Rolnik z Mazowsza, żeby zadbać o krowy buduje stół paszowy na pastwisku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnik z Mazowsza, żeby zadbać o krowy buduje stół paszowy na pastwisku

22.11.2022autor: Józef Nuckowski

Iwona i Paweł Kowalczykowie utrzymują krowy w oborze uwięziowej, ale robią wszystko, by zapewnić im jak najwięcej ruchu. Między innymi rozpoczęli inwestycję, która zapewni zwierzętom odpowiednie żywienie poza oborą.

Z artykułu dowiesz się

  • Dlaczego inwestycja w paszowóz zawsze się zwraca?
  • Jaką opinię na temat innych ras bydła obok HF-a ma rolnik?
  • Dlaczego budowa stołu paszowego na pastwisku jest konieczna dla hodowców i jakie daje korzyści?

Bezawaryjny paszowóz Sano, który pracuje w gospodarstwie nieprzerwanie od 15 lat

Od 2007 roku żywienie krów w gospodarstwie państwa Kowalczyków odbywa się za pomocą wozu paszowego Sano o pojemności 5 m3. Hodowca podkreśla, że jest to bardzo dobra maszyna, która przez 15 lat pracuje bezawaryjnie, a jedyne czego dziś wymaga, to wymiany wyeksploatowanego ślimaka.

W skład miksu wchodzi słoma, sianokiszonka, kiszonka z kukurydzy i pasza treściwa, której na sztukę przypada około 5 kg. Ponadto, hodowca 4 razy dziennie premiuje sztuki o najwyższej wydajności. Trzy razy dziennie mieszanką sporządzaną w mieszalniku, a dodatkowo wieczorem zadawane jest śrutowane ziarno kukurydzy wraz ze śrutą sojową.

r e k l a m a

Już po 2 tygodniach użytkowania paszowozu przybyło mleka w zbiorniku

Po zakupie wozu paszowego w gospodarstwie państwa Kowalczyków bardzo szybko nastąpił wzrost wydajności mlecznej i poprawa zdrowotności stada.

Już po dwóch tygodniach zadawania krowom PMR-u stwierdziliśmy, że przy tej samej paszy tylko dobrze wymieszanej przybywa mleka w zbiorniku. Krowy są zdrowsze i nie zakwaszają się – tłumaczą gospodarze.

3 różne rasy bydła mlecznego w jednej oborze. Co sądzą o nich hodowcy?

Państwo Kowalczykowie oprócz hf-ów mają także kilka krów rasy montbeliarde i kilka krzyżówek hf-a z simentalem mlecznym.

Kupując jałówki montbeliarde nie nastawiałem się na uzyskanie wysokiej wydajności, ale zależało mi na zwiększeniu zawartości tłuszczu oraz białka w mleku. Liczyłem także na lepszą zdrowotność tych sztuk w porównaniu do czystego hf-a. Skład mleka tych krów nie spełnił moich oczekiwań, ale zdrowotność zdecydowanie tak. Krowa montbeliarde cieli się i od razu ma apetyt i pobiera paszę. Hf już taki nie jest. Na prawidłowe pobieranie paszy trzeba u tych krów poczekać trochę dłużej. W przypadku mieszańców hf-a z simentalem, poprawa zdrowotności w stosunku do czystego hf-a jest niewielka, a wydajność mleczna znacznie mniejsza. Reasumując, co do wydajności najlepiej sprawdza się hf, który jest jednak bardziej problematyczny od innych sprawdzanych przeze mnie ras. U holsztyno-fryzów trzeba też bardzo dbać o nogi, a w szczególności o racice. Najlepiej jakby zwierzęta te zawsze chodziły luzem – mówi hodowca.

W uwięziówce krowy przebywają tylko zimą. Od wiosny do jesieni korzystają z pastwisk i okólnika

  • W uwięziówce krowy przebywają tylko zimą. Od wiosny do jesieni korzystają z pastwisk i okólnika

Mając HF-y w oborze uwięziowej trzeba zapewnić im ruch na świeżym powietrzu

Pan Paweł utrzymuje krowy mleczne w uwięziówce, ale robi wszystko, by zapewnić zwierzętom jak najwięcej ruchu na świeżym powietrzu.

Stanowiska dla hf-a nie są dobre. Najlepiej jakby utrzymywane były w obiekcie wolnostanowiskowym, dlatego też nasze zwierzęta od wiosny do jesieni mają zapewniony ruch na okólniku oraz na pastwisku. Krowy wypuszczamy zaraz po porannym udoju i do wieczora przebywają na dworze. Na okólniku dokarmiany je miksem z wozu. Wybetonowałem w tym celu niewielką powierzchnię, nie jest to jednak idealne rozwiązanie, gdyż pasza narażona jest na działanie słońca i opadów. Rozpocząłem więc na pastwisku budowę stołu paszowego, który będzie zadaszony. Na razie wylany został beton i postawione słupy nośne, ale wkrótce zrobimy zadaszenie. Mam nadzieję, że od przyszłego sezonu pastwiskowego krowy będą korzystały z tego miejsca. Nowy stół paszowy zlokalizowany jest przy lesie, który będzie dodatkowo go zacieniał – mówi Paweł Kowalczyk.

Paweł Kowalczyk podkreśla, że w parku maszynowym gospodarstwa mlecznego cały czas potrzebna jest jakaś modernizacja. Obecnie gospodarze planują zmienić przyczepę samozbierającą, gdyż potrzebują maszyny większej i nowocześniejszej.

Od 2007 roku mamy własną przyczepę i zielonkę z pierwszego pokosu zakiszamy na pryzmach. Drugi pokos suszymy na siano albo sporządzamy z niego baloty. Sianokiszonka z pryzmy jest jednakowej jakości, dzięki czemu nie występują skoki wydajności mleka jak w przypadku skarmiania sianokiszonki z balotów. Dodatkowo sporządzanie sianokiszonki na pryzmach jest o wiele tańsze niż robienie w balotach – mówi Paweł Kowalczyk.

– Wóz paszowy przez 15 lat pracuje bez awarii – mówi Paweł Kowalczyk

  • – Wóz paszowy przez 15 lat pracuje bez awarii – mówi Paweł Kowalczyk

W przyszłym sezonie krowy podczas wypasu będą mogły korzystać z nowego, zadaszonego stołu paszowego

  • W przyszłym sezonie krowy podczas wypasu będą mogły korzystać z nowego, zadaszonego stołu paszowego

Od listopada 2019 roku państwo Kowalczykowie dostarczają mleko do OSM Garwolin.

O zmianie podmiotu zdecydowała cena. W Garwolinie była wyższa niż w poprzednim zakładzie. Ponadto są jeszcze inne korzyści dostarczania mleka do OSM Garwolin. Co dwa tygodnie nasza mleczarnia przywozi nam nabiał niemal pod same drzwi, co jest bardzo wygodnym, bezgotówkowym rozwiązaniem. Często robimy też zakupy w magazynie zaopatrzenia rolnictwa w Wężyczynie. Dzięki tym wszystkim zakupom otrzymujemy premię lojalnościową, która dodatkowo podnosi cenę za sprzedany surowiec, a kupić poszczególne artykuły i tak musimy. Ponadto w interesie nas rolników jest, by obrót OSM Garwolin był jak największy i by nasza spółdzielnia prosperowała jak najlepiej, ponieważ wtedy zarabiają dostawcy – mówi Paweł Kowalczyk.

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 47/2022 na str. 50. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

autor Józef Nuckowski

Józef Nuckowski

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

16 krów utknęło na mokradłach. Ledwie żywe uratowali strażacy

W rozlewiskach Narwi utknęło 16 krów. Wycieńczone zwierzęta z każdą chwilą coraz bardziej zapadały się w grzęzawisku. Pomoc strażaków przyszła niemal w ostatniej chwili.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)