Jakie są przyczyny opóźnienia rui u krów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie są przyczyny opóźnienia rui u krów?

06.02.2020

Fizjologicznie, okres bezrujowy po porodzie trwa średnio 30 dni. Niestety, w ostatnich latach znacznie się on wydłużył, a spóźniony termin pierwszej owulacji, czyli występującej pomiędzy 21., a 50. dniem powoduje u krów pogorszenie wskaźników rozrodu.

Co jest główną przyczyną wydłużającego się okresu bezrujowego u krów?

Przyczyny okresu bezrujowego w pierwszych dwóch miesiącach po porodzie mogą być różne. Najczęściej są one jednak następstwem nieprawidłowego żywienia krów, szczególnie niedostatecznego pokrycia zapotrzebowania zwierząt na energię. Zwiększenie ujemnego bilansu energii w okresie okołoporodowym i wydłużenie okresu od porodu do dnia z najniższym bilansem energii zwiększa ryzyko i czas trwania okresu bezrujowego. Pierwsza owulacja po porodzie odbywa się w około 10.–14. dniu po dniu z najniższym bilansem energii. Im później przypada dzień z najniższym ujemnym bilansem energii, tym późniejsza jest pierwsza owulacja. Opóźniając zewnętrzne objawy rui, zdradzające gotowość organizmu do kolejnego rozrodu, krowa chroni się przed zbyt wczesnym zajściem w ciążę.

r e k l a m a
Braki energii mogą być także powodem nieczynności jajników u krów w pierwszych 2. miesiącach laktacji. Wydłużenie okresu bezrujowego może być również wynikiem infekcji dróg rodnych i stanów zapalnych błony śluzowej macicy, prowadzących między innymi do powstawania tzw. ciałka żółtego przetrwałego.


Najlepsze wskaźniki rozrodu uzyskują krowy, które pierwszą owulację mają przed 21. dniem po porodzie, natomiast najgorsze te, które pozostają bez rui w 50–60 dniu laktacji
  • Najlepsze wskaźniki rozrodu uzyskują krowy, które pierwszą owulację mają przed 21. dniem po porodzie, natomiast najgorsze te, które pozostają bez rui w 50–60 dniu laktacji
Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jałówki też chorują na mastitis! Jak je chronić?

Wciąż panuje opinia, iż gruczoł mlekowy jałówek jest wolny od infekcji i na ogół zdrowy. Z tego też powodu wielu producentów mleka nie wykazuje specjalnej troski o wymię odchowywanych jałówek, a to poważny błąd.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)