lepiej budować strukturę dawki pokarmowej dla krów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Słoma czy siano - czym lepiej budować strukturę dawki pokarmowej dla krów?

23.05.2022autor: Beata Dąbrowska

Szacuje się, że w czasie jednej minuty przeżuwania krowa wydziela ok. 270 ml śliny. W niej znajduje się naturalny bufor, jakim jest kwaśny węglan sodu, w ilości około 7 g na litr śliny.

Lepiej budować strukturę dawki słomą czy sianem?

Dawka pokarmowa o właściwej strukturze, charakteryzująca się dobrym pobraniem fizycznie efektywnego włókna gwarantuje dużą produkcję śliny, gdyż wtedy krowa przeżuwa 6 – 8 razy dziennie po 40 – 50 minut. Dzięki temu pH płynu żwaczowego utrzymuje się na poziomie około 6, co warunkuje stabilizację fermentacji w żwaczu. W takiej sytuacji nie ma mowy o kwasicy. Dodatkowo otrzymujemy efekt maksymalizacji syntezy białka mikrobiologicznego.

Dla przeżuwaczy jest to najtańsze białko o dobrym składzie aminokwasowym, a zarazem bardzo dobrze trawione w jelicie cienkim. Badania dowodzą, że najkorzystniejsza koncentracja peNDF-u (efektywna strukturalność) w dawce pokarmowej wynosi około 22%. Pomimo iż powszechnie stosowanym komponentem strukturotwórczym jest słoma, to wielu hodowców rozważa zastosowanie w tym celu siana.

Czy lepsze jest budowanie struktury dawki słomą czy sianem? Po części na to pytanie odpowiedzi udzielają wyniki doświadczenia, które zostało zrealizowane w Bolonii.

r e k l a m a

Słoma zdecydowanie lepsza od siana

Doświadczenie obejmowało 2 grupy zwierząt. W pierwszej grupie krowy otrzymywały 15 kg siana i 6,5 kg śrutowanego ziarna kukurydzy, zaś te z 2 grupy żywiono sianem – 9 kg, słomą – 3 kg i śrutowanym ziarnem kukurydzy 9,5 kg. W 2 grupie było zdecydowanie więcej skrobi. Pobranie peNDF w pierwszej grupie wyniosło 5,29 kg, skrobi 3, 80 kg a całkowity czas przeżuwania wyniósł 751 minut. Z kolei w 2 grupie krowy pobrały 3,78 kg peNDF, 5,46 kg skrobi, a przeżuwanie trwało 803 minuty. Pomimo że w 2 grupie było więcej skrobi, a mniej peNDF przeżuwanie trwało dłużej. To wskazuje na zdecydowanie lepsze działanie słomy na strukturalność dawki pokarmowej w stosunku do siana.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Być hodowcą i nie oszaleć. Jak nie wypalić się zawodowo będąc rolnikiem?

Hodowca pracuje 365 dni w roku. Jak nie wypalić się w tym zawodzie i zachować optymizm oraz równowagę między pracą a odpoczynkiem? Sposoby są różne.  

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)