Każda utracona godzina odpoczynku u krowy to 1 kg mleka mniej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Każda utracona godzina odpoczynku u krowy to 1 kg mleka mniej

16.09.2020

Odpoczynek mierzony czasem leżenia jest niezbędny dla utrzymania dobrego zdrowia krów i wysokiej produkcji mleka. Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na czas leżenia. Do najważniejszych należą: rywalizacja o boksy legowiskowe, ich rozmiar, rodzaj i jakość ściółki oraz czas spędzony poza legowiskiem.

Czas odpoczynku lub leżenia jest niezbędny do normalnego funkcjonowania krów mlecznych

Potwierdzone jest, że gdy czas leżenia jest ograniczony, zwierzęta zaczynają mieć problemy ze zdrowiem racic, a produkcja mleka zaczyna spadać. Podczas konferencji Cornell Nutrition Conference, dr Rick Grant poinformował, że krowy mleczne wymagają około 12,5 godziny leżenia dziennie. Czas ten może być dłuższy, w zależności od wielkości produkcji krów, ponieważ im bardziej wydajna sztuka, tym więcej czasu spędzać będzie na leżeniu. Ma to sens, ponieważ wysoko wydajne krowy poświęcają więcej energii na produkcję mleka i będą potrzebowały więcej czasu na regenerację. Dr Rick Grant oszacował, że każda utracona godzina odpoczynku odpowiada utracie około 1 kg mleka.

r e k l a m a

Odpowiednie boksy wydłużają czas odpoczynku u krów

Ponieważ czas leżenia jest tak istotny dla zdrowia i produkcji, powinniśmy stworzyć środowisko zapewniające maksymalny komfort i czas na odpoczynek. Naukowcy z University of British Columbia podali, że krowy mleczne rasy holstein spędzały o 1,2 godziny więcej czasu leżąc w szerszych boksach w porównaniu z wąskimi boksami. Inną ważną kwestią jest rywalizacja o boksy, ponieważ zbyt duże zagęszczenie krów w oborze to nadal dość często spotykane zjawisko. Wraz ze wzrostem konkurencji krowy będą spędzać więcej czasu stojąc zamiast leżeć lub jeść. Dojrzałe krowy dominujące będą mogły uzyskać wymagany odpoczynek, ale już młodsze krowy będą wówczas miały duży kłopot z zapewnieniem sobie potrzebnego wypoczynku. Okazuje się, że na świecie niektóre firmy oferują hodowcom usługę pomiaru czasu leżenia w stadzie, a pozyskane w ten sposób dane są bardzo cenne, gdyż pozwalają zrozumieć, jaki komfort odpoczynku zapewniamy naszym krowom czy wskazać jak pokazać, jak bardzo stojące niżej w hierarchii stada zwierzęta dotknięte są nadmiernym zagęszczeniem w oborze.


  •  Odpoczynek jest niezbędnym warunkiem zachowania zdrowia i wydajności krów. Dobrym wskaźnikiem odpoczynku jest czas  ich leżenia, który powinien wynosić  około 12,5 godziny dziennie
Szukając zatem sposobów na uzyskanie kilku kilogramów mleka więcej, warto zwrócić uwagę na pozornie prozaiczną kwestię zapewnienia krowom odpowiednio długiego czasu na odpoczynek, zapewniając jednocześnie dobrze zbilansowaną dawkę pokarmową, eliminując możliwość jej sortowania.

Oprac. Beata Dąbrowska
Źródło: Thedairysite.com
Fot. główna: Łukasz Łuniewski
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Stowarzyszenie Polskie Mleko chce prezentować silny głos gospodarstw rodzinnych

– Postanowiliśmy zarejestrować stowarzyszenie, które będzie reprezentowało silny głos producentów mleka czego, z przykrością muszę stwierdzić, do tej pory brakowało. Chodzi o to, aby być tam, gdzie zapadają decyzje dotyczące naszej branży, aby zabierać głos, gdy dzieje się krzywda producentom mleka, ale nie tylko, także wszystkim gospodarstwom rodzinnym, ponieważ chcemy promować taką formę działalności jako najlepszą z możliwych – przyznaje Konrad Kurpiński -  założyciel Stowarzyszenia Polskie Mleko. 

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)