Ardanowski: dopóki PFHBiPM nie wytłumaczy się ze swoich wydatków, nie dostanie dotacji
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ardanowski: dopóki PFHBiPM nie wytłumaczy się ze swoich wydatków, nie dostanie dotacji

12.03.2020

26 lutego podczas spotkania środowiska mleczarskiego z ministrem Ardanowskim mowa była także o sytuacji w polskiej hodowli bydła mlecznego.  Władysław Krygier, przewodniczący rady nadzorczej Kujawskiej Spółdzielni Mleczarskiej KeSeM Włocławek, wspomniał o finansach w Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Obcięte dotacje dla Polskiej Federacji

Większość z nas rolników ma krowy pod oceną prowadzoną przez Federację. „Tygodnik Poradnik Rolniczy” ujawnił bardzo niesmaczne fakty na temat PFHBiPM.

r e k l a m a
Minister obciął dotację dla Federacji. W związku z tym Federacja podniosła opłaty za ocenę krów. Część rolników dziś zaczyna rozważać rezygnację z oceny, co byłoby dużą stratą.

Jan Krzysztof Ardanowski odpowiedział, że sprawa Federacji jest dla niego szczególnie bolesna. Bo to on kilkanaście lat temu usilnie zabiegał, aby ocenę użytkowości mlecznej krów przekazać rolnikom.

Ardanowski: mógłbym nauczyć Federację jak robić protesty

Kiedy zapadała decyzja przekonywałem, że najbezpieczniejsze będzie przekazanie oceny rolnikom, bo oni dopilnują, żeby nie wpadła ona w obce ręce. Żeby nie wzięli jej Niemcy, Francuzi, Amerykanie lub Holendrzy, którzy mają znacznie lepiej rozwiniętą hodowlę. Nie chodzi tu tylko o śledztwo dziennikarskie przeprowadzone przez „Tygodnik Poradnik Rolniczy”. Dziękuję za to zaangażowanie, bo na uczciwych dziennikarzy spadły straszne cięgi. Dziś od Federacji słyszę, że wszystko jest dobrze! Ale przychodzą do mnie związki regionalne, które pokazują patologię i brak transparentności, brak informacji o zarobkach i kosztach. Ale niech państwo daje! – słyszę od władz Federacji. Dawało po kilkadziesiąt milionów co roku, więc niech daje dalej. Bo się napuści chłopów i powie, że minister przeciwko polskiej hodowli występuje. Protest, czarne koszule w Poznaniu – mnie to nie rusza! Ja nie w takich protestach brałem udział i mógłbym nauczyć Federację jak robić protesty – odpowiedział Ardanowski.

Poprawić polską hodowlę

Trzeba się zastanowić jak zapewnić dopływ najnowszych technologii hodowlanych. Samo chwalenie się genomiką i transferem zarodków to dziś za mało. Na świecie idzie się w kierunku hodowli, która pozwala zmienić skład mleka krów. W Polsce prawie nikt o tym nie słyszał. Dla mnie hodowla jest potrzebna, jeśli trafia do produkcji. Kiedy pytam chłopów skąd kupują nasienie i embriony, to słyszę, że wolą z zagranicy. Chłop ma swój rozum i widzi jakość. Najlepsi rolnicy, którzy dbają o stado podstawowe i mają najlepsze osiągnięcia, i wiedzą jak pilnować jakości, i jak ją poprawiać, nie bardzo się garną do polskiej hodowli.

Dopóki Federacja nie zmieni działań, nie dostanie dotacji

– Poprosiłem zarząd Federacji z prezesem Leszkiem Hądzlikiem, żebyśmy usiedli przy stole także z tymi, którzy kwestionują zasady jej funkcjonowania, bo członkowie nie mają wiedzy jak funkcjonuje ich organizacja. Usiądźmy niech przedstawią swoje uwagi ci, którzy je zgłaszają, może są one nieprawdziwe a wy na to odpowiecie …Nie będzie żadnego  sądu, nie będzie okrągłego stołu! Nie będzie! My chłopom postawimy kosy na sztorc, bo minister niszczy polską hodowlę (chodzi tutaj chyba o reakcję działaczy Federacji na ofertę ministra zorganizowania okrągłego stołu – przy redakcji) Dopóki nie będzie refleksji w Federacji, nie będzie żadnych pieniędzy. I mówię to bardzo wyraźnie. Niemal wszystkim pozostałym związkom hodowców daliśmy tyle pieniędzy ile otrzymywały. Tak, w tym przypadku trafiła kosa na kamień. Albo w Federacji pojawi się refleksja i wytłumaczenie się przed chłopami na co idą pieniądze, albo nie będzie finansowania państwowego. Wtedy okaże się na ile to jest potrzebne, ilu rolników z przekonaniem wyłoży swoje pieniądze – bardzo zdecydowanie zakończył Jan Krzysztof Ardanowski.

Krzysztof Wróblewski
Paweł Kuroczycki
Zdjęcie: MRiRW
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Najlepsi producenci mleka Kujaw i Pomorza

Przeciętna wydajność krów mlecznych w Regionie Oceny Bydgoszcz Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka w zeszłym roku wyniosła 8383 kg. Była nieznacznie wyższa niż w RO Parzniew (8311 kg). Największą średnią wydajnością krów wykazali się rolnicy z RO Poznań (9060 kg). Na początku marca PFHBiPM wyniki użytkowości rolników z województwa kujawsko-pomorskiego omówiła w Łysomicach koło Torunia. Wyprodukowali oni więcej mleka (8803 kg) niż wynosi średnia dla całego regionu obejmującego jeszcze województwo zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie.

czytaj więcej

Czy odbędzie się Okrągły Stół w sprawie PFHBiPM?

Na początku stycznia zarząd Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka podjął uchwałę o ogłoszeniu pogotowia strajkowego. Ostateczna decyzja o formie strajku miała zostać podjęta po „otrzymaniu ankiet przekazanych dla hodowców w styczniu br.”. Do prezesów związków regionalnych w całym kraju została wystosowana odezwa z prośbą o przesłanie do ministra rolnictwa pisma popierającego postulat przywrócenia subwencji Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka na prowadzenie użytkowości mlecznej.

czytaj więcej

Ardanowski: musimy odzyskać wpływ na wielkie sieci handlowe

Temat wielkich sieci handlowych w Głuchowie poruszył redaktor Krzysztof Wróblewski twierdząc, że to tam są pieniądze, które po części powinny zostawać u dostawców artykułów, czyli w tym przypadku w spółdzielniach mleczarskich. Sieci handlowe, jego zdaniem, traktują Polskę jak kraj trzeciego świata, czyli ten, w którym wszystko można. Do tych słów odniósł się także minister Jan Krzysztof Ardanowski.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)