Kiedy lepiej sprawdza się hala udojowa, niż roboty?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy lepiej sprawdza się hala udojowa, niż roboty?

20.08.2020

W gospodarstwie Magdaleny i Karola Rościńskich krowy i jałówki do niedawna utrzymywane były w starej, trzykrotnie modernizowanej oborze. Obsługa zwierząt była w niej utrudniona, a zwierzętom brakowało należytego komfortu. Sytuacja zmieniła się jednak tegorocznej wiosny.

Z artykułu dowiesz się

  • Na jaką halę udojową zdecydowali się hodowcy
  • Dlaczego nie nie zdecydowali się na zamontowanie robotów udojowych
  • Jak sprawdza się program zarządzania stadem DelPro

Komfortowa obora wolnostanowiskowa dla krów

W tym bowiem czasie hodowcy przeprowadzili bydło do nowej, wolnostanowiskowej obory o wymiarach 25 x 40 m, do której przylega dojarnia (10 x 11 m). Planując nowy obiekt, gospodarze położyli duży nacisk na komfort i zdrowotność zwierząt. Na legowiskach zastosowali materace słomiano-wapienne, a w korytarzach spacerowych ściółkę ze słomy. Obornik wypychany jest 3 razy w tygodniu zgarniaczem zamontowanym na ciągniku.

r e k l a m a
Widać, że krowy czują się w nowej oborze komfortowo. Po przeprowadzce żadna sztuka nie została wybrakowana ze względu na kończyny. Znajomi przestrzegali nas, że możemy w nowym obiekcie stracić kilka zwierząt przeprowadzonych z uwięziówki, ale na szczęście tak się nie stało – mówi Karol Rościński, który początkowo zdecydował, że dój w nowej oborze będzie odbywał się automatycznie, ale ostatecznie zmienił koncepcję.

Zamiast robotów, hala udojowa

Przed budową planowaliśmy wstawienie robota mogącego  wydoić  maksymalnie 65 sztuk. Zamierzamy utrzymywać ponad 70 krów dojnych, więc byłby kłopot z wydojeniem nadwyżki krów. Obecnie dostępny jest już robot z firmy DeLaval, który przy ruchu kierowanym wydoi ponad 70 sztuk, ale przy podejmowaniu decyzji nie było jeszcze takich technologii. Zdecydowaliśmy się więc na dobrze wyposażoną halę udojową – mówi Karol Rościński.

Hodowcy wybrali halę udojową DeLaval rybia ość 2 x 6 wyposażoną w: stanowiska udojowe MU580 z automatyką doju, trzema fazami doju (masażem, dojem właściwym i dodajaniem), elektroniczną pulsacją z pulsatorem EP100, automatycznym zdejmowaniem aparatów udojowych ACR. Hala wyposażona jest w miernik mleka FI7, pompę podciśnienia DVP1600 (z napędem bezpośrednim bez paska klinowego), myjnię elektroniczną C100E ze zbiornikiem 80 l do kontroli temperatury roztworu myjącego oraz wspomaganiem mycia dzięki korkom powietrznym.

Zarządzanie stadem z programem DelPro

Państwo Rościńscy zdecydowali się także na program zarządzania stadem DelPro i system pomiaru aktywności.

Już po kilku tygodniach użytkowania mogę stwierdzić, że jestem z niego bardzo zadowolony. Mamy też aktywomerty do wykrywania rui, dzięki czemu poprawiły się parametry rozrodu. Wcześniej nie było widocznych oznak rui, teraz, gdy krowy chodzą luzem, łatwiej jest je dostrzec. Program DelPro podaje dane o aktywności zwierząt i jeżeli  jest zwiększona oraz występuje w okresie rujowym, przekazuje nam informację o prawdopodobnej rui i godzinie jej rozpoczęcia. Dzięki temu można precyzyjnie wyznaczyć godzinę inseminacji. Z kolei niska aktywność w połączeniu ze spadkiem wydajności i pobrania paszy informuje o możliwej chorobie – mówi Karol Rościński.


Dój jednorazowo trwa 35 minut
  • Dój jednorazowo trwa 35 minut
Budując nową oborę, państwo Rościńscy położyli duży nacisk na komfort i zdrowotność zwierząt
  • Budując nową oborę, państwo Rościńscy położyli duży nacisk na komfort i zdrowotność zwierząt
Wprowadzenie zwierząt do nowej obory zdaniem właścicieli było dużym przeskokiem technologicznym. Oprócz zmiany systemu utrzymania i doju, zmieniony został także sposób żywienia zwierząt. Pracuje w oborze wóz paszowy RMH o pojemności 18 m3.

Znajomi dziwią się nam, że teraz tak mało czasu spędzamy w obiekcie. Dój trwa szybko i gdy  nie ma problemów, to zajmuje ok. 35 minut. W starej oborze mieliśmy problemy z dojem pierwiastek, dziś  wchodzą na halę ze starszymi krowami i nie stwarzają żadnych problemów. Także rozsypanie PMR-u nie trwa długo, a premię w postaci paszy treściwej podają  stacje paszowe  – mówi Magdalena Rościńska.

Dla lepszego komfortu zwierząt, w nowym obiekcie zamontowano także czochradło automatyczne oraz poidła wannowe WT7 z grzałką.


Karol Rościński wspólnie z żoną Magdaleną prowadzi w miejscowości Hordzież w gminie Serokomla (pow. łukowski) gospodarstwo specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego. Jego powierzchnia wynosi ponad 75 ha. Na 32 ha wysiewana jest kukurydza, około 25 ha zajmują mieszanki traw, a pozostałą część areału zajmują zboża, takie jak: jęczmień ozimy, pszenżyto i owies. Stado składa się z 45 krów dojnych oraz 51 jałówek i objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność  wynosi około 8 tys. kg mleka. W ubiegłym roku hodowcy posiadali ponad 30 krów mlecznych i dostarczyli do Spółdzielczej Mleczarni „Spomlek” w Radzyniu Podlaskim około 235 tys. litrów mleka. W tym roku stale zwiększają stado i  produkcję mleka.
  • Karol Rościński wspólnie z żoną Magdaleną prowadzi w miejscowości Hordzież w gminie Serokomla (pow. łukowski) gospodarstwo specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego. Jego powierzchnia wynosi ponad 75 ha. Na 32 ha wysiewana jest kukurydza, około 25 ha zajmują mieszanki traw, a pozostałą część areału zajmują zboża, takie jak: jęczmień ozimy, pszenżyto i owies. Stado składa się z 45 krów dojnych oraz 51 jałówek i objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność  wynosi około 8 tys. kg mleka. W ubiegłym roku hodowcy posiadali ponad 30 krów mlecznych i dostarczyli do Spółdzielczej Mleczarni „Spomlek” w Radzyniu Podlaskim około 235 tys. litrów mleka. W tym roku stale zwiększają stado i  produkcję mleka.

Na zdjęciu: Magdalena i Karol Rościńscy z synami Dawidem, Bartoszem, Adamem i Aleksandrem
Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przedsiębiorstwo Rolne Długie Stare wygrało konkurs „Innowacyjny Rolnik”. Co zdecydowało o zwycięstwie?

Sześć robotów udojowych w jednej oborze, średnia dzienna produkcja mleka na poziomie 11 600 kg, zapewnienie wysokich standardów dobrostanu krów oraz inwestycje sprzyjające środowisku. Te i inne cechy zdecydowały, że Przedsiębiorstwo Rolne Długie Stare sp. z o.o., zlokalizowane pod Lesznem w Wielkopolsce, zostało tegorocznym zwycięzcą konkursu „Innowacyjny Rolnik” w kategorii Innowacyjne przedsiębiorstwo na wsi.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)