Następcy zaangażowali się w gospodarstwo mleczne, ale rolników czekają wydatki. W co zainwestują?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Następcy zaangażowali się w gospodarstwo mleczne, ale rolników czekają wydatki. W co zainwestują?

04.01.2023autor: Józef Nuckowski

Iwona i Michał Doboszowie utrzymywali zwykle nieco ponad 10 krów mlecznych, ale około 2 lata temu stado bardzo dynamicznie zostało powiększone. Fakt ten wymaga przeprowadzenia wielu inwestycji, których kolejność realizacji hodowcy częściowo już ustalili.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak rolnicy rozplanowali inwestycje w swoim mlecznym gospodarstwie?
  • Co planują zrobić w przyszłości, aby zwiększyć skalę produkcji mleka?
  • Dlaczego krzyżówki nie spełniają oczekiwań hodowców i wolą oni postawić na czystorasowe HF-y i simentale?

Przybyło zwierząt w oborze, a wraz z nimi przybyło więcej obowiązków

Najstarsza, jeszcze z lat 60., część obory państwa Doboszów została przed laty rozbudowana, a 5 lat temu gospodarze zaadaptowali stodołę tworząc w niej oborę zarówno dla krów mlecznych, jak i młodzieży. Znajdują się w niej stanowiska ścielone słomą oraz kojce dla poszczególnych grup jałówek.

Nasze gospodarstwo niedawno zaczęło się rozwijać i jeszcze nie widać efektów. Wcześniej utrzymywaliśmy maksymalnie do 15 krów, ale 2 lata temu synowie bardzo zaangażowali się w pomoc i szybko zwiększyliśmy stado do 30, przy łącznej obsadzie 80 sztuk bydła. W związku z tym przybyło nam pracy, ale na razie nie przeprowadziliśmy jeszcze inwestycji, które ułatwiłyby nam obsługę zwierząt – mówi Michał Dobosz.

W ciągu dwóch lat gospodarze powiększyli stado krów do 30 sztuk

  • W ciągu dwóch lat gospodarze powiększyli stado krów do 30 sztuk
r e k l a m a

Od jakich inwestycji w mlecznym gospodarstwie planują rozpocząć rolnicy?

Gospodarze wymieniają kilka z nich, które chcieliby zrealizować.

W pierwszej kolejności chcemy zmechanizować usuwanie obornika. Przy mniejszym stadzie wywożenie go taczką nie było dużym utrudnieniem, ale teraz zajmuje sporo czasu, który ciężko wygospodarować, zwłaszcza w okresie intensywnych prac polowych. Prawdopodobnie już w tym roku zamontujemy linowo-szynowy zgarniacz obornika – mówią hodowcy.

W stodole znajdują się zarówno stanowiska, jak też kojce grupowe

  • W stodole znajdują się zarówno stanowiska, jak też kojce grupowe

Państwo Doboszowie doją krowy za pomocą dojarki konwiowej. Rozważają zakup i montaż przewodówki, z opcją pomiaru ilości udojonego mleka.

Spadek wydajności jest pierwszym sygnałem, że z daną sztuką dzieje się coś niedobrego i potrzebna jest interwencja – mówi Marcin Dobosz, najstarszy syn gospodarzy.

Tylko czystorasowe HF i simentale

W gospodarstwie państwa Doboszów utrzymywane jest bydło rasy hf, simental mleczny oraz mieszańce tych ras. Hodowcy postanowili uzyskać w przyszłości stado składające się tylko ze sztuk hf oraz simental mleczny w czystej rasie.

Przekonaliśmy się, że krzyżówki nie spełniają naszych oczekiwań. Nie mają one w pełni zalet simentala oraz nie dorównują wydajnością hf-om. W związku z tym prowadzimy krzyżowanie wypierające, aby w przyszłości stado składało się z czystych hf-ów i simentali mlecznych. Stado jest inseminowane usługowo, ale po nieskutecznym zabiegu stosujemy krycie naturalne. Dążąc do uzyskania dwóch czystych ras w stadzie używamy do krycia buhaja hf i czystorasowego simentala mlecznego. Skłaniamy się jednak, by więcej było czystych simentali, które są lepsze od hf-ów pod względem zdrowotności. Dodatkowo, sprzedając cielęta, za simentala do dalszego opasu można uzyskać wyższą cenę niż za hf-a. W niektórych przypadkach simental jest droższy o blisko 100% – mówią hodowcy.

Najmłodsza sztuka w gospodarstwie państwa Doboszów

  • Najmłodsza sztuka w gospodarstwie państwa Doboszów

Wszystkie pasze w gospodarstwie zadawane są ręcznie.

Niedawno kupiliśmy ładowacz do mniejszego ciągnika, aby wjeżdżać nim do obory. Dwa razy dziennie zadajemy kiszonkę z kukurydzy i sianokiszonkę, dodatkowo w południe – siano łąkowe. Mamy świadomość, że wóz paszowy jest dobrym rozwiązaniem, ale w naszym przypadku nie dałoby się nim wjechać na stoły paszowe, gdyż są wąskie, ale taczką rozwieźlibyśmy miks za jednym przejazdem. Na razie chcemy zainwestować w zgarniacz obornika, a później zobaczymy czy kolejną inwestycją będzie dojarka przewodowa, czy wóz – mówią hodowcy.

Do krycia używane są dwa buhaje

  • Do krycia używane są dwa buhaje
Gospodarze od nowa założyli jedną kwaterę pastwiska, aby poprawić wydajność tego użytku
  • Gospodarze od nowa założyli jedną kwaterę pastwiska, aby poprawić wydajność tego użytku

Krowy na wypas bardzo szybko reagują wzrostem produkcji mleka

Od wiosny do jesieni krowy państwa Doboszów są wypasane.

Pastwisko dostarcza dobrą i tanią paszę. Nie trzeba jej kosić, zbierać i zadawać zwierzętom. Krowy na wypas bardzo szybko reagują wzrostem produkcji mleka. Przy innej zmianie paszy trzeba 2 tygodnie czekać na wzrost produkcji, a przy wypasie już po 2 dniach wydajność znacząco wzrasta. U zwierząt wypasanych racice są zdrowsze i mocniejsze – mówi Michał Dobosz.

Michał Dobosz wspólnie z żoną Iwoną i synami Marcinem i Markiem prowadzi w miejscowości Grygrów (pow. węgrowski) gospodarstwo o powierzchni 60 ha, z czego większość stanowią grunty dzierżawione. Na około 7 ha uprawiana jest kukurydza, na 8 ha żyto ozime, na około 20 ha zasiany zostanie owies i jara mieszanka zbożowa, a pozostałą powierzchnię zajmują użytki zielone. Stado bydła liczy 30 krów, około 40 jałówek i 5 buhajów, z których 2 wykorzystywane są do krycia. Surowiec w ilości ponad 150 tys. litrów rocznie dostarczany jest do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kosowie Lackim.  Na zdjęciu Michał Dobosz z synami Marcinem i Markiem

  • Michał Dobosz wspólnie z żoną Iwoną i synami Marcinem i Markiem prowadzi w miejscowości Grygrów (pow. węgrowski) gospodarstwo o powierzchni 60 ha, z czego większość stanowią grunty dzierżawione. Na około 7 ha uprawiana jest kukurydza, na 8 ha żyto ozime, na około 20 ha zasiany zostanie owies i jara mieszanka zbożowa, a pozostałą powierzchnię zajmują użytki zielone. Stado bydła liczy 30 krów, około 40 jałówek i 5 buhajów, z których 2 wykorzystywane są do krycia. Surowiec w ilości ponad 150 tys. litrów rocznie dostarczany jest do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kosowie Lackim.

Na zdjęciu Michał Dobosz z synami Marcinem i Markiem

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski

autor Józef Nuckowski

Józef Nuckowski

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

20-latek zagapił się na komórkę i uszkodził ciągnik. Straty to niemal 50 tys. euro

W Dannstadt-Schauernheim wydarzył się wypadek z udziałem ciągnika rolniczego. 42-letni kierowca samochodu osobowego, który został ranny, trafił z obrażeniami ciała do szpitala.

czytaj więcej

ARiMR wypłacił rolnikom 32 mld zł dotacji i dopłat w 2022 r. Na co poszły pieniądze?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dokonała podsumowania pieniędzy, które wypłaciła rolnikom w 2022 roku. ARiMR sfinansowała między innymi dopłaty w ramach płatności bezpośrednich, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i pomocy krajowej. Na co poszło najwięcej pieniędzy?

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)