Dzięki nowej proszkowani mleka OSM Garwolin jest w lepszej kondycji
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dzięki nowej proszkowani mleka OSM Garwolin jest w lepszej kondycji

27.03.2020

Podobnie jak w latach ubiegłych, w Zespole Szkół w Miętnem miało miejsce szkolenie zorganizowane przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską Garwolin. Tegoroczna edycja konferencji odbyła się 5 marca. Została ona zorganizowana przy wsparciu środków z Funduszu Promocji Mleka.

Z artykułu dowiesz się

  • Która inwestycja okazała się kluczowa dla OSM Garwolin
  • Jakiej tematyki dotyczyły prelekcje dla rolników

Koronawirus w Polsce

Na wstępie Waldemar Paziewski, prezes zarządu OSM Garwolin, przywitał wszystkich uczestników konferencji.

r e k l a m a
Jesteśmy już po zebraniach rejonowych. Będziemy prowadzić weryfikację bilansu i zbliżać się do Walnego Zgromadzenia. Chciałem jeszcze powiedzieć, że rozpoczyna się gorący okres dla was i dla nas, i życzyłbym, aby koniec tego był dla wszystkich pomyślny. Pojawienie się koronawirusa w naszym kraju skutkuje tym, że nie wszystkie firmy, które miały się wystawiać podczas dzisiejszego szkolenia pojawiły się w Miętnem. Niektóre wydały zakaz uczestnictwa w takich imprezach. Myślę, że następne przypadki tej choroby są tylko kwestią czasu i coraz częściej będziemy się spotykali z podobnymi decyzjami – powiedział Waldemar Paziewski.

Inwestycja w proszkownię OSM Garwolin była dobrą decyzją

Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Związku Rewizyjnego w Warszawie, przedstawił aktualną sytuację na rynku mleka. Pochwalił także OSM Garwolin za to, że zainwestowała w proszkownię mleka.

Porównując ceny masła z wczorajszego dnia i sprzed roku to można stwierdzić, że obecnie jest ono tańsze o 3 zł na kg. Na rynku sytuacja mleka w proszku jest jeszcze niezła. Muszę tutaj pochwalić zarząd, a zwłaszcza prezesa za podjętą we właściwym czasie decyzję o budowie proszkowni mleka. Były wówczas niskie ceny mleka i decyzje o tej inwestycji napotykały na głosy krytyki. Gdyby nie te dalekosiężne działania zarządu, dzisiaj byłoby o wiele gorzej. Spółdzielnia znajduje się w takiej sytuacji dzięki temu, że cena mleka w proszku jest lepsza niż ma to miejsce w przypadku innych produktów mleczarskich. Nie jest to cena taka jak była wcześniej, ale jest o 2 do 3 zł za kg wyższa niż w roku ubiegłym – powiedział Waldemar Broś.

Po wystąpieniu Waldemara Brosia ponownie głos zabrał prezes Waldemar Paziewski.

Za ubiegły rok mamy dynamikę skupu mleka wynoszącą 105%. Taka dynamika cieszy, ale z drugiej strony należy pamiętać, że aby rynek mleka w Polsce racjonalnie funkcjonował, to co trzeci litr mleka musi być wyeksportowany, gdyż nie spożywamy w całości naszej produkcji. Mówię to w kontekście tego co się obecnie dzieje. Już 2 tygodnie temu podjąłem decyzję o konieczności czyszczenia magazynów, gdyż wiedziałem, że ta choroba prędzej czy później do nas przyjdzie. Można powiedzieć, że wyczyściliśmy magazyny z masłem do zera, a zostało jeszcze trochę mleka w proszku – powiedział Waldemar Paziewski.

Pasze NON GMO od 1 kwietnia 2020 roku

Od 1 kwietnia br. dostawcy OSM Garwolin rozpoczynają żywienie krów mlecznych w gospodarstwach paszami bez organizmów modyfikowanych genetycznie (NON GMO), w związku z tym jeden z wykładów dotyczył właśnie tego zagadnienia. O kryteriach wymogów w gospodarstwach produkujących mleko po wprowadzeniu programu NON GMO w żywieniu krów mlecznych mówił Bartłomiej Podpora z BP Consulting.

Prof. dr inżynier Marcin Gołębiewski z SGGW w Warszawie opowiedział o zależnościach pomiędzy wielkością stada, a ekonomią w produkcji mleka.


Nieefektywne zarządzanie dużym stadem generuje duże straty. Natomiast efektywne zarządzanie mniejszym biznesem w perspektywie czasu, ekonomicznie może przynieść więcej korzyści – powiedział na wstępie prof. Marcin Gołębiewski.

Najnowsze metody eliminacji mikotokstyn z pasz i ograniczenie stosowania antybiotykoterapii

Z kolei Krzysztof Ciastek z firmy Vit-tra przedstawił nowoczesne metody eliminacji mikotoksyn.

Mikotoksyny oddziałują negatywnie na żwacz. Dochodzi przez nie między innymi do obniżenia wypełnienia żwacza, słabszego wykorzystania paszy. Mikotoksyny doprowadzają do niewłaściwej mikroflory żwacza, czego efektem jest między innymi: szybsze usuwanie treści pokarmowej, wchłanianie mikotoksyn w dwunastnicy do krwi i transport do narządów docelowych – powiedział Krzysztof Ciastek.

Ponadto Roman Jędryczko z Weterynaryjnego Laboratorium Diagnostycznego Gietrzwałd opowiedział o sposobach zmniejszania wykorzystania antybiotyków w odchowie cieląt i krów.

Począwszy od 28 stycznia 2022 roku wejdą przepisy ograniczające dostępność antybiotyków w całej UE. Obecnie w niektórych państwach wprowadzono ograniczenie ilości antybiotyków na stado. Będziemy mieli ograniczony dostęp do antybiotyków. Co można zrobić w takiej sytuacji? To nie jest tak, że będziemy pozbawieni antybiotyków, ale będą one reglamentowane i dopuszczone tylko w koniecznych i potwierdzonych laboratoryjnie przypadkach. Alternatywą pośrednią jest organizacja gospodarstwa. Zasady bioasekuracji, żywienie, środowisko, udój, wpływają na zmniejszenie poziomu komórek somatycznych u krów. W USA wprowadzony został program, polegający na redukcji komórek somatycznych co najmniej o połowę tylko poprzez wprowadzenie określonych zasad – powiedział Roman Jędryczko.


Waldemar Paziewski
  • Waldemar Paziewski
Marcin Jaroń, kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Garwolinie wspomniał o bieżących zagadnieniach BP ARiMR koncentrując się na zasadach przyznawania płatności dobrostanowej dla bydła mlecznego.

O aktualnych wymogach weterynaryjnych w produkcji mleka mówił Andrzej Koryś, powiatowy lekarz weterynarii w Garwolinie.

Więcej informacji z wykładów w Miętnem, w szczególności uwarunkowania związane z uzyskaniem jak najwyższego dochodu z produkcji mleka, przekażemy w następnych numerach TPR.

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

OSM Garwolin – zysk ponad 1,1 mln złotych osiągnięty bez kredytów

Zakończyły się tegoroczne zebrania rejonowe członków Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Garwolin, których w sumie było 13. Jedno z trzech zebrań przeprowadzonych 28 lutego odbyło się w siedzibie OSM Garwolin w Woli Rębkowskiej. Uczestniczyło w nim 18 członków z gmin Garwolin i Wilga, zaś zarząd spółdzielni reprezentował prezes Waldemar Paziewski. Przewodniczącym zebrania został Grzegorz Miętus, a sekretarzem Łukasz Dąbrowski.

czytaj więcej

Szampańska zabawa na balu karnawałowym OSM Garwolin

25 stycznia w Sali Bankietowej Restauracji Sulbin, położonej na przedmieściach Garwolina, odbył się bal karnawałowy dostawców i pracowników Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Garwolinie. Uczestniczyło w nim 268 osób, w tym 244 producentów mleka. Zaś doskonałą zabawę zapewnił zespół Maxim.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)