10 najlepszych producentów mleka spod Mławy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

10 najlepszych producentów mleka spod Mławy

05.04.2023autor: Andrzej Rutkowski

9 marca br. podsumowano wyniki oceny użytkowości mlecznej na terenie powiatu mławskiego za rok 2022. Do Starej Otoczni przybyli hodowcy z rejonu, gdzie pod oceną są 233 obory, w których w minionym roku 2 krowy dołączyły do zaszczytnego grona stutysięczniczek.

2 krowy z mławskich obór dołączyły do grona stutysięczniczek

Obie krowy nadal żyją i dalej produkują, obie też są obecnie w 9 laktacji, co oznacza, że ponad 100 tys. kg mleka wyprodukowały w trakcie ośmiu laktacji. Jedną z tych rekordzistek pod względem wydajności życiowej jest 12-letnia krowa Alfa z obory Macieja i Agnieszki Kowalewskich z miejscowości Augustowo. Zaś drugą wyhodował Dariusz Linke ze Stupska, to 11-letnia Bestka 7. W sumie w roku 2022 na terenie województwa mazowieckiego do grona stutysięczniczek dołączyło 30 krów.

Jeśli chodzi o najwyższe wydajności laktacyjne osiągane w mławskich oborach to znów bezkonkurencyjny okazał się Jerzy Wawrzyńczak. Jednak tym razem odnotował znaczny skok średniej wydajności ze stada przekraczający 1 tys. kg mleka w skali roku i przekroczył kolejną magiczną granicę, jaką jest 14 tys. kg mleka od przeciętnej krowy w 305 dni laktacji.

Najlepsza 10, a właściwie 9 hodowców bydła pod względem wydajności w powiecie mławskim. Na spotkaniu zabrakło Mariusza Piotrowskiego, który uplasował się na 9. miejscu. Od lewej: Jerzy Wawrzyńczak, Agnieszka Kowalewska, Waldemar Plantowski, Piotr Ludwiczak, Leszek Kalinowski, Dawid Kołakowski, Jan Pisarkiewicz, Dariusz Prejs, Zdzisław Gutkowski

  • Najlepsza 10, a właściwie 9 hodowców bydła pod względem wydajności w powiecie mławskim. Na spotkaniu zabrakło Mariusza Piotrowskiego, który uplasował się na 9. miejscu. Od lewej: Jerzy Wawrzyńczak, Agnieszka Kowalewska, Waldemar Plantowski, Piotr Ludwiczak, Leszek Kalinowski, Dawid Kołakowski, Jan Pisarkiewicz, Dariusz Prejs, Zdzisław Gutkowski

Spotkanie poprowadzili prezes MZHBiPM Waldemar Plantowski oraz Kazimierz Karpiński – prezes mławskiego koła hodowców, a wyniki oceny zaprezentował dyrektor Michał Rodak z PFHBiPM. Wśród gości byli m.in.: starosta powiatu mławskiego Jerzy Rakowski oraz wójtowie gmin z terenu powiatu mławskiego, a także licznie obecni pracownicy PFHBiPM.

r e k l a m a

Najlepsze wydajności w swoich oborach w roku 2022 na terenie powiatu mławskiego osiągnęli:

  • 1. Jerzy Wawrzyńczak ze Stupska – 14 053 kg mleka, stado 72 krów
  • 2. Agnieszka i Maciej Kowalewscy z Augustowa – 12 359 kg mleka, stado 95 krów
  • 3. Waldemar Plantowski z Olszewa-Borzymy – 12 349 kg mleka, stado 71 krów
  • 4. Piotr Ludwiczak z Mdzewa – 12 087 kg mleka, stado 37 krów
  • 5. Leszek Kalinowski z Bolewa – 12 037 kg mleka, stado 65 krów
  • 6. Dawid Kołakowski z Pepłowa – 11 979 kg mleka, stado 50 krów
  • 7. Jan Pisarkiewicz z Bogurzynka – 11 753 kg mleka, stado 78 krów
  • 8. Dariusz Prejs ze wsi Windyki – 11 698 kg mleka, stado 97 krów
  • 9. Mariusz Piotrowski ze wsi Rosochy – 11 604 kg mleka, stado 55 krów
  • 10. Zdzisław Gutkowski ze wsi Budy Strzegowskie – 11 552 kg mleka, stado 76 krów

Rolnicy osiągający najlepsze wynik zostali nagrodzeni nie tylko przez MZHBiPM oraz PFHBiPM, ale również starostę powiatu mławskiego oraz wójtów poszczególnych gmin.

Pamiątkowe grawery za wyhodowanie krów stutysięczniczek otrzymali: Agnieszka Kowalewska oraz Dariusz Linke, a wręczyli je prezes MZHBiPM Waldemar Plantowski (pierwszy z lewej), dyrektor Michał Rodak z PFHBiPM (pierwszy z prawej) oraz Kazimierz Karpiński – prezes mławskiego koła hodowców (drugi z prawej)

  • Pamiątkowe grawery za wyhodowanie krów stutysięczniczek otrzymali: Agnieszka Kowalewska oraz Dariusz Linke, a wręczyli je prezes MZHBiPM Waldemar Plantowski (pierwszy z lewej), dyrektor Michał Rodak z PFHBiPM (pierwszy z prawej) oraz Kazimierz Karpiński – prezes mławskiego koła hodowców (drugi z prawej)

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele firm sponsorskich takich jak: Josera Polska, PH Konrad, Nanobiosol, ABS Polska, Damtech PV, Biofeed, Blattin Polska, Agrolmet, Chemirol, Cargill Polska. Top Nasiona, Precon Polska, Agroconsult, Agreko, Unifarm i Inalca.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski

autor Andrzej Rutkowski

Andrzej Rutkowski

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Spomlek i OSM Bychawa zaczynają współpracę. "To krok do połączenia mleczarni w przyszłości"

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bychawie podjęła decyzję o nawiązaniu współpracy ze Spółdzielnią Mleczarską Spomlek z Radzynia Podlaskiego. Dzięki połączeniu spółek możliwa będzie dalsza działalność lubelskiej mleczarni, a osoby w niej zatrudnione nie stracą miejsc pracy.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)