Nowy prezes SM Michowianka chce inwestować w spółdzielnię
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowy prezes SM Michowianka chce inwestować w spółdzielnię

05.03.2020

7 stycznia br. podczas posiedzenia rady nadzorczej Spółdzielni Mleczarskiej „Michowianka” w Michowie, na stanowisko prezesa zarządu powołano Marka Barszcza. Poprosiliśmy więc o podsumowanie pierwszego miesiąca sprawowania władzy i przedstawienie aktualnej sytuacji w spółdzielni. Z Markiem Barszczem, nowym prezesem zarządu SM „Michowianka”, rozmawia Józef Nuckowski

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie inwestycje planuje nowy prezes
  • Jak spółdzielnia chce pozyskać nowych klientów
  • Ile litrów mleka dziennie skupuje SM Michowianka

Jak wygląda aktualna sytuacja w SM „Michowianka”?

– Nie możemy narzekać, rok 2019 zamknął się dodatnim wynikiem finansowym. Mamy dostawców, cały czas zwiększa się poziom skupowanego mleka, optymistycznie patrzymy w przyszłość.

r e k l a m a

Czy spółdzielni potrzebna jest restrukturyzacja?

– Obecnie nasze produkty sprzedają się na dobrym poziomie, a nawet na wyższym niż wcześniej. Chcemy jeszcze rozszerzać rynek. Na pewno musimy pozyskiwać nowych odbiorców i sprzedawać najbardziej rentowne dla nas produkty. Aby zdobyć nowych odbiorców niedawno utworzyliśmy stanowisko przedstawiciela handlowego przesuwając na nie dotychczasowego pracownika naszej spółdzielni. Jeśli praca tej osoby będzie owocna, to rozważamy utworzenie kolejnego etatu handlowca. Dzisiaj na telefon wszystkich produktów nie da się sprzedać. Trzeba dojechać do klienta i szukać nowych rynków.

Jakie inwestycje zaplanowane są na 2020 rok?

 – Ta kwestia nie jest jeszcze do końca sprecyzowana. Na pewno chcemy odświeżyć park maszynowy. Być może zakupimy pakowaczkę do masła. Prawdopodobnie będą to głównie sprawy bieżące, w które trzeba będzie zainwestować.

Czy w dalszej przyszłości planowane są jakieś większe inwestycje?

 – Zastanawiamy się w co inwestować, ale można by pomyśleć o jakiejś nowej formie pakowania twarogu, czy nawet porcjowanego sera, żeby to opakowanie było bardziej przyciągające wzrok i bardziej przyjazne dla klienta. W dobie drożejącej energii elektrycznej zasadne byłoby zainwestowanie w fotowoltaikę, na którą można pozyskać fundusze z Unii Europejskiej.

Jakie są obecnie najważniejsze produkty w ofercie „Michowianki”?

– Na pewno ważne dla nas są twarogi. Ponadto produkujemy masło ekstra, masło serwatkowe, a pozostała część surowca przeznaczona jest na produkcję serów żółtych. Być może zechcemy wrócić do nalewania śmietan. Kilka lat temu zaprzestaliśmy ich produkcji, ale rozważamy przywrócenie tych produktów, aby w okresie letnim wejść z nimi na rynek.

W których województwach spółdzielnia sprzedaje najwięcej swoich produktów?

– Największym odbiorcą jest województwo mazowieckie, a w nim Warszawa. Następnymi województwami są podkarpackie i lubelskie, małopolskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie. Ponadto część towaru eksportujemy do Niemiec.

Jak kształtuje się średnia cena płacona dostawcom SM „Michowianka”?

– Od stycznia podnieśliśmy cenę mleka o 10 groszy brutto. Średnia cena brutto zapłacona w naszej spółdzielni za miesiąc styczeń br. wyniosła 1,46 zł. Myślę, że jest to cena kształtująca się na poziome płaconym przez konkurencyjne firmy. Z informacji, które do nas docierają, jest to już cena satysfakcjonująca naszych dostawców.

Jak obecnie kształtuje się skup surowca w „Michowiance”?

– Ogólnie rośnie produkcja mleka u naszych dostawców. Dynamika skupu jest dodatnia, więc na chwilę obecną surowca nam nie brakuje. Skupujemy prawie 100 tys. litrów mleka dziennie i jest to wystarczająca ilość. Mamy co prawda jeszcze kilku rolników, którzy w ubiegłym roku złożyli wypowiedzenia umów na dostawę mleka. Część dostawców wycofała już wypowiedzenia i nadal dostarcza mleko do naszej spółdzielni. Mam nadzieję, że pozostali także z nami pozostaną. Moce przerobowe pozwalają nam na przerobienie większej ilości surowca nawet o 50%. W związku z tym jesteśmy jak najbardziej otwarci na nowych dostawców, którzy zechcieliby dostarczać do nas mleko.

Czego można życzyć panu prezesowi i spółdzielni?

– Przede wszystkim spokoju i dobrej koniunktury na rynku, bo w segmencie mleczarskim są wzloty i upadki. Jeśli nie będzie kryzysu w branży, to optymistycznie patrzymy w przyszłość.

Dziękuję za rozmowę.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Szef RN OSM Głuchów: Spółdzielczość musi być apolityczna

OSM w Głuchowie z roku na rok produkuje więcej wyrobów. Wzrasta również skup mleka, choć dostawców ubywa, ponieważ nie wszyscy przechodzący na emeryturę mają następców. Co ważne, udziały są im wypłacane na bieżąco. Jednocześnie udaje się utrzymać dobrą cenę w skupie, która już drugi rok z rzędu wyniosła średnio 1,40 zł brutto za litr dostarczonego mleka.

czytaj więcej

W SM Michowianka zmiany w zarządzie – odszedł prezes Jan Chabros

Pod koniec ubiegłego roku opisywaliśmy sytuację w Spółdzielni Mleczarskiej Michowianka w Michowie i nieudane próby doprowadzenia do zmian w zarządzie tej spółdzielni. Na początku tego roku skład jednoosobowego zarządu uległ już zmianie. 

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)