Jak rolnicy z Mazowsza planują zwiększyć wydajność mleczną krów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak rolnicy z Mazowsza planują zwiększyć wydajność mleczną krów?

24.01.2023autor: Józef Nuckowski

Bożena i Jerzy Dróżdżowie swoje mleczne stado utrzymują w budynkach, z których najstarsze mają już kilkadziesiąt lat. Jakiś czas temu gospodarze rozważali budowę nowej obory, ale ostatecznie od planów odstąpili. W zamian postanowili skoncentrować się na zwiększeniu wydajności mlecznej stada.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie plany na rozwój produkcji mlecznej mają obecnie rolnicy?
  • Jak zakup wozu paszowego poprawił mleczność stada?
  • Czy grupowanie krów w oborze uwięziowej jest konieczne?

Budowa nowej obory jest obecnie zbyt ryzykowną inwestycją

Mieliśmy w planach inwestycję w nowy obiekt, który pomieściłby całe stado i dodatkowo pozwolił na jego zwiększenie, jednak przy obecnych cenach materiałów i usług budowlanych kosztowałby bardzo dużo. Doszliśmy do wniosku, że taka inwestycja w obecnych czasach byłaby ryzykowna – wyjaśnia Piotr Dróżdż, syn gospodarzy, który deklaruje, że póki co skupi się na zwiększeniu wydajności mlecznej krów.

r e k l a m a

Jakie plany na rozwój produkcji mlecznej mają obecnie rolnicy?

Obecnie średnia wydajność laktacyjna od sztuki wynosi około 9400 kg mleka. W miarę możliwości chcemy ją zwiększyć, by bez powiększania pogłowia zwiększyć produkcję mleka. Innym sposobem na podniesienie rentowności gospodarstwa, które chcemy przeprowadzić jest rekultywacja części użytków zielonych. Mamy bowiem jeszcze takie użytki, w których za mało jest pożądanych gatunków traw i roślin motylkowych. Regeneracja łąk pozwoli na uzyskanie z tego samego areału większej ilości paszy o dobrej jakości – mówi Piotr Dróżdż.

Zakup paszowozu okazał się strzałem w dziesiątkę

Od roku w gospodarstwie pracuje wóz paszowy BVL o pojemności 8 m3. Hodowcy podkreślają, że po zastosowaniu tej maszyny wzrosła wydajność mleczna stada.

Praktycznie przy zużyciu tej samej paszy średnia wydajność laktacyjna od sztuki w ciągu roku poprawiła się o blisko 500 kg mleka. Wyższa produkcja pokrywa koszty paliwa i eksploatacji maszyny. Wprawdzie nie mamy możliwości wjazdu paszowozem do obory i rozwozimy miks taczką, ale i tak jest nam lżej niż wówczas, gdy wszystkie komponenty zadawaliśmy oddzielnie. Bez wozu sianokiszonkę i kiszonkę z kukurydzy zadawaliśmy dwa razy dziennie, zaś 4 razy dziennie paszę treściwą. Kiedy nie mieliśmy prasy z nożami, rozwijanie balotów z sianokiszonką było prawdziwym wyzwaniem – mówią gospodarze.

Gospodarze starsze jałówki utrzymują w stanowiskach ścielonych słomą

  • Gospodarze starsze jałówki utrzymują w stanowiskach ścielonych słomą

W skład miksu wchodzi sianokiszonka z balotów, kiszonka z kukurydzy i mieszanka treściwa sporządzona w mieszalniku. Jej głównym składnikiem jest śruta zbożowa składająca się w 40% z jęczmienia, 40% jarej mieszanki zbożowej i 20% pszenżyta. Do tego dochodzi jeszcze śruta rzepakowa, koncentrat białkowy, suche ziarno kukurydzy i dodatki mineralno-witaminowe.

Nawet w oborze uwięziowej grupowanie krów jest ważne

Krowy w gospodarstwie państwa Dróżdżów utrzymywane są w oborach uwięziowych, z których najstarsza powstała na przełomie lat 70. i 80. Dój odbywa się za pomocą dojarki przewodowej na 5 aparatów udojowych. Jedynie część jałówek i opasanych buhajów gospodarze utrzymują w systemie bezuwięziowym, w zaadaptowanej części stodoły.

Hodowcy podkreślają, że pomimo uwięziowego systemu utrzymania, dużo uwagi poświęcają grupowaniu krów.

Nie może być tak, by np. krowa po wycieleniu stała między dwiema sztukami, które są w dwusetnym dniu laktacji. Gdy zadamy jej premię energetyczną, to te dwie po bokach będą próbowały podebrać jej tę paszę. Staramy się więc, aby obok siebie stały sztuki o podobnej wydajności. W jednej oborze mamy sztuki do 180. dnia laktacji, które później przeprowadzamy do drugiej obory, a po zasuszeniu do trzeciej. Dzięki temu jedna sztuka drugiej nie podjada paszy, krowy otrzymują dawkę adekwatną do produkcji i co za tym idzie, nie dochodzi do zapasania zwierząt – mówi Piotr Dróżdż.

– Dzięki tej maszynie jest nam lżej pracować, a krowy produkują więcej mleka – mówią gospodarze

  • – Dzięki tej maszynie jest nam lżej pracować, a krowy produkują więcej mleka – mówią gospodarze

Do wąskich korytarzy miks trzeba dowozić taczką, ale pomimo tego hodowcy są zadowoleni z zastosowania wozu paszowego

  • Do wąskich korytarzy miks trzeba dowozić taczką, ale pomimo tego hodowcy są zadowoleni z zastosowania wozu paszowego

Baloty zastąpi pryzma

Sianokiszonka w gospodarstwie państwa Dróżdżów dotychczas zakiszana była w balotach, ale hodowcy planują to zmienić.

Baloty są zróżnicowane jakościowo, nawet jeśli pochodzą z jednej łąki. Grupujemy je, żeby w jednym miejscu były baloty zbliżone do siebie jakościowo, ale i tak nie osiągamy efektu, jaki dałoby zakiszenie zielonki na pryzmie. Wówczas pasza byłaby jednolita. Dodatkowo folia do balotów jest bardzo droga. W związku z tym w najbliższym sezonie planujemy sporządzić sianokiszonkę na pryzmach – mówi Piotr Dróżdż.

Jerzy Dróżdż wspólnie z żoną Bożeną i synem Piotrem prowadzi w miejscowości Bestwiny (gm. Siennica, pow. miński) gospodarstwo o powierzchni 55 ha. W pracach pomaga także młodszy syn Jakub, który pracuje zawodowo. 23 ha zajmują użytki zielone a 32 grunty orne. Na 8,5 ha wysiewana jest kukurydza, której 2 ha zebrane zostały na ziarno. Ponadto 0,5 ha gospodarze przeznaczają pod uprawę ziemniaków, a pozostałą powierzchnię zajmują zboża.Stado bydła składa się z 29 krów mlecznych, 5 opasanych buhajów i około 25 jałówek. Stado objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność wynosi 9,4 tys. kg. Od 26 lat mleko dostarczane jest do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Garwolin w Woli Rębkowskiej. Roczna sprzedaż mleka przekracza 230 tys. litrów.

  • Jerzy Dróżdż wspólnie z żoną Bożeną i synem Piotrem prowadzi w miejscowości Bestwiny (gm. Siennica, pow. miński) gospodarstwo o powierzchni 55 ha. W pracach pomaga także młodszy syn Jakub, który pracuje zawodowo. 23 ha zajmują użytki zielone a 32 grunty orne. Na 8,5 ha wysiewana jest kukurydza, której 2 ha zebrane zostały na ziarno. Ponadto 0,5 ha gospodarze przeznaczają pod uprawę ziemniaków, a pozostałą powierzchnię zajmują zboża.Stado bydła składa się z 29 krów mlecznych, 5 opasanych buhajów i około 25 jałówek. Stado objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność wynosi 9,4 tys. kg. Od 26 lat mleko dostarczane jest do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Garwolin w Woli Rębkowskiej. Roczna sprzedaż mleka przekracza 230 tys. litrów.

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski

autor Józef Nuckowski

Józef Nuckowski

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Weź udział w konferencji: Jak zrozumieć i wspomagać w produkcji wysokowydajną krowę?

Jakie są przyczyny niskiej zawartości tłuszczu w mleku? Jak zbilansowanie aminokwasów wpływa na parametry mleka i wzrost wydajności mlecznej krów? W jaki sposób witamina B wpływa na kondycję bydła mlecznego. Takie tematy będą poruszane podczas konferencji dla producentów mleka i hodowców bydła organizowanej przez Blattin Polska. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

czytaj więcej

Sąd ogłosił upadłość OSM w Prudniku. Długi wynoszą ponad 15 mln zł

Sąd w Opolu ogłosił upadłość Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Prudniku. Zadłużenie mleczarni wynosi ponad 15 mln zł, a poszkodowanych jest kilkuset rolników. 

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)