Jubileusz Spółdzielni Mleczarskiej Spomlek
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jubileusz Spółdzielni Mleczarskiej Spomlek

17.07.2019

27 czerwca br. w Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowym Parisel Palace w Klimkach, odbyły się obchody 110-lecia istnienia Spółdzielczej Mleczarni Spomlek z Radzynia Podlaskiego. W uroczystościach uczestniczyło około 400 osób, w tym między innymi: przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, uczelni wyższych, przedstawiciele lokalnych instytucji i firm oraz klienci i kontrahenci firmy. Uroczystości jubileuszu poprowadził Marcin Wójcik z kabaretu „Ani Mru Mru”.

110 lat SM Spomlek jest pewnym skrótem myślowym. Tak naprawdę radzyńska spółdzielnia istnieje nieco krócej. Myślę, że odwołanie się przez nas do tej nieco dalszej historii, do początków spółdzielczego mleczarstwa na radzyńskich ziemiach, nie jest piarowym nadużyciem. Myślę, że mamy do tego prawo, dlatego że w mojej ocenie Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek wyjątkowo stara się kultywować i propagować ideę prawdziwej spółdzielczości – powiedział Edward Bajko, prezes SM Spomlek.


Historia spółdzielczości w Polsce

Bożena Nowak, kierownik do spraw zarządzania jakością oraz Antoni Zwoiński, dyrektor zakładu w Parczewie, opowiedzieli o tworzeniu się tradycji spółdzielczych w Polsce i na ziemiach radzyńskich.

r e k l a m a
Południowe Podlasie i powiat radzyński to tereny typowo rolnicze. Historia mleczarstwa na Podlasiu zaczyna się w Woli Skromowskiej w 1909 roku. To tutaj z inicjatywy inżyniera Zygmunta Chmielewskiego powstała pierwsza samodzielna włościańska spółdzielnia mleczarska. Dziennie skupowano od 500 do 600 litrów mleka. W kolejnych latach spółdzielnia zwiększała skup aż do 157 tys. l w roku 1939 – powiedział Antoni Zwoiński.

Po wyzwoleniu spółdzielnia prowadziła samodzielną mleczarnię, a w roku 1951 została upaństwowiona i włączona do OSM w Lubartowie. W 1989 roku mleczarnia w Starej Wsi stała się jednym z punktów skupu spółdzielni w Radzyniu Podlaskim – powiedziała Bożena Nowak.

Spółdzielnia Mleczarska w Radzyniu powstała w 1936 roku. Prowadziła skup mleka od rolników z terenu gminy Biała i miasta Radzyń. W czasie bombardowania miasta w roku 1939 zakład został doszczętnie zniszczony, a dokumentacja i wyposażenie spłonęły. W 1941 roku zakład przyjął nazwę Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska. Ze względu na lokalizację w centrum miasta i brak oczyszczalni ścieków, w 1960 roku podjęto decyzję o budowie nowego zakładu – powiedział Antoni Zwoiński.


Wyróżnieni medalem Zasłużony dla Spółdzielczości Mleczarskiej
  • Wyróżnieni medalem Zasłużony dla Spółdzielczości Mleczarskiej


Odznaczenia dla zasłużonych

Obchody jubileuszu były okazją do wręczenia odznaczeń. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali: Hanna Antol, Bogusław Antol, Edward Bajko, Wanda Bednarczyk, Janina Chaber, Włodzimierz Chlebek, Jolanta Chwaluk, Izydor Długosz, Irena Karwowska, Jadwiga Kępka, Jarosław Kowalik, Lilla Kowalik, Marek Maliszewski, Halina Mazuryk, Elżbieta Michalak, Urszula Panasiuk, Agnieszka Pańko, Iwona Saczuk.

Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 lipca 2001 r., odznakę honorową Zasłużony dla Rolnictwa otrzymali: Tomasz Bartoszek, Zdzisław Chud, Agnieszka Kamela, Ireneusz Koziej, Wiesław Kozłowski, Józef Perkowski, Halina Skarżycka, Sławomir Walczyna, Marek Zając, Antoni Zwoiński.

Przyznane zostały także nagrody Zasłużony dla Spółdzielczości Mleczarskiej, które otrzymali: Edward Bajko, Paweł Gaca, Jadwiga Budzyńska, Zdzisław Chud, Bogdan Cieśliński, Krystyna Domańska, Tadeusz Domański, Jerzy Ilczyna, Barbara Kublicka, Jan Mazuryk, Stanisław Pawluk, Stanisław Piluszyk, Adam Rarak, Krzysztof Semeniuk, Józef Skwara, Stanisław Sokół.

Także spółdzielnia otrzymała okolicznościowy dyplom uznania z Medalem Wojewody Lubelskiego m.in. za zbudowanie ugruntowanej pozycji firmy na rynku krajowym i zagranicznym jako producenta wysokiej jakości wyrobów mleczarskich oraz umiejętne łączenie tradycyjnych metod produkcji z osiągnięciami nowoczesnych technologii.


Odznaczeni odznaką honorową Zasłużony dla Rolnictwa
  • Odznaczeni odznaką honorową Zasłużony dla Rolnictwa
Z okazji jubileuszu, SM Spomlek przyznała również nagrody swoim pracownikom za długoletnią pracę i wkład włożony w rozwój firmy oraz klientom, z którymi współpracuje od wielu lat.

Wśród zaproszonych gości był między innymi prof. dr hab. Zygmunt Litwińczuk, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, który podziękował prezesom mleczarni za inicjatywę utworzenia na uczelni nowego kierunku studiów, jakim jest mleczarstwo.

Józef Nuckowski
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Stanisław Jamiołkowski: mleczarnie stają się zakładnikami wielkich sieci handlowych

– Obecnie handel jest bardzo skoncentrowany i ów proces koncentracji nadal postępuje a branża mleczarska nie jest w stanie odpowiednio zareagować na pewne zagrywki wielkich sieci handlowych. Nie wszystkie spółdzielnie mają też odpowiednie zasoby finansowe i muszą szybko sprzedać swoje produkty, aby mieć pieniądze na wypłaty za mleko, na wynagrodzenia dla załogi czy też spłatę kredytów bankowych. I tym samym stają się zakładnikiem cenowym wielkich sieci handlowych. – przyznaje  Stanisław Jamiołkowski, prezes Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej

czytaj więcej

OSM Czarnków kończy rok z zyskiem

Produkty z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Czarnków są wielokrotnie nagradzane za wysoką jakość, a zarząd za wzorowe kierowanie spółdzielnią. W tym roku zakończyła się kadencja rady nadzorczej. Na zgromadzeniu delegatów, które odbyło się 25 czerwca, wybrano nową radę, nagrodzono też największych dostawców. 

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)