OSM w Grodziski Mazowieckim rozwija produkcję mozzarelli
r e k l a m a
Partnerzy portalu

OSM w Grodziski Mazowieckim rozwija produkcję mozzarelli

13.06.2019

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Grodzisku Mazowieckim mozzarellą słynie. Minęło już ponad ćwierć wieku, kiedy ruszyła produkcja tego włoskiego specjału. Do jego niemal pełnej gamy dołącza kolejny produkt – mozzarella koszerna. Informację tę przekazał delegatom prezes zarządu grodziskiej spółdzielni Tadeusz Proczek, podczas dorocznego Zebrania Przedstawicieli, które odbyło się 5 czerwca br.

OSM w Grodzisku Mazowieckim z roku na rok skupuje coraz więcej mleka

Zebranie otworzył i przewodniczył mu Wojciech Walczak – przewodniczący rady nadzorczej. Na sekretarza zebrania wybrano Violettę Zylbert, a na asesorów: Wojciecha Szymańczaka i Marka Kuczyńskiego. W skład komisji wnioskowej weszli: Anna Szelachowska, Michał Dębkowski i Zbigniew Brzozowski. Komisję mandatowo-skrutacyjną reprezentowali: Stanisław Szlaga, Tomasz Nowak oraz Arkadiusz Radziejewski.

r e k l a m a
W 2018 roku nasza spółdzielnia skupiła od swoich dostawców blisko 22 mln 400 tys. litrów mleka i było to o 316 tys. litrów więcej, niż w roku poprzedzającym, co daje dynamikę 101,43%. Za surowiec ten zapłaciliśmy blisko 27 mln złotych (netto). W tym samym okresie zakupiliśmy także ok. 2,7 mln litrów mleka pełnego oraz prawie 80 tys. litrów śmietany, co oznacza, że łączny skup i zakup wyniósł ponad 25 mln litrów mleka i śmietanki. W porównaniu z rokiem 2017 przerobiliśmy o ponad 2 mln litrów więcej, co daje dynamikę na poziomie 108,87% – rozpoczął swoje sprawozdanie prezes zarządu Tadeusz Proczek.

Udział klasy ekstra w skupionym przez spółdzielnię surowcu wyniósł 99,3 %, przy średniej zawartości tłuszczu w mleku na poziomie 3,93% i białka 3,36%. Jak podkreślił prezes, zawartość białka utrzymuje się na niezmienionym poziomie, co dla grodziskiej spółdzielni ma szczególne znaczenie, gdyż zawartość białka w surowcu ma istotny wpływ na rentowość produkcji sera mozzarella, twarogów i kefirów, na których produkcję mleczarnia przeznacza większość skupionego surowca.

Ostatnie dwa lata pokazały także, że tłuszcz mleczny jest równie ważny, a jego spieniężenie może być rentowne – dodał prezes, informując jednocześnie, iż w 2018 roku, średnia cena zapłacona dostawcom wyniosła 1,28 zł, podczas gdy w roku 2017 było to 1,34 zł. Oznacza to, że cena skupu mleka w naszej spółdzielni był niższa w porównaniu z rokiem poprzednim o 4,5%.
  • 10 największych producentów mleka OSM Grodzisk Mazowiecki

Piotr Banasiak – 1 205 982 l
Wojciech Malesa – 776 729 l
Marek Bielak – 462 484 l
Jan Kucharczyk – 451 555 l
Jacek Świerszcz – 438 889 l
Agata Jackowska – 419 222 l
Jarosław Kołodziejski – 405 459 l
Marek Suchta – 397 592 l
Krzysztof Nowakowski – 345 308 l
Grzegorz Strefling – 344 808 l

Zmniejsza się liczba małych dostawców mleka

W 2018 roku do OSM Grodzisk Mazowiecki mleko dostarczało 330 dostawców i w porównaniu do roku 2017 ilość dostawców zmniejszyła się o 28. Na jednego dostawcę przypadało średnio 67 874 l mleka w roku (w 2017 r. było to 61 682 l), co dało dynamikę na poziomie ponad 110%.

Proces restrukturyzacji gospodarstw w naszej spółdzielni powoli, ale następuje, zmniejsza się bowiem liczba mniejszych, a wzrasta liczba większych dostawców. Dziesięciu największych naszych dostawców dostarczyło do zakładu 5 mln 248 tys. litrów mleka, co stanowi 23,43% ogólnego skupu. Z kolei 20 największych producentów dostarczyło ponad 8 mln litrów, co stanowi 36,16% skupu ogólnego. Wielkość i wartość sprzedaży mleka spożywczego, twarogów, śmietany i śmietanek była na poziomie roku 2017. Najwyższy wzrost produkcji i sprzedaży odnotowaliśmy w segmencie serów mozzarella i wyniósł on 36,5 tony – poinformował delgatów prezes nadmieniając jednocześnie, że w ubiegłym roku w spółdzielni nie prowadzono żadnych nowych inwestycji, bowiem – jak podkreślał – polityką zarządu i rady nadzorczej było i jest maksymalne wykorzystanie środków unijnych w ramach planowanych inwestycji. Sprzedaż wyrobów odbywa się poprzez punkty sprzedaży detalicznej, zakłady żywienia zbiorowego, hurtownie oraz magazyny centralnych sieci, w tym Carrefuor, Tesco, Polo Market, Eurocash i Społem. Do sieci Tesco: Czechy, Słowacja i Węgry trafia mozzarella – mini.


Prezydium zebrania w składzie (od lewej): Wojciech Szymańczak, Violetta Zylbert – sekretarz, Wojciech Walczak i Marek Kuczyński
  • Prezydium zebrania w składzie (od lewej): Wojciech Szymańczak, Violetta Zylbert – sekretarz, Wojciech Walczak i Marek Kuczyński

Mozzarella koszerna - nowość wśród produktów grodziskiej spółdzielni

OSM Grodzisk Mazowiecki stale wprowadza na rynek nowe produkty. Ostatnim z nich jest mozzarella koszerna, która trafiać będzie do Francji, a następnie na kolejne rynki europejskie. W czwartym kwartale 2017 roku spółdzielnia podpisała umowę na realizację zadań inwestycyjnych w ramach dofinansowania z PROW i w roku bieżącym rozpoczęła się realizacja tego projektu. Uwzględnia on m.in rozbudowę części produkcyjnej oraz jej wyposażenie technologiczne, a także zakup oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem. Łączna kwota planowanych inwestycji to blisko 6,5 mln zł.


Tradycją Zebrania Przedstawicieli OSM w Grodzisku Mazowieckim jest uhonorowanie największych jej dostawców dyplomami i pamiątkowymi pucharami. Od lewej: Wojciech Malesa, Wojciech Walczak – przewodniczący RN, Tadeusz Proczek – prezes zarządu, Marek Bielak,  Paweł Kuroczycki – redaktor  naczelny TPR i Marek Suchta
  • Tradycją Zebrania Przedstawicieli OSM w Grodzisku Mazowieckim jest uhonorowanie największych jej dostawców dyplomami i pamiątkowymi pucharami. Od lewej: Wojciech Malesa, Wojciech Walczak – przewodniczący RN, Tadeusz Proczek – prezes zarządu, Marek Bielak,  Paweł Kuroczycki – redaktor  naczelny TPR i Marek Suchta
Uczestniczący w zebraniu z grodziskimi delegatami Jan Dworniak – biegły rewident, prezes Centrum Badań Audytorskich, podkreślił, iż po sprawdzeniu bilansu finansowego spółdzielni za rok 2018 potwierdził, że spółdzielnia wykazuje dobry wskaźnik płynności finansowej i zapewnione jest jej bezpieczeństwo finansowe. Potwierdzenie prawidłowości w funkcjonowaniu mleczarni delegaci uzyskali także od obecnego na zebraniu Tadeusza Maliborskiego – starszego lustratora z KZSM Zw. Rew, który przeprowadzał lustrację spółdzielni pod względem całokształtu jej działalności przez ostatnie 4 lata.


W zebraniu udział wzięło 22 delegatów
  • W zebraniu udział wzięło 22 delegatów
Rok 2019 to rok jubileuszowy dla naszej spółdzielni, której początek datuje się na 1 maja 1944 roku, kiedy to prywatna dotychczas mleczarnia kupiona została przez kilkunastu rolników z okolicznych wsi, którzy założyli spółdzielnię mleczarską. Wszyscy członkowie i pracownicy życzyliby sobie, aby ten jubileuszowy rok był dobry, czyli cena płacona za mleko i wynagrodzenie za pracę były satysfakcjonujące. Jednak w branży mleczarskiej trudno jest przewidzieć, jaki będzie rok w naszym kraju i naszej spółdzielni. Wszystko bowiem zależy od światowej produkcji mleka, a przede wszystkim od wielkości spożycia produktów nabiałowych w krajach azjatyckich i afrykańskich – stwierdził na koniec prezes Tadeusz Proczek, który otrzymał jednomyślne absolutorium od delegatów.

Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

OSM Czarnków kończy rok z zyskiem

Produkty z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Czarnków są wielokrotnie nagradzane za wysoką jakość, a zarząd za wzorowe kierowanie spółdzielnią. W tym roku zakończyła się kadencja rady nadzorczej. Na zgromadzeniu delegatów, które odbyło się 25 czerwca, wybrano nową radę, nagrodzono też największych dostawców. 

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)