Inteligentne wiadro Lupetta do odpajania cieląt
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Inteligentne wiadro Lupetta do odpajania cieląt

12.03.2020

Tradycją wystawiających się podczas dorocznych targów „Fermy Bydła” w Łodzi firm, jest prezentacja nowości w ofercie produktowej. Tak też było i w tym roku, a wśród wielu ciekawych nowości naszą uwagę przykuło automatyczne wiadro do odpajania cieląt, pod jakże wdzięczną nazwą Lupetta, które zaprezentowała firma Agro-Partner Paweł Kaczmarek.

Jak działa automatyczne wiadro do odpajania cieląt Lupetta?

Automatyczne wiadro do odpajania cieląt to całkowita nowość nie tylko na polskim, ale i włoskim rynku, która z pewnością może całkowicie zrewolucjonizować żmudną i wyjątkowo czasochłonną pracę przy odpajaniu cieląt. Dotychczas bowiem każdy hodowca musiał dwa, a często trzy razy dziennie przygotowywać pójło, którym odpajał cielęta, co oczywiście wymagało czasu. Teraz nie musi tak już być, bowiem automatyczne wiadro zostało tak zaprojektowane i skonstruowane, by cielę piło swoją dzienną dawkę preparatu mlekozastępczego w określonych porcjach i o określonych w ciągu doby godzinach. Jedyne co musi wykonać opiekun, to przygotować pójło i uzupełnić nim wiadro. Każde urządzenie (o pojemności 10 litrów) posiada bowiem panel sterowniczy, na którym hodowca może zaprogramować dla każdego cielęcia system pobierania pójła, określając ilość odpojów oraz ilość mleka, jaką zwierzę musi pobrać każdego dnia.

r e k l a m a

Zapobiega przejadaniu się cieląt i utrzymuje odpowiednią temperaturę pójła

Dzięki takiemu rozwiązaniu cielę pije częściej, mniejsze ilości pójła, co ma niebagatelne znaczenie dla jego rozwoju i zdrowia. Jeśli dodać do tego fakt, że wiadro miesza pójło i utrzymuje jego stałą temperaturę, to efekty jego stosowania w postaci eliminacji zjawiska przejadania się i związanego z nim ryzyka występowania biegunek oraz innych schorzeń przewodu pokarmowego są faktem.

Wiadro Lupetta to również inteligentne urządzenie, ponieważ potrafi mierzyć ilość wypitego przez cielę mleka i informuje hodowcę, gdy nie pobrało ono pójła w danym cyklu. Informacje te hodowca może odczytać na panelu sterowniczym, który umieszczony jest na górnej powierzchni urządzenia.

Mniej biegunek dzięki Lupettcie

Automatyczne wiadro przeszło i nadal przechodzi kolejne testy na jednej z włoskich, uniwersyteckich farm mlecznych. Jak się okazuje efekty jego wykorzystania są wysoce zadowalające. Dzięki Lupettcie uzyskano wyższe przyrosty masy ciała cieląt. Zwierzęta są zdrowsze, dzięki m.in. zmniejszonemu zespołowi złego wchłaniania, ograniczone zostało ryzyko występowania biegunek spowodowanych np. przepojeniem, czy też niedopojeniem cieląt. I co nie mniej ważne, Lupetta pozwala na znaczną redukcję czasu poświęconego na odpajanie cieląt. Hodowca musi bowiem tylko raz dziennie wykonać pójło i uzupełnić wiadro, które przez następne 24 godziny „wydaje” określone porcje pójła, w określonym czasie.

Beata Dąbrowska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak dobrze przygotować i podać cielęciu preparat mlekozastępczy?

Wybierając preparaty – szczególnie dla najmłodszych cieląt – warto postawić na te, które w swoim składzie mają jak najmniej komponentów roślinnych, mają przynajmniej 21% białka i 18% tłuszczu. Warto też pamiętać, że nawet najlepszej jakości preparat jest tańszy od skarmiania mleka pełnego.

czytaj więcej

Ciepła i wilgotna zima sprzyja zachorowalności na grypę przez cielęta

Ciepła i bardzo wilgotna zima, z dużą amplitudą temperatur predysponuje do pojawienia się w cielętnikach grypy cieląt. Wystąpienie choroby to efekt współdziałania zarówno czynników środowiskowych, jak i zakaźnych, warto więc w tak newralgicznym okresie wziąć pod lupę działania, które mogą jej sprzyjać.

czytaj więcej

Kiedy wiadomo, że cielę jest gotowe do odsadzenia?

Bardzo ważny wpływ na poprawę odporności cieląt w okresie odsadzenia odgrywa ilość pobranego w tym okresie starteru. W momencie odsadzenia cielę powinno pobierać przynajmniej 1 kg tej paszy dziennie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)