Mlekovita uzyskała niemal 9,5 MLD złotych przychodu!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mlekovita uzyskała niemal 9,5 MLD złotych przychodu!

03.04.2023autor: Kamila Dłużewicz

Grupa Mlekovita zamknęła ubiegły z kolejnym rekordem - prawie 9,5 mld zł przychodu w 2022 roku. Imponujący wynik zbiegł się w czasie z jubileuszem 30-lecia marki Mlekovita. Spółdzielnia z Wysokiego Mazowieckiego nie zamierza osiąść na laurach i już planuje kolejne inwestycje.     

Prawie 9,5 miliarda złotych przychodu Mlekovity w 2022 roku

Wyniki Grupy Mlekovita przedstawione w spawozdaniu z działalności firmy w 2022 mówią same za siebie. Polski gigant mleczarski odnotował kolejny wyśmienity rok. Podczas Zebrania Przedstawicieli Członków Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita, Prezes Zarządu Dariusz Sapiński podsumował ubiegły rok słowami:

r e k l a m a
–  Rok 2022 był rokiem wyjątkowym dla nas wszystkich, nie tylko dla Mlekovity, która obchodziła 30-lecie marki. Mierzyliśmy się i nadal musimy się mierzyć z wyzwaniami na wielu polach, ale jesteśmy firmą odpowiedzialną i codziennie wywiązujemy się z tego zobowiązania. Cokolwiek nie działoby się w bliższym czy dalszym otoczeniu, dla Mlekovity nie ma innej drogi niż zrównoważony rozwój. Tę misję podzielamy wszyscy w firmie: od rolników – dostawców mleka poprzez pracowników po kadrę zarządzającą. Bo pozycja lidera, rosnące wyniki – w tym kolejny rekord przychodów, które w minionym roku zbliżyły się do 9,5 miliarda złotych, prestiżowe nagrody i wyróżnienia to nasze wspólne dzieło – mówił Prezes Dariusz Sapiński podczas zebrania.

Mlekovita podbija zagradziczne rynki

Mlekovita stała się marką o zasięgu globalnym. Produkty rodzimego producenta można znaleźć w aż 167 krajów świata i na wszystkich kontynentach - w Europie, Azji, Afryce, Australii oraz obu Amerykach. Na rynki zagraniczne trafia aktualnie około 35% wytwarzanych przez Mlekovitę produktów. Skala produkcji Mlekovity jest bez wątpienia imponująca - każdego miesiąca spółdzielnia dostarcza na rynek krajowy i zagraniczny m.in. minimum: 60 mln l mleka, 8 tys. ton serów, 6 tys. ton masła, 10 tys. ton proszków mlecznych.

Inwestycje SM Mlekovita w 2022 roku

W 2022 r. na inwestycje Mlekovita przeznaczyła blisko 100 mln złotych. Ubiegłoroczne inwestycje obejmowyały między innymi uruchomienie fabryki serów dojrzewających w Białej Podlaskiej, postawienie farmy fotowoltaicznej w centrali w Wysokiem Mazowieckiem oraz inwestycję w nowe linie produkcyjne w centrali na wydziałach UHT i masłowni oraz uruchomienie pierwszego Bistro Mlekovitka.

Podsumowanie ubiegłego roku pokazuje, że 2022 rok był kolejnym, w którym Mlekovita może pochwalić się dobrą kondycją. Osiągnęliśmy sukces w postaci stałego rozwoju firmy i wzrostu wartości marki Mlekovita, zrealizowaliśmy kolejne ważne inwestycje, rozbudowując i modernizując infrastrukturę wewnętrzną. To sprawia, że Mlekovita jest szansą dla młodych rolników i producentów mleka – stabilność i bezpieczeństwo, jakie daje nowoczesna, wciąż rozwijająca się grupa mleczarska, pozwala im spokojnie planować rozwój produkcji i modernizację gospodarstw – podkreślał Prezes Dariusz Sapiński.

Jakie nowości wprowadziła Mlekovita na rynek w 2022 roku?

Jubileuszowy rok Mlekovity obfitował w nowości, które spółdzielnia systematycznie wprowadzała na rynek. Baza produktowa Mlekovity w ubiegłym roku powiększyła się aż o 28 nowych pozycji:

  • śmietana Polska termizowana 18% w tubie 240 g,
  • batoniki twarogowe MiaMu w polewie toffi 40 g: waniliowy i truskawkowy,
  • napoje mleczno-kawowe Wypasione 330 ml: cappuccino i caffe latte,
  • jogurty Polskie 1 kg: naturalny, truskawka, karmel,
  • lody bez laktozy 1 l i kubek 200 ml,
  • śmietanka bez laktozy 30% 330 ml,
  • ser Favita w plastrach 150 g: klasyczny, z chrzanem i koperkiem, z papryką, ze szpinakiem i czosnkiem,
  • ser Favita do grillowania i sałatek 200 g,
  • jogurt typu islandzkiego skyr Super Body Active 500 g: naturalny, z truskawkami, z brzoskwinią i marakują,
  • ser Bialski z Doliny Krzny oraz ser Bialski z dziurami z Doliny Krzny w bloku (linia Regionalne Rarytasy),
  • ser topiony kremowy w kostkach 140 g (8 x 17,5 g): klasyczny, z papryką, z szynką,
  • śmietana Polska 12% 400 g,
  • śmietana Polska 18% 1 kg,
  • jogurty Polskie na deser 125 g: truskawkowy, nektarynka – pomarańcza,
  • ser Mozzarella & Cheddar wiórki 200 g.
Oprac. kd
Zdjęcie: Archiwum
autor Kamila Dłużewicz

Kamila Dłużewicz

<p>Dziennikarka Tygodnika Poradnika Rolniczego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Interwencyjny skup masła i mleka w proszku już możliwy. Jakie stawki?

Wiele spółdzielni mleczarskich w Polsce w pierwszym kwartale musiało znacznie obniżyć ceny skupu mleka. Rolnicy i organizacje mleczarskie apelowały do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz do Komisji Europejskiej o uruchomienie skupu interwencyjnego m.in. mleka w proszku. Wreszcie taka interwencja jest możliwa. Ale kto z niej skorzysta? Jakie są stawki skupu?

czytaj więcej

Spomlek i OSM Bychawa zaczynają współpracę. "To krok do połączenia mleczarni w przyszłości"

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bychawie podjęła decyzję o nawiązaniu współpracy ze Spółdzielnią Mleczarską Spomlek z Radzynia Podlaskiego. Dzięki połączeniu spółek możliwa będzie dalsza działalność lubelskiej mleczarni, a osoby w niej zatrudnione nie stracą miejsc pracy.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)