Budowa obiektów inwentarskich pod klucz. Jak to wygląda w praktyce?
Budowa pod klucz - tak w dużym skrócie można określić model działalności firmy AgriGo Ltd. Podczas realizowania inwestycji związanych z budową nowych obiektów inwentarskich, w wielu przypadkach największe wyzwanie stanowi zdobycie niezbędnych pozwoleń oraz zapewnienie odpowiedniego finansowania.
Od biznesplanu do uruchomienia projektu
Na polski rynek wkroczyła międzynarodowa firma, która chce zaoferować nie tylko budynki i produkcyjne systemy utrzymania zwierząt. Polskim rolnikom zamierza zaproponować realizację wszystkich etapów budowlanych inwestycji, w tym także procedur administracyjnych.
Kilka tygodni temu w Gdańsku firma zorganizowała Dzień Otwarty, podczas którego przedstawiła hodowcom swoje rozwiązania oraz zasady realizowania inwestycji.
Współpracę z rolnikami, którzy chcą budować nowe obiekty inwentarskie zaczyna od przeprowadzenia studium wykonalności. Badane są aktualne trendy dotyczące danej dziedziny produkcji zwierzęcej. Prowadzona jest ocena potencjału rynku lokalnego oraz poszukiwanie najlepszej i najbardziej dogodnej lokalizacji. Odbywa się także dokładne planowanie biznesu, w tym poszukiwanie optymalnych rozwiązań zapewniających finansowanie i zabezpieczenie inwestycji.
Jakie projekty realizuje firma AgriGo?
– Realizujemy projekty, które warte są 10–100 tys. euro, ale mamy również doświadczenie związane z inwestycjami rzędu kilkudziesięciu milionów euro. Pomagamy znaleźć finansowanie czy to poprzez banki czy też fundusze inwestycyjne. Następny krok to zabezpieczenie wszystkiego co związane jest z infrastrukturą, czyli zabezpieczenie wody, prądu, uzbrojenie terenu, zapewnienie infrastruktury, dróg dojazdowych. Dbamy o kwestie inżynieryjne, projekt architektoniczny i technologiczny. Każda inwestycja jest traktowana indywidualnie, zapewniamy wszelkie formalności dla klienta – zapewniał Guy Mindel.
AgriGo Ltd. to wywodząca się z Izraela firma specjalizująca się w projektowaniu i budowie zaawansowanych technologicznie kompleksów przeznaczonych do hodowli i produkcji zwierząt. Jest producentem, podwykonawcą i dostawcą gotowych oraz modułowych kompleksów. Działalność firmy skierowana jest na hodowlę bydła mlecznego i produkcję mleka, hodowlę bydła mięsnego, produkcję drobiu i trzody chlewnej. W przypadku bydła mlecznego gwarantuje m.in. kompletne rozwiązania dla całego gospodarstwa. Proponowane projekty dotyczą nie tylko samego budynku inwentarskiego, uwzględniają także konieczność uprawy zbóż, genetykę i rozwój stada, szkolenie personelu oraz zarządzanie. Firma ma zapewniać także technologie gwarantujące produkcję wysokiej jakości paszy, rozród i zdrowotność stada oraz odpowiednio wysoką rentowność produkcji.
- Guy Mindel – szef grupy AgriGo
Tomasz Ślęzak
Zdjęcia: Tomasz Ślęzak
Tomasz Ślęzak
dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Torunia
dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Torunia
Najważniejsze tematy