Dlaczego krowy się liżą?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dlaczego krowy się liżą?

04.02.2022autor: Beata Dąbrowska

Jak najbardziej normalnym i naturalnym elementem zachowania się krów jest lizanie. Krowy mają mocną potrzebę lizania i bycia lizanym przez inne sztuki.

Kiedy krowy się wzajemnie liżą, a kiedy nie?

Wszystkie krowy w grupie są lizane, ale nie wszystkie liżą inne. Zwierzęta o podobnej randze w hierarchii społecznej liżą się wzajemnie częściej niż sztuki różniące się rangą. Lizanie jest bardzo często związane ze zmianą zachowań, występuje na przykład przed i po odpoczynku, działając prawdopodobnie uspokajająco, szczególnie po zaniepokojeniu stada.

r e k l a m a

Czochradła dla lepszego samopoczucia krów 

Wyposażeniem obory zastępującym w pewnym stopniu lizanie są czochradła. Krowy uwielbiają się czochrać, bowiem zabieg ten poprawia ich samopoczucie, a dodatkowo stymuluje krążenie krwi oraz daje zwierzętom zajęcie i uspokaja je. Ponadto czochradła czyszczą sierść i skórę, co pozwala na utrzymanie ich w dobrej kondycji i wolnych od pasożytów. Brak czochradeł powoduje, że krowy czochrają się o przegrody lub ściany, co nie jest korzystne, gdyż może prowadzić do urazów ciała, a także uszkodzeń wyposażenia obory.

  • Korzystanie z czochradła to jedno z ulubionych zajęć krów w oborze
Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 05/2022 na str. 40. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.
autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy podatność krów na ketozę może być dziedziczna?

Pojawiający się na początku laktacji ujemny bilans energetyczny jest dziedziczny. Czy w przyszłości będzie możliwa selekcja zwierząt w kierunku mniejszej podatności na choroby metaboliczne?

czytaj więcej

Skąd biorą się brodawki na wymionach krów? Jak je leczyć?

Brodawki na wymieniu i strzykach pomimo że nie wpływają na ogólny stan krowy ani jej wydajność, mogą niepokoić i przeszkadzać w doju. Częstotliwość pojawienia się brodawek nasila się w okresie jesienno-zimowym.

czytaj więcej

Jakie objawy ma metritis u krów?

Metritis, czyli poporodowe zapalenie macicy u krów pojawia się zwykle w pierwszych 21. dniach po porodzie, najczęściej jednak do 10. dnia. Badanie ciepłoty ciała oraz obserwacja krów może skuetcznie pomóc w identyfikacji chorych krów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)