6 lat temu zaczynali z 8 krowami. Właśnie wybudowali nowoczesną oborę na niemal 70 krów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

6 lat temu zaczynali z 8 krowami. Właśnie wybudowali nowoczesną oborę na niemal 70 krów

22.12.2021autor: Beata Dąbrowska

Rodzinie, przyjaciołom i wszystkim zainteresowanym nowoczesnymi technologiami w produkcji mleka nie przeszkodziła ani jesienna słota, ani zimy wiatr. 20 listopada br. tłumnie bowiem zjechali do Strzebielina, w powiecie wejherowskim, do gospodarstwa Angeliki i Piotra Kobielów, by uczestniczyć w jakże ważnej dla inwestorów uroczystości otwarcia nowej obory.

Z artykułu dowiesz się

  • Stworzenie jakich warunków było priorytetem dla hodowców?
  • Jakie rozwiązanie w oborze zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się krów na korytarzach spacerowych?
  • Czym charakteryzują się aparaty udojowe z kolektorami mlecznym i IQ?

Produkcja mleka okazała się jedynym opłacalnym kierunkiem produkcji zwierzęcej

Z całą pewnością można powiedzieć, że w rozwoju swojego gospodarstwa Angelika i Piotr Kobielowie idą jak burza. Kiedy 6 lat temu w ręce pani Angeliki przeszło, przekazane wówczas przez rodziców gospodarstwo, utrzymywano w nim zaledwie 8 krów i niewielkie pogłowie trzody chlewnej.

r e k l a m a
Z czasem młodzi gospodarze zdecydowali jednak, że wyspecjalizują swoje gospodarstwo w produkcji mleka, a pierwszą partię białego surowca – jak nas poinformowali – sprzedali we wrześniu 2016 roku.

Produkcja mleka była i jest jedynym opłacalnym kierunkiem produkcji zwierzęcej i – co bardzo ważne – stabilnym źródłem dochodu gospodarstwa – uargumentował wybór specjalizacji Piotr Kobiela.

Powoli w głowach młodych hodowców rodził się pomysł budowy nowej obory, by wreszcie pod koniec 2019 roku rozpocząć jej budowę.

Wcześniej odwiedzaliśmy wiele gospodarstw, spotykaliśmy się z wieloma ekspertami, by wybrać najlepszy dla siebie system utrzymania zwierząt – wspomina Angelika Kobiela. – Podpatrywaliśmy wiele różnych technologii, by ostatecznie zdecydować, iż wyposażeniem naszej obory zajmie się firma GEA, która służyła nam również profesjonalnym i bardzo obiektywnym doradztwem.

Odchody z wyłożonych gumowymi matami korytarzy spacerowych usuwać będą zgarniacze deltowe

  • Odchody z wyłożonych gumowymi matami korytarzy spacerowych usuwać będą zgarniacze deltowe

Obiekt wyposażono w dwie stacje paszowe

  • Obiekt wyposażono w dwie stacje paszowe

Priorytet – komfort krów

Jaki efekt tych przygotowań mogli podziwiać przybyli na uroczystość otwarcia goście? Jest nim nowoczesna, wolnostanowiskowa obora o wymiarach 21,5x36 m. Budynek posiada lekką stalową konstrukcję nośną z dwoma rzędami słupów podporowych. Ściany boczne wymurowano do wysokości 1,4 m i zwieńczono systemem kurtyn. Szeroki, łukowy świetlik kalenicowy zapewnia doskonałe doświetlenie obiektu.

Na wyjątkową uwagę zasługuje też zastosowanie świetlika w hali udojowej, który zapewnia nie tylko dużą ilość światła, ale także doskonałą wentylację.

Obora przeznaczona jest wyłącznie dla krów mlecznych, których maksymalna obsada może wynieść 68 sztuk, stąd szeroki na 5 m korytarz paszowy zlokalizowano pod jedną ze ścian bocznych.

W części legowiskowej obiektu zaplanowano 3 rzędy boksów legowiskowych z dwoma korytarzami spacerowymi. Zwierzęta odpoczywać będą w nich na słomie, a same stanowiska wyposażone zostały w wygrodzenia typu 2D Optima, które są doskonałym rozwiązaniem do legowisk zagłębionych, a na takie właśnie zdecydowali się inwestorzy ze Strzebielina. Odchody z części spacerowej usuwane będą za pomocą zgarniaczy deltowych.

Aparaty udojowe z kolektorami mlecznym i IQ, które podzielone są na cztery komory, umożliwiają dój każdej ćwiartki oddzielnie. Takie rozwiązanie eliminuje ryzyko krzyżowego przeniesienia chorobotwórczych bakterii ze strzyka na strzyk

  • Aparaty udojowe z kolektorami mlecznym i IQ, które podzielone są na cztery komory, umożliwiają dój każdej ćwiartki oddzielnie. Takie rozwiązanie eliminuje ryzyko krzyżowego przeniesienia chorobotwórczych bakterii ze strzyka na strzyk


W trosce o jak najlepszy komfort i zdrowie krów, które w wolnostanowiskowym systemie utrzymania potrafią przejść w ciągu dobry nawet kilka kilometrów, hodowcy postanowili zainwestować w gumowe maty, którymi wyłożono korytarze spacerowe oraz poczekalnię.

Dosłownie w ostatniej chwili zdecydowaliśmy się na to rozwiązanie, które nie tylko jest przyjazne dla racic, ale skutecznie ograniczać będzie ryzyko poślizgnięcia się krów czy powstawania urazów – wyjaśnił Piotr Kobiela.

Mleczne stado korzystać będzie także z szerokich, podgrzewanych poideł z tworzywa Watermaster oraz czochradeł L-Brush, które przystosowane są do jednoczesnego czochrania pleców i boków krów.

Czochradła L-Brush pozwalają na jednoczesne czochranie pleców i boków krów

  • Czochradła L-Brush pozwalają na jednoczesne czochranie pleców i boków krów

Bardzo jasna, lekka i przestrzenna obora z szerokim świetlikiem kalenicowym zapewnia utrzymywanym w niej krowom jak najwyższy komfort

  • Bardzo jasna, lekka i przestrzenna obora z szerokim świetlikiem kalenicowym zapewnia utrzymywanym w niej krowom jak najwyższy komfort

Z tych wszystkich dogodności – jak na razie – korzystać będzie 39 krów mlecznych, bo takie pogłowie utrzymują państwo Kobiela.


Założyliśmy, iż pełna obsada obiektu nastąpi w czasie najbliższych 4–5 miesięcy – poinformowała pani Angelika dodając, iż lada dzień do gospodarstwa trafić mają zakupione od znajomego hodowcy cielne jałowice. Dalsze zwiększanie pogłowia odbywać się będzie już w oparciu o własny materiał hodowlany, którego bazą jest 50 sztuk młodzieży.

Serce każdej obory – dojarnia

Angelika i Piotr Kobielowie zainwestowali w komfortową halę udojową typu rybia ość 2x7 stanowisk Euroclass 1200. Hala wyposażona jest w jednostkę sterującą DemaTron 70, pozwalającą na kontrolę i monitoring procesu doju. System dostarcza m.in. precyzyjnej informacji o ilości udojonego mleka od każdej krowy oraz pozwala ściągać aparaty udojowe. Pozyskany surowiec przechowywany będzie w schładzalniku o pojemności 3100 l.

Wszystkie dane z hali udojowej przekazywane będą do systemu zarządzania stadem DairyPlan C21, którego najważniejszymi elementami – obok oczywiście zarządzania mlekiem – jest identyfikacja poszczególnych krów w stadzie, automatyczne żywienie oraz wykrywanie rui.

Wróćmy jednak do samych aparatów udojowych, od jakości których w dużej mierze zależy jakość pozyskiwanego mleka. Firma GEA oferuje tutaj aparaty z kolektorami mlecznym IQ, które podzielone są na cztery komory, umożliwiając tym samym dój każdej ćwiartki oddzielnie. Mleko z każdej ćwiartki trafia do oddzielnego pojemnika, przez co nie występuje ryzyko krzyżowego przeniesienia chorobotwórczych bakterii z jednego strzyka na drugi. Ogromnym atutem aparatu udojowego jest rozwiązanie, które zapobiega zasysaniu powietrza. Przez aparat przepływa bowiem bardzo mała ilość powietrza, a zatem, ryzyko wciągania zanieczyszczeń do instalacji podczas zakładania aparatu jest zminimalizowane. Również podczas zrzucania kubka udojowego zanieczyszczenia nie są zasysane, gdyż dzięki zaworowi kulkowemu zasysanie powietrza indywidualnie w danym kubku udojowym zostaje natychmiast odcięte. Instalacja posiada także bardzo skuteczny system automatycznego dippingu strzyków, ograniczający ryzyko zakażenia, a także automatyczną dezynfekcję aparatu udojowego.

System żywienia, jaki dla swojego stada wybrali państwo Kobielowie, oparty będzie na dawce PMR oraz dwóch zamontowanych w oborze stacjach paszowych. Państwo Kobielowie zdecydowali się także na wyposażenie obiektu w robot do podgarniania paszy na stole paszowym FRone. Jak bowiem zgodnie przyznali, dostęp do świeżej, wysokiej jakości paszy przez całą dobę będzie jednym z elementów zmierzających do wzrostu produkcji mleka od krowy.

Hodowcy ze Strzebielina wiele już zrobili, ale – jak twierdzą – jeszcze więcej przed nimi. Zbudowali oborę o wysokim standardzie, zapewniającą zwierzętom dobrostan i wszystkie potrzeby wysokowydajnego stada.

I właśnie uzyskanie wysokoprodukcyjnego stada jest teraz dla nas najważniejszym zadaniem – podkreślił na koniec Piotr Kobiela.

Angelika i Piotr Kobielowie (na zdjęciu z dziećmi: córką Amelią i synem Gabrielem) prowadzą na Kaszubach, w miejscowości Strzebielino (gm. Łęczyce) gospodarstwo o areale 70 ha. Obecnie utrzymują stado bydła liczące 89 sztuk, w tym 39 krów mlecznych. Hodowcy są dostawami Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka w Strzelcach Krajeńskich, do której sprzedają – jak na razie – około 20 tysięcy litrów mleka miesięcznie.

  • Angelika i Piotr Kobielowie (na zdjęciu z dziećmi: córką Amelią i synem Gabrielem) prowadzą na Kaszubach, w miejscowości Strzebielino (gm. Łęczyce) gospodarstwo o areale 70 ha. Obecnie utrzymują stado bydła liczące 89 sztuk, w tym 39 krów mlecznych. Hodowcy są dostawami Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka w Strzelcach Krajeńskich, do której sprzedają – jak na razie – około 20 tysięcy litrów mleka miesięcznie.


Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 51/2021 na str. 84. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Krowy zablokowały autostradę w USA. Jak policjanci potraktowali rolnika?

Kilka pasów amerykańskiej autostrady 151 zostało zablokowanych po tym, jak znalazły się na niej krowy. Jak do tego doszło i jaka kara spotkała rolnika?

czytaj więcej

Indeks ekonomiczny (RZ€) – droga do opłacalnych krów

Nowy ekonomiczny indeks hodowlany daje nadzieję na więcej opłacalnych krów w oborze. Warto wziąć go również pod uwagę w decyzjach selekcyjnych.

czytaj więcej

Ukraina ma potencjał do rozwoju produkcji mleka, ale konsumenci ubożeją

Ukraina to ważny kierunek dla polskich eksporterów produktów mlecznych. Produkcja mleka wynosi tam jedną czwartą tego, co u nas. Produkty mleczne są obciążone 20-procentowym VAT. Tamtejszym rolnikom płaci się za mleko niewiele mniej niż w Polsce. Choć tak jak nasi, odczuwają oni wzrost kosztów produkcji, to jednak nakłady mają niższe niż u nas. Specyfika tamtejszej produkcji mleka jest z goła inna niż u nas.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)