Krowy zimna się nie boją!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Krowy zimna się nie boją!

10.02.2021

18 stycznia był jednym z najzimniejszych dni tej zimy, nad ranem termometry wskazywały znacznie poniżej -20oC. W gospodarstwie Urszuli i Piotra Żbikowskich zastaliśmy jałówki i krowy utrzymywane w wiatach, a nawet pod przysłowiową chmurką. Zdrowe, dorodne sztuki swoim zachowaniem pokazywały, że mróz nie jest im straszny, a wręcz przeciwnie, sprawiały wrażenie, że to ich żywioł.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak krowy znoszą niskie temperatury?
  • Czy bydło mleczne może być utrzymywane pod wiatami?

Dla krów o wiele trudniejsze są upały

Krowy nie boją się zimna, znacznie gorsze dla ich zdrowia są temperatury wysokie podczas letnich upałów. Wtedy przeżywają stres cieplny, ciężko oddychają, spada wydajność i skuteczność zacieleń oraz rośnie zawartość komórek somatycznych w mleku – oznajmił Piotr Żbikowski dodając, że zimą z powodzeniem można utrzymywać bydło na zewnątrz obory np. w wiacie, ale trzeba pamiętać o dwóch niezbędnych warunkach: obfitym i częstym ścieleniu suchą słomą oraz zwiększeniu udziału energii w dawce w porównaniu z sezonem letnim.

r e k l a m a

Chłodna obora – lepsza somatyka

Z wiat korzystają jałówki oraz krowy zasuszone. Z kolei w oborze uwięziowej utrzymywane są krowy dojne. Również w samej oborze hodowca utrzymuje możliwie jak najniższą temperaturę, ponieważ zauważył, że im chłodniej jest w oborze, tym niższy poziom komórek somatycznych w mleku zbiorczym.

Bydło chowane na zewnątrz jest znacznie zdrowsze i odporniejsze niż to chowane w ciepłej oborze, ponadto dużo dobrego robi ruch tych sztuk. Odkąd krowy zasuszone wyszły z obory na zewnątrz i mają możliwość ruchu, nie mamy trudnych wycieleń, właściwie cielą się same – powiedział Piotr Żbikowski.

Dój hodowcy przeprowadzają przy użyciu dojarki przewodowej z sześcioma aparatami udojowymi, z której mleko trafia do schładzalnika o pojemności 3200 l. To już czwarty schładzalnik w gospodarstwie. Legowiska ścielone są słomą, a obornik usuwany jest za pomocą zgarniaczy.

Nie ma tańszego ciągnika

Dawka żywieniowa mieszana jest w jednoślimakowym wozie paszowym Euromilk o pojemności 8 m3, do którego napędzania rolnicy wykorzystali leciwego Ursusa C-360.

Sześćdziesiątka współpracuje z paszowozem już od 6 lat i daje radę. Nie ma tańszego ciągnika w eksploatacji. Części są stosunkowo tanie i powszechnie dostępne, a naprawy może się podjąć każdy kto ma choć trochę pojęcia o mechanice. Nawet poważniejsze usterki tego ciągnika można usunąć za kwotę poniżej 1 tys. zł, a przy nowszych traktorach wyposażonych w elektronikę, za taką kwotę nic nie zrobimy – wyjaśnił Piotr Żbikowski.

W skład dawki mieszanej w paszowozie wchodzą takie pasze jak: sianokiszonka, kiszonka z kukurydzy, mokre wysłodki buraczane, słoma w ilości 1 kg na sztukę oraz pasze treściwe w ilości 4 kg na krowę. Dzięki wysłodkom dawka zyskuje na smakowitości, a słoma daje strukturę. Te dwie pasze zdaniem gospodarza bardzo dobrze się dopełniają gwarantując wysokie pobranie dawki bez ryzyka zakwaszenia żwacza.


  • Wysłużony Ursus C-360 służy do napędzania wozu paszowego
  • Wiata z jałówkami
Dawka z paszowozu zapewnia produkcję dzienną na poziomie 28 l mleka od krowy. W dawce TMR mieszane są następujące pasze treściwe i dodatki żywieniowe: poekstrakcyjna śruta rzepakowa, śruta rzepakowa ekspandowana, śruta zbożowa, dodatek mineralno-witaminowy, beta-karoten oraz preparat wiążący toksyny. Krowy wydajniejsze mogą liczyć na dodatkową dawkę paszy treściwej zadawaną z ręki.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

UWAGA! Mróz do -20°C i śnieg do niemal pół metra!

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i IMGW ostrzegają przed silnym mrozem. Już tej nocy niektórzy mieszkańcy Polski zobaczą na termometrach wskazania nawet poniżej -20 st. C. Możliwe są także intensywne opady śniegu, miejscami nawet do 50 cm. Gdzie i jaka będzie pogoda w najbliższych dniach?

czytaj więcej

Z Danii znikną obory uwięziowe. Rząd zakazał trzymania krów na uwięzi

Duńskie gospodarstwa ekologiczne będą mogły utrzymywać bydło na uwięzi tylko do 2024 r. To kolejny krok w kierunku poprawy dobrostanu zwierząt.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)