Okres przed zasuszeniem - krytyczny moment w żywieniu krów mlecznych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Okres przed zasuszeniem - krytyczny moment w żywieniu krów mlecznych

14.04.2021

Krytyczny okres dla każdej krowy rozpoczyna się krótko przed zasuszeniem. Wtedy to bowiem następuje programowanie kolejnej laktacji.

O czym warto pamiętać zasuszając krowę?

Warto zatem w tym czasie dokładnie obserwować zwierzęta i na podstawie uzyskanych informacji podejmować dalsze decyzje. Jeżeli wydajność bardzo szybko spada, krowa powinna być zasuszona wcześniej.
  • Gdy badanie kontrolne zawartości komórek somatycznych w mleku wskazuje na stan zapalny wymienia, należy próbki mleka wysłać do laboratorium, aby rozpoczynając zasuszenie można już było wprowadzić odpowiednie leczenie. Sztukom zdrowym podajemy preparaty zabezpieczające strzyki.
  • Jeśli krowa w momencie zasuszenia ma jeszcze bardzo wysoką wydajność, należy wprowadzić specjalne żywienie z małą zawartością energii, które pomoże zredukować mleko.
  • W przypadku niedoborów mikroelementów podajemy bolusy, które zabezpieczą zarówno krowę, jak i cielę.
  • W przypadku problemów z wątrobą należy jak najszybciej podjąć leczenie.

Bacznie obserwuj krowy zasuszone

Bardzo często zbyt mało uwagi poświęcane jest krowom zasuszonym. To duży błąd, gdyż obserwacja i szybka reakcja na wszelkie anomalie w okresie zasuszenia pozwala uniknąć wielu kłopotów. I tak na przykład, dobre pobranie paszy przed porodem zapobiega problemom zdrowotnym po wycieleniu. Krowom słabszym i tym z grupy ryzyka warto zrobić tekst paskowy BHB na ketozę. Kontrolą powinny być objęte także wymiona sztuk zasuszonych.

r e k l a m a
W oborach, gdzie występuje gronkowiec złocisty, należy dodatkowo zbadać mleko na obecność patogenów. Podczas zasuszenia kontrolować kondycję zwierząt. U tych z gorszymi rokowaniami opłaca się na 14 dni przed planowanym porodem zbadać krew i mocz i jeśli zachodzi taka potrzeba wprowadzić profilaktykę redukującą ryzyko kwasicy czy zalegania poporodowego.

Zasuszenie to idealny czas na korekcję racic czy inne zabiegi, ponieważ zapewnia wystarczającą ilość czasu na pełną regenerację krów
  • Zasuszenie to idealny czas na korekcję racic czy inne zabiegi, ponieważ zapewnia wystarczającą ilość czasu na pełną regenerację krów

Jak żywić krowy przed zasuszeniem - najważniejsze zasady

Skarmiana na trzy tygodnie przed porodem dawka powinna dostarczać krowom łatwo przyswajalnych składników pokarmowych. Zwierzęta bardziej żerne, z większym pobraniem suchej masy, wcześniej wychodzą z deficytu energetycznego, produkują więcej mleka, mają mniejsze ubytki masy ciała oraz wcześniej rozpoczynają owulację po porodzie.
Zbyt duże otłuszczenie krów najczęściej wiąże się z utratą apetytu w ostatnich dniach przed porodem, czego nie stwierdza się u zwierząt o BCS na poziomie 3,00–3,25. Jeżeli krowa nie chce pobierać paszy w dniu poprzedzającym poród, to oznacza, że nie będzie jeść także do 21. dnia po porodzie. Krowy, które przed porodem mają wysokie otłuszczenie, mają zwykle wydłużoną o kilkanaście dni ciążę. Taka sytuacja prowadzi do zwiększenia masy płodu i ciężkich porodów.
Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nie oszczędzaj na energii przed zasuszaniem

Zasuszanie to nie tylko wstrzymanie doju, ale też zmiana żywienia i zmiana grupy żywieniowej. Wszystkie te czynniki działają stresująco na zwierzęta!

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)