Jakie cele ma nowy zarząd ŁSM JOGO?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie cele ma nowy zarząd ŁSM JOGO?

02.11.2021autor: Andrzej Rutkowski

W Łódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej JOGO w dniu 14 października rada nadzorcza jednogłośnie odwołała dotychczasowy zarząd, na czele którego stał prezes Krzysztof Jankowski. Jednocześnie radni powołali skład nowego dwuosobowego zarządu: prezes Patrycję Nowak-Srokę oraz wiceprezes Izabellę Mikołajczyk. Z nowym zarządem oraz z przewodniczącym rady nadzorczej Rafałem Ołubkiem rozmawiał Andrzej Rutkowski.

Obie panie już wcześniej były związane z ŁSM JOGO?

Prezes Patrycja Nowak-Sroka: Oczywiście, ja pracowałam jako kierownik działu samorządowo-administracyjnego, zaś Izabella Mikołajczyk pracowała początkowo w dziale rozliczań, a następnie również w dziale samorządowo-administracyjnym. Jesteśmy nastawieni przede wszystkim na rozwój spółdzielni, zależy nam na odzyskaniu dostawców, którzy od nas odeszli. W tym celu powiększymy dział skupu, aby być bliżej rolników, którzy są najważniejsi gdyż dostarczają surowiec, bez którego nie możemy funkcjonować. W dalszych planach mamy inwestycje, które usprawnią produkcję i transport, m.in. wymianę parku maszynowego. Będziemy analizować wszystkie wydatki i systematycznie ciąć koszty. Każdy dostawca i pracownik może być spokojny, gdyż spółdzielnia znajduje się w przyzwoitej sytuacji finansowej, nic nie zagraża jej płynności, a wypłaty przebiegają terminowo. Jako zarząd będziemy współpracować z radą nadzorczą w każdej kwestii, będzie to współpraca lojalna i bez zatajania jakichkolwiek danych.​
r e k l a m a


Może zbyt wcześnie o to pytać, ale czy nowy zarząd kontaktował się już z dostawcami i nakreślił swoje plany, a jak zmiany kierownictwa przyjęli pracownicy mleczarni?

Przewodniczący rady nadzorczej Rafał Ołubek: Już od kilku dni prezes Patrycja Nowak-Sroka prowadzi telefoniczne rozmowy z dostawcami, aby poinformować ich o swojej wizji rozwoju spółdzielni i jednocześnie zapewnić, że wszystko idzie w dobrym kierunku i mogą czuć się bezpiecznie, co spotkało się z bardzo dobrym odbiorem rolników. Co do cięcia kosztów to nowy zarząd chce dać dobry przykład i zaczął od siebie. Pani prezes zrezygnowała z samochodu służbowego, który sprzedamy, a uzyskaną sumę przekażemy na inwestycje do działu skupu. Ponadto nowy zarząd będzie pobierał o ponad połowę mniejsze pensje niż zarząd poprzedni. Dodatkowo doszły nam oszczędności związane z oczyszczalnią ścieków w Kraszewie. Zarząd ma pełne poparcie rady nadzorczej, jak i pozostałych dostawców. Razem z zarządem stawiamy na samodzielność, nie zamierzamy się z nikim łączyć.

Wiceprezes Izabella Mikołajczyk: Od samego początku możemy liczyć na pomoc i ścisłą współpracę przewodniczącego rady nadzorczej, wiem, że dla spółdzielni poświęca bardzo dużo czasu, pomimo, że na co dzień prowadzi gospodarstwo produkujące rocznie ponad 200 tys. l mleka. Spotkaliśmy się również z bardzo ciepłym przyjęciem wśród pracowników. Przed nami jest dużo pracy, wiemy, że rolnicy oczekują usprawnienia wypłacania należnych im udziałów i to też jest naszym priorytetem.

Od lewej: prezes i jednocześnie dyrektor ds. rozwoju Patrycja Nowak-Sroka, przewodniczący rady nadzorczej Rafał Ołubek i wiceprezes Izabella Mikołajczyk pełniąca również funkcję kierownika działu samorządowo-administracyjnego

  • Od lewej: prezes i jednocześnie dyrektor ds. rozwoju Patrycja Nowak-Sroka, przewodniczący rady nadzorczej Rafał Ołubek i wiceprezes Izabella Mikołajczyk pełniąca również funkcję kierownika działu samorządowo-administracyjnego


Zatem samodzielność, ale nie wykluczacie współpracy z innymi mleczarniami?

Przewodniczący rady nadzorczej Rafał Ołubek: Oczywiście jesteśmy otwarci na współpracę, bo wielkim błędem jest to, że spółdzielnie nie próbują współpracować, a raczej mocno między sobą konkurują, co objawia się chociażby podbieraniem dostawców mleka. Takimi naturalnymi partnerami do współpracy są nasi sąsiedzi z województwa łódzkiego, zwłaszcza OSM Łowicz i OSM Wart-Milk.

Prezes Patrycja Nowak-Sroka: Stawiamy na samodzielność i wzmacnianie własnej marki, bo jesteśmy w takiej kondycji finansowej, że jest to bardzo realny scenariusz. W spółdzielczości mleczarskiej jest zbyt dużo konkurencji i złej krwi, a my chcemy współpracować, m.in. z OSM Łowicz, który miał chwilowe problemy, a obecny zarząd wyprowadził spółdzielnię na prostą i skutecznie wdraża plan rozwoju. Pierwsze gratulacje w związku z objęciem stanowiska w zarządzie napłynęły właśnie od prezes OSM Łowicz Iwony Grzybowskiej. Deklarujemy też chęć bliskiej współpracy z „Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym”, na łamach którego regularnie będzie można się dowiedzieć jak postępuje wdrażanie naszej koncepcji rozwoju. Będzie też więcej reportaży z gospodarstw dostawców ŁSM JOGO.


Produkty z logiem JOGO wyróżniają się wysoką jakością i tradycyjnym smakiem, jednak nie każdy o tym wie, bo nie miał możliwości ich posmakowania?

Prezes Patrycja Nowak-Sroka: Dokładnie tak, dlatego, oczywiście nie od razu, ale bardziej w wymiarze długofalowym, chcemy wzmocnić marketing i promocję produktów, pozyskać nowe kanały sprzedaży, co pomoże dotrzeć do szerszego grona konsumentów. Marketing jest bardzo ważny, ale pilniejsze są inwestycje w usprawnienie technologii, chociażby po to, aby wywiązać się z zawartych wcześniej kontraktów i nie płacić kar umownych. Usprawnienie produkcji przełoży się także na niższe koszty. Jak osiągniemy ten etap, to zainwestujemy w reklamę o zasięgu ogólnokrajowym, która dotrze do odbiorców w całej Polsce, a nie tylko w województwie łódzkim. Przede wszystkim na lepszą promocję i większą sprzedaż zasługują lody Bambino, które jako jedne z nielicznych są produkowane według tradycyjnej receptury na prawdziwej śmietanie, a nie jak większość lodów dostępnych na rynku przy udziale tłuszczów roślinnych np. oleju palmowego.

Dziękuję za rozmowę.

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 44/2021 na str. 39. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.
autor Andrzej Rutkowski

Andrzej Rutkowski

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bezmięsnych świąt życzy Sylwia S. i rząd

Parlament Europejski przegłosował możliwość podwyższenia podatku VAT na produkty niezdrowe i o dużym śladzie środowiskowym. Z tego powodu niezmiernie zadowolona jest Sylwia S., europosłanka doskonale znana rolnikom.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)