Najlepsi hodowcy z powiatu mińskiego i otwockiego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Najlepsi hodowcy z powiatu mińskiego i otwockiego

04.04.2020

3 marca br. w Ziubiakowej Karczmie, w miejscowości Nowa Pogorzel (gmina Siennica), odbyło się spotkanie członków Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka z powiatu mińskiego i otwockiego.

Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka nagrodził najlepszych hodowców z powiatu otwockiego i mińskiego

Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Stanisław Duszczyk – wójt gminy Siennica, Bogdan Świątek-Górski – wójt gminy Latowicz, Marcin Uchman – wójt gminy Cegłów, Jolanta Bąk – kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Mińsku Mazowieckim, Daria Bartnicka z ZM Hochland w Węgrowie i Robert Warda – kierownik skupu OSM Garwolin.
Zebranie otworzył Marcin Grzegrzułka – prezes koła hodowców powiatu mińskiego.

 – Pomimo że na top liście jest 10. najlepszych hodowców z powiatu mińskiego, to aż 26 przekroczyło wydajność 10 tys. kg mleka od krowy. Wynik ten świadczy o tym, że mamy mocny powiat, co jest również zasługą współpracujących z naszymi hodowcami firm – powiedział Marcin Grzegrzułka.

W spotkaniu uczestniczył także Daniel Śliński – prezes garwolińskiego koła Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka, wiceprezes MZHBiPM oraz członek zarządu Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

 – Mazowiecki Związek działa na rzecz swoich członków m.in. poprzez podpisywanie umów z firmami oferującym środki produkcji, w których nasi członkowie mają upusty. Wśród nich są między innymi Can Agri, od której kupujemy kolczyki dla bydła, Chemirol, oferujący środki ochrony roślin, nawozy i nasiona oraz firma Żar z Siedlec, która oferuje nam w dobrej cenie paliwo oraz dwupłaszczowe zbiorniki – powiedział Daniel Śliński.

Wyniki z oceny użytkowości mlecznej za 2019 rok przedstawił Rafał Morawski, kierownik do spraw oceny PFHBiPM.


Którzy hodowcy okazali się najlepsi?

Najlepszy wynik na terenie powiatu mińskiego osiągnął Jan Bąk z miejscowości Brzuze. Jego stado liczące średnio 35 krów wyprodukowało od sztuki 12 014 kg mleka, o zawartości tłuszczu 4,15% i białka 3,57%. Drugie miejsce, z wynikiem 11 633 kg mleka, od sztuki zajął Sławomir Gołębiewski z Brzozówki. Jego stado liczące prawie 60 krów wyprodukowało mleko o zawartości tłuszczu na poziomie 3,89% i białka 3,61%. Trzecie miejsce zajął Łukasz Piotr Sabak z Wężyczyna. Jego stado liczące 71 sztuk osiągnęło 11 478 kg mleka od sztuki, o zawartości tłuszczu 3,78% i białka 3,36%. Nieco niższą wydajność – 11 344 kg mleka osiągnął Andrzej Gajowniczek z miejscowości Chyżyny. Piąte miejsce z wydajnością 11 131 kg mleka zajął Adam Jacek Podrucki z Bestwiny. Na szóstej pozycji uplasował się Łukasz Sychowicz z Żakowa z wydajnością 11 128 kg mleka. Siódme miejsce zajęła Jolanta Jadwiga Szymańska-Kot z Jędrzejowa Nowego. Średnia wydajność od sztuki w jej stadzie wyniosła 11 111 kg mleka. Jako ostatni na liście 11-tysięczników zameldował się Andrzej Garwolski z miejscowości Królewiec, którego stado wyprodukowało średnio od sztuki 11 095 kg mleka. Dziewiąte miejsce zajął Sławomir Leszczyński z Jakubowa z wynikiem 10 914 kg mleka. Pierwszą dziesiątkę hodowców powiatu mińskiego zamknął Dariusz Gadomski z miejscowości Nowe Poręby z wynikiem 10 851 kg mleka od sztuki.

r e k l a m a

  • Uczestnicy spotkania


Od lewej: Marcin Grzegrzułka, Jan Bąk, Łukasz Piotr Sabak i Daniel Śliński

  • Od lewej: Marcin Grzegrzułka, Jan Bąk, Łukasz Piotr Sabak i Daniel Śliński


Wyróżniono także dwóch hodowców z powiatu otwockiego. Najlepszym hodowcą została Monika Jaworska z miejscowości Lubice. Od stada liczącego średnio blisko 70 krów uzyskała wydajność 10 967 kg mleka od sztuki, przy zawartości tłuszczu 4,01% i białka 3,36%. Drugie miejsce zajął Łukasz Dąbrowski z miejscowości Stara Wieś Druga, którego stado o przeciętnej liczbie 26 krów wyprodukowało 9605 kg mleka od sztuki, przy tłuszczu wynoszącym 3,84% i białku 3,47%.


Jak pielęgnować użytki zielone?

W części wykładowej wystąpił między innymi Marcin Mierzejewski z firmy DSV, który opowiedział o zakładaniu i pielęgnacji użytków zielonych. Na początku zachęcił zebranych hodowców do wczesnego ich nawożenia.

 – Proszę zwrócić uwagę na precyzyjne obliczenie dawki nawozów przy nawożeniu przedsiewnym. Ważne jest, aby nie stosować zbyt dużych dawek azotu, by przed zadarnieniem się użytku nie dokarmiać nadmiernie występujących w młodej uprawie chwastów. Dobrą dawką azotu stosowanego przedsiewnie jest 20 do 40 kg czystego składnika na ha – powiedział Marcin Mierzejewski.

Prelegent opowiedział także o roli pozostałych składników pokarmowych.

 – Niedobory potasu na użytkach zielonych widoczne są szczególnie jesienią w postaci rdzy traw, co wpływa na wydajność użytków zielonych oraz jakość sianokiszonki. Fosfor wpływa na budowę systemu korzeniowego traw. Równie ważnym składnikiem jest magnez, który poprawia trwałość oraz odżywianie roślin motylkowych w runi. Nie można także zapomnieć o siarce w nawożeniu użytków zielonych. Przyjmuje się, że jej dawka powinna stanowić 1/5–1/4 dawki azotu. Siarka wpływa na system odpornościowy roślin – powiedział Marcin Mierzejewski.

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Najlepsi producenci mleka Kujaw i Pomorza

Przeciętna wydajność krów mlecznych w Regionie Oceny Bydgoszcz Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka w zeszłym roku wyniosła 8383 kg. Była nieznacznie wyższa niż w RO Parzniew (8311 kg). Największą średnią wydajnością krów wykazali się rolnicy z RO Poznań (9060 kg). Na początku marca PFHBiPM wyniki użytkowości rolników z województwa kujawsko-pomorskiego omówiła w Łysomicach koło Torunia. Wyprodukowali oni więcej mleka (8803 kg) niż wynosi średnia dla całego regionu obejmującego jeszcze województwo zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)