Jak minister rolnictwa chce rozwiązać problemy spółdzielni mleczarskich?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak minister rolnictwa chce rozwiązać problemy spółdzielni mleczarskich?

17.07.2019

11 lipca 2019 r. podczas spotkania ministra rolnictwa, Jana Krzysztofa Adranowskiego z przedstawicielami branży mleczarskiej padło wiele pytań o pomysł na rozwiązanie kłopotów spółdzielni mleczarskich. Jednym z pomysłów ministra jest powrót mleka do szkolnych stołówek.

Tadeusz Nadrowski, reprezentujący spółdzielnię mleczarską w Ozorkowie, o której problemach pisaliśmy, wspomniał o posiedzeniu rady nadzorczej z udziałem m.in. ministra Tadeusza Romańczuka, który zaproponował uzyskanie kredytu z gwarancjami KOWR. Zaapelował też do rolników o wsparcie spółdzielni.

r e k l a m a
Minął miesiąc i kredytu niestety nie ma. Jutro mamy radę nadzorczą, co mam powiedzieć rolnikom? – pytał Tadeusz Nadrowski. – Nie chcę dalej ich zwodzić.

Co z produktami non-GMO i rosnącą produkcją mleka w Polsce?

Wiesław Żebrowski z Ciechanowa pytał, co z nowym znakowaniem produktów non-GMO. Wskazał, że jak dotąd śruta sojowa jest nie do zastąpienia, także ze względu na ceny oraz dostępność. Wskazał też na fakt, że rolnicy z Czech produkują zmodyfikowaną kukurydzę odporną na omacnicę, która trafia do nas.

Waldemar Broś dodał, że KZSM proponuje umieszczenie na każdym opakowaniu napisu, że „Mleko nie zawiera GMO”.

Maria Czwojdrak, prezes spółdzielni Jana ze Środy Wielkopolskiej, wskazała, że produkcja mleka rośnie niewspółmiernie do spożycia w kraju. W tej sytuacji celowy byłby powrót do starych zasad dotowania szklanki mleka w szkołach.

Na terenie Wielkopolski „boksujemy się” z ENEĄ. Gdy nie płaciłam narzucanych nam rachunków, dostawca prądu zagroził odcięciem zasilania – mówiła Maria Czwojdrak.

I zapytała o to, czy planowane jest włączenie mleka surowego na listę produktów, dla których ustalana będzie cena referencyjna.

Natomiast prezes Spółdzielczej Mleczarni Spomlek Edward Bajko chciał się dowiedzieć, czy planowane jest włączenie jakiejś mleczarni do Polskiego Holdingu Spożywczego i jak to wpłynie na rynek mleka.


Edmund Borawski – prezes SM Mlekpol
  • Edmund Borawski – prezes SM Mlekpol

Patologie w programie wapnowania i ratowanie ROTR-u

Mieczysław Jagła, przewodniczący rady nadzorczej spółdzielni z Czarnkowa wzywał, aby zapobiegać patologiom w programie wapnowania. Gospodarstwa powyżej 75 ha będą pozbawione dotacji, a rolnicy posiadający mniej ziemi podzielą się dotacją z dostawcą wapna i jego ceny wzrosną.

Prezes Krzysztof Wróblewski ze spółdzielni Lazur w Nowych Skalmierzycach pytał o to, czy ministerstwo przewiduje złagodzenie przepisów dotyczących grup producentów rolnych. Władysław Krygier, przewodniczący rady nadzorczej spółdzielni KeSeM we Włocławku zapytał, co będzie z dotychczasowymi dopłatami do bydła (po 300 zł na krowę). Dopytywał także o szczegóły programu poprawy gospodarowania wodą.

Natomiast Edmund Borawski, prezes SM Mlekpol, podkreślił, że polskie mleczarstwo to głównie zasługa spółdzielczości. Bowiem o krajowych cenach mleka rozstrzyga branża spółdzielcza.

– Rolnik dziś otrzymuje profity z mleczarni oparte na cenie mleka. Mógłby także otrzymywać dywidendę, ale jest ona dziś podwójnie opodatkowana. Zaopatrujemy rolników w różne materiały. Dobrze byłoby, aby ten obrót także był zwolniony z podatku. My nie importujemy jako Mlekpol żadnych produktów ani surowców. Nie ograniczymy importu, jeśli nie wprowadzimy jakiegoś oznakowania importowanych produktów – mówił Borawski.

Sylwester Zięciak, syndyk upadłej spółdzielni ROTR Rypin, stwierdził, że nie może pozwolić sobie na to, aby ta spółdzielnia zniknęła z mapy spółdzielni mleczarskich i zapytał czy rząd przygotowuje jakiś program dla firm, które znalazły się w takiej sytuacji jak ROTR.

Minister Ardanowski stwierdził, że nie jest właściwym sposobem rozwiązywania wielu problemów zgłaszanych na tego typu spotkaniach.

Proszę utworzyć grupę roboczą, z którą możemy spotkać się nawet w przyszłym tygodniu, aby wspólnie usiąść i próbować rozwiązywać wspomniane problemy – stwierdził minister Ardanowski.


Waldemar Gacek – wiceprezes OSM Włoszczowa
  • Waldemar Gacek – wiceprezes OSM Włoszczowa

Musi powstać silna, polska sieć handlowa

Minister Ardanowski zwrócił uwagę na potrzebę utworzenia silnej polskiej sieci handlowej, pełniącej także rolę sieci hurtowej. Odpowiadając zaś na pytanie dotyczące GMO, stwierdził, że to doskonała okazja, aby usiąść i zastanowić się nad rozwiązaniem problemu. Mówiąc o polskim białku roślinnym, zaznaczył, że to nie tylko problem paszy, ale także większych dochodów rolników. Zapowiedział także, że w Polsce nie będzie uprawy GMO, bo społeczeństwo tego nie chce.

Na soję wydajemy 4 mld zł rocznie. Co mają uprawiać polscy rolnicy? – pytał minister.

Jego zdaniem, trzeba zwiększać spożycie mleka w Polsce także poprzez dedykowane programy. Przywracane mają być stołówki w szkołach – korzystające z lokalnych produktów. Zapowiedział też, że dotychczasowe wsparcie na krowy w nowej perspektywie finansowej UE będzie utrzymane.

Paweł Kuroczycki
Krzysztof Wróblewski
Zdjęcia: Krzysztof Wróblewski
Zdjęcie główne: Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Prawo spółdzielcze w praktyce – szkolenie

Katedra Prawa Rolnego UAM w Poznaniu zaprasza na konferencję szkoleniową „Prawne aspekty działalności spółdzielni w sektorze rolno-spożywczym”, która odbędzie się 11 października 2019 roku (piątek) o godz. 10.00 na Wydziale Prawa i Administracji UAM, al. Niepodległości 53 w Poznaniu (Collegium Iuridicum Novum, Auditorium Maximum, I piętro).

czytaj więcej

Rolnicy dostarczający mleko do SM Bielmlek zagrożeni bankructwem

Rolnicy dostarczający mleko do SM Bielmlek obawia się bankructwa spółdzielni i setek gospodarstw. Dostawcy mleka zawiązali Komitet Naprawczy i złożyli zawiadomień do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarządzających SM Bielmlek. Od niedawna spółdzielnią ponownie zaczął zarządzać Tadeusz Romańczuk, do niedawna wiceminister rolnictwa.

czytaj więcej

Minister rolnictwa chce wprowadzić ceny referencyjne płodów rolnych

Dziś polskie mleczarstwo boli dyktat sieci handlowych. Zaniżanie cen, dodatkowe opłaty, narzucanie niekorzystnych warunków. To wszystko skutkuje niższymi cenami zbytu i niższą ceną skupu dla rolników. Dużym problemem jest energia elektryczna. Mleczarnie mają narzucane limity jej zużycia. Naszą bolączką jest też niskie spożycie mleka w Polsce. Rekompensujemy je rosnącym eksportem, ale dziś już nie rośnie on tak, jak w latach ubiegłych. A nasz sąsiad Białoruś stała się trzecim eksporterem na świecie korzystając z dostępu do rynku rosyjskiego stwierdził – Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich na spotkaniu przedstawicieli branży mleczarskiej, które odbyło się 11 lipca w Warszawie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)