Program automatycznie przygotowuje krowę do zasuszenia. Jak to działa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Program automatycznie przygotowuje krowę do zasuszenia. Jak to działa?

31.12.2022autor: Beata Dąbrowska

Firma GEA Farm Technologies opracowała program, który automatycznie przygotowuje krowy do okresu zasuszenia. Algorytm zapewnia, że na dziesięć dni przed planowaną datą zasuszenia ​​aparat udojowy jest usuwany nieco wcześniej przy każdym doju.  

Złota nagroda targów Eurotier dla systemu AutoDry firmy GEA

Jak podaje portal Veeteelt.nl., System AutoDry zostanie wprowadzony na rynek w pierwszym kwartale 2023 roku i początkowo będzie dostępny tylko dla konwencjonalnych hal udojowych i będzie można go kupić w formie modułu w DairyPlan GEA. Program GEA otrzymał złotą nagrodę za innowacyjność na targach Eurotier.

r e k l a m a

Jak działa system AutoDry?

System AutoDry gwarantuje, że krowa naturalnie będzie zmniejszała ilość produkowanego mleka, co zapobiega nadmiernemu ciśnieniu mleka na początku okresu zasuszenia i zmniejsza ryzyko zapalenia wymienia. Jak zapewnia producent, w rzeczywistości AutoDry jest bardzo prosty w użyciu, jest to algorytm, który można aktywować w programie komputerowym GEA. Dziesięć dni przed zasuszeniem algorytm zapewnia, że ​​aparat udojowy jest zdejmowany dzień po dniu coraz wcześniej. Proces ten jest zbliżony do naturalnego, gdzie będące przy matce cielę z czasem coraz mniej ssie wymię.

Jeżeli krowa nadal produkuje dużo mleka i wkrótce trzeba ją zasuszać, musi jak najszybciej produkcję zmniejszyć. W tym czasie wielu producentów mleka żywi zwierzęta tylko słomą i wodą, co jest bardzo problematyczne. Podczas laktacji zwierzę otrzymuje stabilną i mocną dawkę pokarmową, a tuż przed okresem zasuszenia radykalnie zmienia się jego trawienie. Również utrzymanie zwierzęcia osobno, a następnie dojenie go od czasu do czasu w celu zmniejszenia ilości produkowanego mleka, kosztuje czas i pieniądze. Badanie wykazało, że przy takim zarządzaniu rolnik traci ok. 40 euro na krowę rocznie w porównaniu z systemem AutoDry, co wynika z utraty mleka i dodatkowych kosztów pracy.

Funkcja AutoDry przewidziana jest na chwilę obecną tylko dla hal udojowych

Na razie funkcja AutoDry będzie dostępna tylko dla konwencjonalnych systemów udojowych. W przeciwieństwie do robotów, odstępy między dojami są tutaj ściśle określone. Im dokładniej określana jest wydajność mleka, tym dokładniej działa algorytm. W przypadku robotów udojowych jest to raczej zmienne, niemniej rozwiązanie jest obecnie testowane dla robotów udojowych.

Oprac. Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Beata Dąbrowska

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Koszmarne odkrycie w garażu sąsiada. 64-latek ZGINĄŁ przygnieciony przez ciągnik

Dramat w Lecce na Podkarpaciu. W jednym z garaży mieszkaniec wioski znalazł ciało swojego sąsiada. 64-latek znajdował się przygnieciony pod ciągnikiem. Już nie żył.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)