Anonim groźny niemal jak koronawirus
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Anonim groźny niemal jak koronawirus

27.03.2020

Najmniejsze gospodarstwa, gdzie nie ma następców wypadają z produkcji i to jest nieuniknione, ten proces widać zwłaszcza na pograniczu województwa łódzkiego i świętokrzyskiego, gdzie rozdrobnienie działek rolnych jest bardzo duże. Tu mali producenci mleka dotrwali do tej pory, bo OSM Końskie nadal utrzymuje zbiorcze punkty skupu białego surowca tzw. stacje schładzania, obecnie jest ich 40, a w chwili wejścia do UE było 140.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak epidemia koronawirusa odbija się na polskim sektorze mlecznym
  • Co znajdowało się w anonimowym liście wysłanym do rolników
  • Dlaczego skup mleka dla OSM jest trudny i kosztowny

Koronawirus i anonimowe listy wysłane do rolników

Na wstępie rejonowego zebrania członków OSM Końskie, jakie miało miejsce 9 marca br. w Żarnowie (pow. opoczyński), prezes Wiesław Stępień zwrócił uwagę na dwie ważne i niepokojące sprawy. Pierwszą z nich jest koronawirus, który już odbija się na eksporcie, a będzie jeszcze gorzej, zaś drugą, anonimowy list wkładany do bram rolników.

r e k l a m a
Po dobrych cenach sprzedajemy do Włoch mleko i śmietanę przerzutową. Było to bardzo widoczne w roku ubiegłym. Ale koronawirus, który tam szaleje – i rozwija się także w innych krajach – mocno  utrudni nam, jak i innym mleczarniom eksport. Wszak sami nie jesteśmy w stanie zjeść tego co produkujemy w zakładach mleczarskich. Musimy wyeksportować ponad 35% krajowej produkcji. Jak eksport siądzie na dobre, co jest to bardzo prawdopodobne, to zostaniemy w kraju z olbrzymią nadwyżką produkcji mleczarskiej. I dopiero wtedy może być naprawdę źle – stwierdził prezes Wiesław Stępień.

Kontynuując prezes Wiesław Stępień pokazał rolnikom list, który większości z nich był już znany, gdyż taki sam znaleźli wetknięty w bramy, furtki, czy też skrzynki pocztowe.

W owym liście osoba, która się nie przedstawia pisze jakoby w spółdzielczej branży raptem zaczęło się dziać źle i że trzeba poprawić nadzór właścicielski oraz niski poziom zarządzania – powiedział Wiesław Stępień. W liście pada też stwierdzenie, że spółdzielnie powinny być kontrolowane w podobny sposób jak spółki Skarbu Państwa. Chodzi chyba o to, aby pojawili się nowi radni i to z zewnątrz, prawdopodobnie z nadania politycznego. Pojawia się też w tym liście postulat uwolnienia i wyceny udziałów spółdzielczych. Czy chodzi o to, aby większe firmy – w tym te pochodzenia zagranicznego – mogły wykupywać spółdzielnie? Ów anonim twierdzi, że gdyby struktury zarządzania w spółdzielniach uległy zmianie, to jakoby rolnicy mogliby sprzedawać mleko po lepszych cenach!

Te słowa zawarte w anonimie oburzyły zgromadzonych na zebraniu członków koneckiej spółdzielni, bo brzmią jakby ktoś chciał dokonać skoku na spółdzielnie mleczarskie pod przykrywką ich rzekomego złego funkcjonowania.

Chociaż są oczywiście spółdzielnie, które były źle zarządzane jak np. ROTR Rypin, ale tych kilku negatywnych przykładów nie można uogólniać – dodał prezes Wiesław Stępień.


  • Od lewej: wójt Krzysztof Nawrocki, prezes OSM Końskie Wiesław Stępień, sekretarz rady nadzorczej OSM Końskie Dariusz Nadkański i przewodnicząca zebrania rejonowego Gabriela Musiał

Na zebraniu rejonowym w Żarnowie było ponad 20 dostawców, w tym dwóch członków rady nadzorczej: Dariusz Nadkański i Marek Nowacki, a także dwójka delegatów na walne: Jan Wilk i Gabriela Musiał, którą wybrano na przewodniczącą zebrania rejonowego. Z mleczarni oprócz prezesa Wiesława Stępnia przyjechał też instruktor skupu obsługujący ten teren – Karol Kozerowski. Obecny był też wójt gminy Żarnów Krzysztof Nawrocki.

Drogi skup od małych gospodarstw

Wśród dostawców OSM Końskie przeważają gospodarstwa małe i średnie, część z nich korzysta jeszcze ze stacji schładzania, a nawet ostatniej zlewni mleka. To wszystko wpływa na dość wysokie koszty zwózki mleka. Mleczarnia skupuje surowiec z dość rozległego terenu, z 3 województw: świętokrzyskiego, łódzkiego i mazowieckiego, w tym z 22 powiatów i 76 gmin. Gmina Żarnów jest trzecią pod względem ilości skupionego mleka w skali rocznej.

W 2019 roku ubyło 250 dostawców, to małe gospodarstwa, gdzie rolnicy przeszli na zasłużoną emeryturę. W następstwie czego spadł skup mleka, ale też zwiększył się udział mleka skupowanego bezpośrednio z gospodarstw do 96,7% od ponad 1600 tzw. zbiornikowców.

Ogółem w 2019 roku w spółdzielni skupiono ponad 83 mln 702 tys. litrów mleka, czyli ok. 230 tys. l/dzień. Mleko skupowano od 2142 dostawców, czyli średnio 107 litrów na dzień od dostawcy. I w tym miejscu do dyskusji włączył się obecny na tym zebraniu redaktor naczelny TPR Krzysztof Wróblewski, który poinformował, że OSM Sierpc skupuje średnio 500 litrów dziennie od dostawcy, a SM Mlekovita tylko z jednego wysokomazowieckiego powiatu rocznie skupuje aż 680 mln litrów mleka od około 1900 dostawców.


  • Rolnicy na zebraniu rejonowym
Te wszystkie dane świadczą o tym jak trudny i kosztowny jest skup mleka w terenie działania OSM Końskie w stosunku do mleczarni z innych bardziej sprzyjających produkcji mlecznej rejonów kraju.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Prognoza pogody dla rolników od 01 do 07 kwietnia 2020

Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata -i to stare porzekadło póki co się sprawdza. Kwiecień przywitał nas przymrozkami, które szczególnie w nocy mogą przybierać na sile.

czytaj więcej

Rolnicy tracą ogromne pieniądze przez koronawirusa. Dlaczego?

Pomimo że koronawirus nie wpływa na spadek popytu na żywność, a nawet część konsumentów gromadzi zapasy, a więc popyt jest wyższy, rolnicy na tym nie korzystają. Wręcz przeciwnie – za bydło, świnie i zboża oferuje się im mniej niż przed epidemią.

czytaj więcej

Koronawirus: Tarcza antykryzysowa obejmie też rolników

Rolnicy zostaną uwzględnieni w „tarczy antykryzysowej”, którą rząd przygotowuje – zapowiedział prezydent Duda. Oznacza to, że przysługiwać im będą te same ulgi, odroczenia składek i wsparcie finansowe co osobom prowadzącym przedsiębiorstwa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)