Duński i amerykański system odchowu jałówek - który jest lepszy?
Ograniczenie kosztów odchowu, wydłużenie okresu użytkowania oraz zwiększenie wydajności mlecznej, to najważniejsze założenia prawidłowego odchowu jałówek. Kryteria te zostaną spełnione wówczas, gdy pierwsze ich wycielenia odbywają się w wieku 22 – 24 miesięcy.
Kiedy zaczyna się rozwój gruczołu mlekowego u jałówek?
Liczne badania wskazują, że w rozwoju gruczołu mlekowego, który m.in. warunkuje przyszłą wydajność mleka, najważniejsze są dwa okresy: pierwsze 8 tygodni życia oraz okres od połowy 4. miesiąca życia do momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej, czyli do 10. miesiąca życia. Każdy hodowca chciałby więc wiedzieć, jakie powinny być odpowiednie przyrosty masy ciała jałówek w tym okresie.
Czym różni się duński model odchowu jałówek od amerykańskiego?
Od kilku już lat, w podejściu do żywienia jałówek przed osiągnięciem dojrzałości płciowej istnieją dwa modele odchowu: duński i amerykański.
Z kolei amerykańscy uczeni przekonują, że warto dbać o dobre przyrosty jałówek (nawet 1 kg dziennie), bo im więcej przyrasta jałówka od odsadzenia do krycia, tym większej wydajności mlecznej możemy się spodziewać. Pod jednym jednak warunkiem – przyrost wagi następuje w białku, a nie w tłuszczu młodego organizmu.
Obecnie w modelach żywienia jałówek, w okresie od 4. miesiąca do uzyskania dojrzałości płciowej, zaleca się zapewnienie wystarczającego poziomu dobrej jakości białka w dawce, aby umożliwić zwierzętom osiąganie dobrych przyrostów. Zaleca się więc podawanie w tym czasie 750 – 1000 g paszy białkowej. 7-miesięczna jałówka otrzymuje ok. 500 g śruty rzepakowej, 250 – 300 g śruty sojowej i pewną ilość mocznika, a także sianokiszonkę z traw lub lucerny oraz dodatki mineralne. Najlepiej, gdy wszystkie składniki są dobrze ze sobą wymieszane.
- Optymalny wiek pierwszego wycielenia w większości stad to 22 – 24 miesiące, ale aby uzyskać najlepsze wyniki od własnych jałówek, muszą być one odpowiednio wyrośnięte
Jakie są najnowsze zalecenia dotyczące żywienia cielnych jałówek?
A jak żywić jałówki w czasie ciąży? Otóż, jak podaje większość zaleceń, w okresie ciąży jałówki powinny przyrastać od 750 do 800 g na dobę, przy czym ważną zasadą jest skarmianie w tym czasie dawki o umiarkowanej koncentracji energii i białka ogólnego, tak by utrzymać właściwą kondycję zwierząt. Jałówka w dniu porodu powinna mieć kondycję nie większą niż 3,5 w skali BSC oraz widoczne 3 żebra. Na tydzień przed porodem jej masa ciała powinna wynosić 95% masy ciała krowy w trzeciej laktacji, a tydzień po wycieleniu 85% tej masy ciała.
Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 3/2023 na str. 48. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
Beata Dąbrowska
redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka
redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka
Najważniejsze tematy