- Jak krowy znoszą niskie temperatury?
- Czy bydło mleczne może być utrzymywane pod wiatami?
Dla krów o wiele trudniejsze są upały
– Krowy nie boją się zimna, znacznie gorsze dla ich zdrowia są temperatury wysokie podczas letnich upałów. Wtedy przeżywają stres cieplny, ciężko oddychają, spada wydajność i skuteczność zacieleń oraz rośnie zawartość komórek somatycznych w mleku – oznajmił Piotr Żbikowski dodając, że zimą z powodzeniem można utrzymywać bydło na zewnątrz obory np. w wiacie, ale trzeba pamiętać o dwóch niezbędnych warunkach: obfitym i częstym ścieleniu suchą słomą oraz zwiększeniu udziału energii w dawce w porównaniu z sezonem letnim.
Chłodna obora – lepsza somatyka
Z wiat korzystają jałówki oraz krowy zasuszone. Z kolei w oborze uwięziowej utrzymywane są krowy dojne. Również w samej oborze hodowca utrzymuje możliwie jak najniższą temperaturę, ponieważ zauważył, że im chłodniej jest w oborze, tym niższy poziom komórek somatycznych w mleku zbiorczym.
– Bydło chowane na zewnątrz jest znacznie zdrowsze i odporniejsze niż to chowane w ciepłej oborze, ponadto dużo dobrego robi ruch tych sztuk. Odkąd krowy zasuszone wyszły z obory na zewnątrz i mają możliwość ruchu, nie mamy trudnych wycieleń, właściwie cielą się same – powiedział Piotr Żbikowski.
Dój hodowcy przeprowadzają przy użyciu dojarki przewodowej z sześcioma aparatami udojowymi, z której mleko trafia do schładzalnika o pojemności 3200 l. To już czwarty schładzalnik w gospodarstwie. Legowiska ścielone są słomą, a obornik usuwany jest za pomocą zgarniaczy.
Nie ma tańszego ciągnika
Dawka żywieniowa mieszana jest w jednoślimakowym wozie paszowym Euromilk o pojemności 8 m3, do którego napędzania rolnicy wykorzystali leciwego Ursusa C-360.
– Sześćdziesiątka współpracuje z paszowozem już od 6 lat i daje radę. Nie ma tańszego ciągnika w eksploatacji. Części są stosunkowo tanie i powszechnie dostępne, a naprawy może się podjąć każdy kto ma choć trochę pojęcia o mechanice. Nawet poważniejsze usterki tego ciągnika można usunąć za kwotę poniżej 1 tys. zł, a przy nowszych traktorach wyposażonych w elektronikę, za taką kwotę nic nie zrobimy – wyjaśnił Piotr Żbikowski.
W skład dawki mieszanej w paszowozie wchodzą takie pasze jak: sianokiszonka, kiszonka z kukurydzy, mokre wysłodki buraczane, słoma w ilości 1 kg na sztukę oraz pasze treściwe w ilości 4 kg na krowę. Dzięki wysłodkom dawka zyskuje na smakowitości, a słoma daje strukturę. Te dwie pasze zdaniem gospodarza bardzo dobrze się dopełniają gwarantując wysokie pobranie dawki bez ryzyka zakwaszenia żwacza.
- Wysłużony Ursus C-360 służy do napędzania wozu paszowego
Dawka z paszowozu zapewnia produkcję dzienną na poziomie 28 l mleka od krowy. W dawce TMR mieszane są następujące pasze treściwe i dodatki żywieniowe: poekstrakcyjna śruta rzepakowa, śruta rzepakowa ekspandowana, śruta zbożowa, dodatek mineralno-witaminowy, beta-karoten oraz preparat wiążący toksyny. Krowy wydajniejsze mogą liczyć na dodatkową dawkę paszy treściwej zadawaną z ręki.