Dlaczego warto regularnie bielić oborę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dlaczego warto regularnie bielić oborę?

01.09.2021autor: Andrzej Rutkowski

Bielenie obory jest jednym z ważniejszych zabiegów, służących utrzymaniu zoohigieny. To dobra metoda dezynfekcyjna. Oprócz korzyści płynących z niszczenia chorobotwórczych bakterii i pasożytów, dzięki systematycznemu malowaniu na biało wnętrza budynku uzyskujemy jego rozjaśnienie sięgające blisko 30%.

Jakie są korzyści bielenia obory?

Podczas bielenia usuwamy nieestetyczne zabrudzenia. Poprawiamy także komfort krów i zabezpieczamy zwierzęta przed wieloma chorobami roznoszonymi przez muchy. Po zabiegach bielenia, much w oborze jest znacznie mniej.

r e k l a m a

Jak samodzielnie wykonać bielenie obory?

Zabieg przeprowadzany domowymi metodami nie jest drogi, gdyż szacuje się, że worek 20 kg wapna hydratyzowanego kosztuje od 15 do 20 zł. Wystarcza on na pomalowanie 150–200 m². Bielenie wykonuje się przygotowanym wcześniej mlekiem wapiennym o stosunku wapna hydratyzowanego do wody 1 do 5.

Najprostsza metoda, ale czasochłonna, to malowanie przy użyciu wałka czy też dużego pędzla. Można ułatwić sobie pracę korzystając z opryskiwacza plecakowego. Bieleniem budynków inwentarskich zajmują się również firmy usługowe, oferujące wykonanie tej czynności za pomocą specjalnego agregatu.

Jak przygotować siebie i ściany obory do bielenia?

Pamiętajmy, że mleko wapienne działa drażniąco na skórę, ze względu na to należy do zabiegu przystąpić w odpowiedniej odzieży ochronnej (kombinezon, rękawice), osłaniając dodatkowo twarz (usta, nos – maska ochronna, oczy – okulary).

Powierzchnia, którą zamierzamy bielić powinna być gruntownie oczyszczona (np. szczotką ryżową lub drucianą) z resztek odchodów bydła i much. Okna, poidła, karmidła i stacje paszowe oraz sprzęt elektroniczny należy zabezpieczyć folią malarską. Najlepiej byłoby wyprowadzić zwierzęta z obory, ale nie zawsze jest to możliwe. Dlatego najmłodsze osobniki stada należy odizolować.

  • Ważne jest zabezpieczenie wyposażenia obory przed przystąpieniem do bielenia przy użyciu taśmy malarskiej, a także okien, bo inaczej ograniczymy dostęp światła do budynku

Oborę najlepiej bielić latem

Najlepiej bielić obory latem ze względu na niski poziom wilgoci w ścianach i wyższą temperaturę, sprzyjające funkcji bielenia, jaką jest również dezynfekcja. Mleko wapienne plus wysoka temperatura otoczenia i brak wilgoci wspomaga hamowanie rozwoju mikroorganizmów. Jesienią natomiast jest trochę niższa temperatura i większa wilgotność, ale mamy najwięcej zabrudzeń powodowanych przez muchy, dlatego niektórzy hodowcy decydują się na zabieg w tym okresie.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski

autor Andrzej Rutkowski

Andrzej Rutkowski

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czas złożyć wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze za 2021

W sierpniu rolnicy mogą składać wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze wykorzystane od lutego do lipca 2021 roku. Jakie są obecne stawki dopłat do paliwa rolniczego?  Jakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać dopłaty do paliwa rolniczego?

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)