Jak zadbać o higienę legowisk dla krów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak zadbać o higienę legowisk dla krów?

03.08.2021autor: Andrzej Rutkowski

Krowa spędza na leżeniu od 7 do 14 godzin w ciągu doby. Badania dowodzą, że długość leżenia ma wpływ na samopoczucie oraz wydajność mleczną i zależy od komfortu legowiska. Zwierzęta zazwyczaj najlepiej czują się na miękkim, ciepłym i suchym podłożu.

Odpowiednia higiena legowisk to nie tylko usuwanie obornika czy gnojowicy

Niestety, długotrwały kontakt z podłożem jest okazją do wnikania drobnoustrojów przez kanał strzykowy do wymienia, co zwiększa ryzyko wystąpienia mastitis. Dlatego też wbrew pozorom higieny miejsc legowiskowych i ich bezpośredniego otoczenia nie należy sprowadzać tylko do usuwania obornika czy też gnojowicy. Część hodowców decyduje się na suchą dezynfekcję, która nie tylko osusza legowisko, ale także eliminuje lwią część drobnoustrojów z podłoża zwiększając ochronę wymienia krów.

r e k l a m a

Jakie korzyści daje sucha dezynfekcja legowisk w oborze?

Prawidłowo zastosowana sucha dezynfekcja może znacznie ograniczyć przenoszenie między zwierzętami chorobotwórczych bakterii i rozwój infekcji. Najpełniej uwidacznia się to w pomieszczeniach z krowami mlecznymi utrzymywanymi w systemie wolnostanowiskowym. Gdy poszczególne stanowiska legowiskowe są kolejno zajmowane przez różne krowy, to w przypadku każdej z nich może dochodzić do kontaktu końcówek strzyków wymienia z podłożem, a tym samym wnikania do kanałów strzykowych chorobotwórczych drobnoustrojów.

Drobnoustroje takie mogą zaś znaleźć się w ściółce chociażby w wyniku wypływu mleka ze strzyków chorych na zapalenie wymienia krów. Dlatego tak ważna jest w tej sytuacji systematyczna neutralizacja drobnoustrojów w ściółce na stanowiskach legowiskowych.

Znaczną pomoc w tym przypadku stanowią właściwie dobrane preparaty rozprowadzane na powierzchni przeznaczonej do odpoczynku zwierząt. Działanie preparatów polega na utrzymywaniu wysokiego pH w materiale podłoża i uniemożliwianiu rozwoju drobnoustrojów.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Archiwum

autor Andrzej Rutkowski

Andrzej Rutkowski

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie są zalety legowisk trocinowych dla krów?

Budując oborę zdecydował się na lekko zagłębione boksy legowiskowe z zamiarem wypełnienia ich materacami słomiano-wapiennymi, czyli mieszanką sieczki słomy, wapna dezynfekcyjnego i wody. Jednak dość szybko Wojciech Trębacki przeszedł na trociny, które uważa za jedno z najlepszych rozwiązań, o ile w pobliżu obory znajduje się tartak.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)