Nagrody dla najlepszych hodowców bydła mlecznego spod Mławy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nagrody dla najlepszych hodowców bydła mlecznego spod Mławy

29.03.2020

2 marca br. podsumowano wyniki oceny użytkowości mlecznej na terenie powiatu mławskiego, za rok 2019. Do Starej Otoczni przybyli hodowcy z rejonu, gdzie pod oceną jest 280 obór, skupiających 10 175 krów, co daje ponad 36 krów na przeciętne stado pod oceną.

Z artykułu dowiesz się

  • Które gospodarstwo miało średnią najwyższą wydajność w powiecie mławskim
  • W jakich gospodarstwach znajdowały się krowy, które przekroczyły 100 tys litrów mleka wydajności życiowej
  • Którzy hodowcy z powiatu mławskiego zostali uznani za najlepszych

Które stado pod Mławą okazało się najlepsze?

Najlepszą średnią wydajność od krowy w powiecie mławskim osiągnęło stado Waldemara Plantowskiego prezesa Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka, który nie był obecny na spotkaniu z powodów zdrowotnych. W jego imieniu nagrodę odebrała zootechniczka z PFHBiPM wykonująca w tym stadzie próbne udoje. To najlepsze stado spod Mławy liczy 82 krowy, a przeciętna sztuka daje 12 581 kg mleka w 305 dni laktacji przy zawartości tłuszczu 3,89% i białka 3,36%.

r e k l a m a

Dwie stutysięczniczki pod Mławą

Pod względem wydajności życiowej nie miała sobie równych 13-letnia krowa Kola 1 z hodowli Hanny Jastrzębowskiej z Mdzewa, reprezentowanej na spotkaniu przez syna. Ta krowa w 8 laktacjach dała 109 588 kg mleka. Do grona stutysięczniczek dołączyła jeszcze jedna krowa spod Mławy ze stada Mirosława Borzuchowskiego ze wsi Jeże, to już 15–letnia Syrenka 10, która w trakcie 12 laktacji dała 101 589 kg mleka. W sumie we wszystkich mazowieckich oborach objętych oceną użytkowości były 24 krowy, których wydajność życiowa przekroczyła 100 tys. kg mleka w 2019 roku.

Przybyłych hodowców oraz gości powitał Kazimierz Karpiński – prezes mławskiego koła hodowców, skupiającego 129 członków. Obecni byli m.in.: Anna Królak, Rafał Morawski, Michał Rodak i Janusz Tercjak z PFHBiPM wraz z inspektorami i zootechnikami, wicestarosta powiatu mławskiego Zbigniew Markiewicz i wójtowie gmin z terenu powiatu mławskiego.

Licznie stawiły się firmy sponsorskie, wśród nich prelegenci z firm: Josera, One Power, Małopolska Hodowla Roślin i Chemirol oraz przedstawiciele firm: Żar, Fotoleo, Can Agri, Cargil, Blattin, Pioneer, SHiUZ Bydgoszcz, Konrad, MCHiRZ Łowicz, WWS, Poltech i Greencal.

  • Dziesiątka najlepszych hodowców z powiatu mławskiego


Najlepsi hodowcy w powiecie mławskim

Przeciętna oceniana krowa na Mazowszu w roku 2019 dała w 305-dniowej laktacji 8411 kg mleka, zaś w kraju 8530 kg. W powiecie mławskim na kolejnych miejscach, zaraz po Waldemarze Plantowskim w pierwszej, nagrodzonej na spotkaniu, dziesiątce uplasowali się: Jerzy Wawrzyńczak ze Stupska ze średnią wydajnością 12 556 kg mleka przy stadzie liczącym 76 krów, Dariusz Linke również ze Stupska, którego 22 krowy przeciętnie dały 12 120 kg mleka w laktacji, Maciej Kowalewski z Augustowa, utrzymujący 72 krowy, przy średniej wydajności 11 947 kg mleka, Jan Pisarkiewicz z Bogurzynka, który od 78 krów uzyskał średnią wydajność 11 320 kg mleka, Zdzisław Gutkowski z Bud Strzegowskich (67 krów, 11 230 kg mleka), Zbigniew Sołtys z Mostowa (132 krowy, 11 193 kg mleka), Leszek Kalinowski z Bolewa (61 krów, 11 121 kg mleka), Janusz Miecznikowski z Olszewa Grzymki (57 krów, 11 063 kg mleka oraz Hanna Jastrzębowska z Mdzewa (63 krowy, 11 048 kg mleka).

Swoich najlepszych hodowców nagrodzili także wójtowie obecni na spotkaniu. Wyróżniono pierwsze trójki z terenu konkretnej gminy pod względem średniej wydajności z obory. W gminie Dzierzgowo byli to: Waldemar Jakubiak, Marek Marat i Tomasz Sobotka. W gminie Lipowiec Kościelny: Mariusz Klimek, Andrzej Grocki i Paweł Szczech. W gminie Radzanów: Mariusz Orzechowski, Robert Biegański, Kamil Orkwiszewski. W gminie Strzegowo: Maciej Kowalewski, Zdzisław Gutkowski i Hanna Jastrzębowska. W gminie Stupsk: Waldemar Plantowski, Jerzy Wawrzyńczak i Dariusz Linke. W gminie Szreńsk: Zbigniew Sołtys, Tomasz Bartkowski i Henryk Kosek. W gminie Szydłowo: Ryszard Balcerkowski, Tadeusz Wiloch i Jakub Krajewski. W gminie Wieczfnia Kościelna: Weronika Kołakowska, Wiesław Płosik i Dariusz Prejs. W gminie Wiśniewo: Jan Pisarkiewicz, Jerzy Jankowski i Kazimierz Karpiński.


Najlepsza trójka hodowców pod względem wydajności z gminy Wieczfnia Kościelna wraz z wójtem Mariuszem Gębalą (pierwszy z prawej)
  • Najlepsza trójka hodowców pod względem wydajności z gminy Wieczfnia Kościelna wraz z wójtem Mariuszem Gębalą (pierwszy z prawej)
Podczas wystąpienia Jerzy Wawrzyńczak (w zastępstwie Waldemara Plantowskiego) podkreślił jak ważna jest kadencyjność władz, którą wprowadzono w MZHBiPM.

Podjęliśmy współpracę jako mazowiecki związek hodowców z „Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym” oraz dwumiesięcznikiem „Elita Dobry Hodowca”. To fachowa prasa rolnicza, zachęcam do jej czytania. Do współpracy z Mazowieckim Związkiem Hodowców Bydła i Producentów Mleka dołączają kolejne firmy, w których członkowie związku po okazaniu legitymacji z opłaconymi składkami mogą robić zakupy w promocyjnych cenach – mówił Jerzy Wawrzyńczak, dodając, że można też sprzedawać z dodatkowymi profitami będąc w związku. Chodzi o to, że członkowie związku sprzedając bydło rzeźne do ubojni Eco–Beef z Węgrzynowa, dostają dodatkowe 10 groszy do kg WBC w przypadku byka oraz 20 groszy w przypadku krowy lub jałówki.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Najlepsi producenci mleka Kujaw i Pomorza

Przeciętna wydajność krów mlecznych w Regionie Oceny Bydgoszcz Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka w zeszłym roku wyniosła 8383 kg. Była nieznacznie wyższa niż w RO Parzniew (8311 kg). Największą średnią wydajnością krów wykazali się rolnicy z RO Poznań (9060 kg). Na początku marca PFHBiPM wyniki użytkowości rolników z województwa kujawsko-pomorskiego omówiła w Łysomicach koło Torunia. Wyprodukowali oni więcej mleka (8803 kg) niż wynosi średnia dla całego regionu obejmującego jeszcze województwo zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)