Jak powinien przebiegać proces inwolucji macicy u krowy po wycieleniu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak powinien przebiegać proces inwolucji macicy u krowy po wycieleniu?

29.01.2023autor: Beata Dąbrowska

Jednym z czynników warunkujących uzyskanie pełnej zdolności rozrodczej krów, w odpowiednim terminie jest inwolucja macicy. Powrót macicy do normalnych rozmiarów sprzed ciąży trwa zwykle około 3 tygodni.

Z artykułu dowiesz się

  • Co wpływa na szybkość inwolucji macicy u krowy po porodzie?
  • Jak powinien przebiegać ten proces?
  • Kiedy można mówić o inwolucji opóźnionej?
  • Kiedy po wycieleniu rozpoczyna się nowy cykl u krowy i pojawia się ruja?

Od czego zależy szybkość inwolucji macicy u krowy po wycieleniu?

Na kurczenie się macicy u krów po porodzie wpływać może wiele czynników, takich jak: wiek, pora roku, szybkość powrotu cyklicznej aktywności jajników, klimat, przebieg porodu, ssanie przez cielę przez kilka pierwszych dni czy wystąpienie schorzeń okresu poporodowego. Macica szybciej zwija się u pierwiastek niż u wieloródek.

r e k l a m a

Jak prawidłowo powinien przebiegać proces inwolucji macicy?

Prawidłowo przebiegająca inwolucja macicy charakteryzuje się stopniowym zmniejszaniem objętości, wydalaniem odchodów poporodowych oraz regeneracją błony śluzowej wyścielającej macicę. Efektem tych zjawisk jest doprowadzenie narządu płciowego do morfologicznego i funkcjonalnego stanu, który umożliwi kolejne zapłodnienie i rozwój ciąży. Łożysko odchodzi u krów do 6–12 godzin po porodzie. W normalnych warunkach inwolucja macicy przebiega stosunkowo szybko, przy czym jest ona szczególnie mocno wyrażona w pierwszym tygodniu po wycieleniu. W badaniach poubojowych wykazano, że do 7. dnia po porodzie waga macicy u zdrowych krów zmniejsza się ponad trzykrotnie, a w następnych tygodniach intensywność inwolucji ulega spowolnieniu i zazwyczaj kończy się pomiędzy 22. a 28. dniem po porodzie. Gdy proces ten przedłuża się powyżej 30 dni, to mamy wówczas do czynienia z inwolucją opóźnioną.

Gdy proces inwolucji macicy przedłuża się powyżej 30 dni, to mamy wówczas do czynienia z inwolucją opóźnioną

  • Gdy proces inwolucji macicy przedłuża się powyżej 30 dni, to mamy wówczas do czynienia z inwolucją opóźnioną

Kiedy po wycieleniu rozpoczyna się nowy cykl u krowy i pojawia się ruja?

U zdrowych krów wypływy z macicy kończą się zwykle do 15. dnia po wycieleniu. W warunkach fizjologicznych jajniki krów podejmują aktywność stosunkowo wcześnie po porodzie. Wykazano, że w 4.–10. dniu dochodzi już do wzrostu pęcherzyków na jajniku, a do pierwszej owulacji – przebiegającej z reguły bez zewnętrznych objawów rujowych – dochodzi już pod koniec 3 tygodnia. Po pierwszej poporodowej owulacji występuje skrócony cykl jajnikowy, którego długość wynosi średnio 15–18 dni.

Po tym skróconym cyklu powinna pojawić się wreszcie pełnowartościowa ruja, która występuje około 30–40 dnia po porodzie. Niestety, okres poporodowy to czas, w którym występuje większość przypadków zapalenia macicy, powodowanych przez infekcje bakteryjne. Niewykryte i nieleczone metritis może prowadzić do innych schorzeń układu rozrodczego, takich jak nieczynność jajników czy torbiele jajnikowe. Jednym z najważniejszych działań profilaktycznych, jakie może wykonać hodowca jest mierzenie temperatury krów do 10. dnia po wycieleniu. Regularnie prowadzone pomiary pozwalają na wykrycie blisko 40% przypadków poporodowego zapalenia macicy.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wyciek amoniaku w zakładzie mięsnym Animex Foods - ewakuowano ponad 600 osób

W piątek 17 marca 2023 roku na terenie zakładu produkcyjnego spółki Animex Foods w Starachowicach (woj. świętokrzyskie) doszło do niebezpiecznego zdarzenia.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)