Częsty dój stymuluje mleczność krów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Częsty dój stymuluje mleczność krów

07.11.2021autor: Andrzej Rutkowski

Czas doju, średnia ilość dojów na dobę, ilość udojonego mleka, przewodność mleka oraz prawdopodobieństwo wystąpienia rui to cenne informacje, które Patryk Chojnicki przegląda dwa razy dziennie, rano i wieczorem, w postaci raportów utworzonych przez system komputerowy współpracujący z dwoma robotami udojowymi Lely Astronaut.

Z artykułu dowiesz się

  • Dlaczego warto badać przewodność elektryczną zdajanego mleka?
  • Jakie są zalety częstego doju krów?
  • Co było najtrudniejsze w przejściu na roboty udojowe?

Monitorowane przewodności elektrycznej mleka pomaga wyeliminować problem mastitis

Robot udojowy monitoruje przewodność mleka w każdej dojonej ćwiartce. Np. krowa, która teraz się doi ma przewodność w poszczególnych ćwiartkach od 69 do 73. Są to wartości normalne, natomiast każda krowa, która ma przewodność od 80 wzwyż jest zagrożona ryzykiem wystąpienia mastitis. Jeśli robot zarejestruje taką wartość, to nas alarmuje i musimy bacznie obserwować podejrzaną krowę – powiedział Patryk Chojnicki.

Jak mocno mastitis wpływa na straty w mleku pokazuje przykład jednej z naszych sztuk. Jeszcze kilka dni temu miała przewodność mleka na normalnym poziomie i dawała 42 l na dzień, po czym nagle przewodność wzrosła do ponad 100, okazało się, że jest to dość ostre zapalenie i nagle uzysk mleka spadł do 6 l. Na szczęście dzięki mierzeniu przewodności to zapalenie szybko wychwyciliśmy, wdrożyliśmy leczenie i mamy duże szanse na wyzdrowienie tej konkretnej sztuki – kontynuował rolnik.

r e k l a m a


Częsty dój stymuluje mleczność

Co do wykrywania rui to system Lely uwzględnia 3 czynniki: wzrost aktywności ruchowej, spadek mleka i zmniejszone pobranie paszy, co zdaniem Patryka Chojnickiego przekłada się na jego dokładność.

Przeciętny czas doju łącznie z przygotowaniem trwa 7 min i 6 s, a hodowca dąży, aby było to 5 min i 30 s. Szybki dój jest ważny zwłaszcza przy robotach udojowych i na jednym urządzeniu pozwala doić więcej krów. Ten parametr można poprawić dzięki odpowiedniemu doborowi buhajów, których córki oddają szybko mleko oraz dzięki utrzymywaniu krów o budowie wymienia predysponowanej do doju automatycznego. Najdłużej robot podpina krowy o niestandardowym rozłożeniu strzyków. W tym zakresie również pomaga genetyka, wszak w katalogach mamy oznaczone buhaje, których córki mają budowę wymienia przystosowaną do doju automatycznego. W niektórych przypadkach może być potrzebna selekcja.

Ponad 3 doje na dobę przypadają na przeciętną krowę w stadzie

  • Ponad 3 doje na dobę przypadają na przeciętną krowę w stadzie

Jałówki, które już niebawem będą się cielić i zasilą grono krów, co pozwoli osiągnąć pełną obsadę na dwóch robotach

  • Jałówki, które już niebawem będą się cielić i zasilą grono krów, co pozwoli osiągnąć pełną obsadę na dwóch robotach


Przeciętna krowa dojona jest 3,2 raza dziennie, a zwiększenie częstotliwości doju przyczyniło się nie tylko do stymulowania wydajności mlecznej, ale też do poprawy zdrowotności wymion. Na obecną chwilę średni dzienny dój wynosi 36 l.

  • Najnowsza część obory

autor Andrzej Rutkowski

Andrzej Rutkowski

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dlaczego krowy znowu mają ruję mimo istniejącej ciąży?

Około 5–10 % cielnych krów może wykazywać ruję pomimo istniejącej ciąży. Wówczas pojawia się problem, gdyż wiarygodne potwierdzenie ciąży przy użyciu aparatu USG odbywa się dopiero po około 4 tygodniach a zatem możemy zainseminować ciężarną krowę, a tym samym doprowadzić do utraty ciąży.

czytaj więcej

Mniej pracy, tańsze żywienie i zdrowsze krowy dzięki robotowi paszowemu

Inwestycja, jaką przed laty postanowił zrealizować Adam Zduniak okazała sią być strzałem w dziesiątkę. Jest nią – przeznaczony do obór uwięziowych – robot paszowy Euromilk, który każdej krowie zadaje indywidualną dawkę paszy treściwej dostosowaną do jej aktualnej produkcji.

czytaj więcej

Jak rolnikowi z Wielkopolski udało się przenieść krowy z uwięziówki prosto na roboty?

Przejście z dojarki przewodowej na dwa roboty udojowe to odważny krok, by nie powiedzieć skok na głęboką wodę, jednak Paweł Nowicki był pewien, że to jedyny sposób na rozwój gospodarstwa. Wszak w warunkach uwięziowych nie dało się doić więcej niż 60 krów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)