Wczoraj przymroziło: jakie są skutki dla roślin uprawnych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wczoraj przymroziło: jakie są skutki dla roślin uprawnych?

27.04.2023autor: Janusz Biernacki

Zgodnie z ostrzeżeniami pogodowymi, wczoraj w wielu miejscach kraju temperatura przy gruncie spadła poniżej zera. Skutki przymrozku mogą być groźne dla roślin.

Na południu i w centralnej Polsce rzepaki są w fazie początku kwitnienia, zboża jare wschodzą lub się krzewią. U wielu rolników widać w redlinach wschodzące ziemniaki, a na innych polach niebawem będzie wschodzić kukurydza, posiane są także buraki. Wszystkie uprawy mają obecnie pod dostatkiem wody w glebie, lokalnie nawet jest jej za dużo i wymywa składniki pokarmowe oraz drobne frakcje gleby, brakuje natomiast ciepła do dynamicznego wzrostu i rozwoju roślin. Cieplejsza wówczas także gleba i podsiąkająca woda zdynamizuje życie biologiczne gleby i poprawi przyswajalność uwalnianych składników pokarmowych, np. z procesu mineralizacji materii organicznej i z dostarczonych nawozów mineralnych.

Gdzie wystąpiły przymrozki?

Wczorajsze przymrozki, chociaż niezbyt silne i występujące głównie w południowo zachodniej części kraju, mogą uszkodzić delikatne kwiatki rzepaku, spowodować pękanie silnie uwodnionych pędów głównych, a w zbożach mogą zasychać lub deformować się końcówki blaszek liściowych, zwłaszcza jeśli dzień lub dwa wcześniej zastosowano np. regulator wzrostu, czy mieszaninę pestycydu, nawozów dolistnych i stymulatorów.

Wybrane lokalizacje przymrozków przygruntowych (5 cm nad gruntem) i na wys. 2 m:

  • Frombork  (woj. warmińsko-mazurskie)  –5,2°C  (w klatce meteorologicznej, na wys. 2 m; z kolei dodatnia temp. przy gruncie na wys. 5 cm 3,6°C)

  • Leszno  (woj. wielkopolskie)  –2,8°C

  • Kłodzko  (woj. dolnośląskie)  –2,4°C

  • Stare Olesno  (woj. opolskie)  –1,4°C

  • Silniczka  (woj. śląskie)  –0,8°C

  • Leskowiec  (woj. śląskie)  –1,2°C (inne lokalizacje patrz mapka, źródło IMGW).

Według przyjętych kryteriów w dniu przymrozkowym temperatura minimalna jest niższa od 0°C, a temperatura maksymalna jest wyższa od 0°C. Określany jest on na podstawie temperatur mierzonych na wysokości 5 cm i/lub 2 m nad powierzchnią gruntu. Z kolei zjawisko, podczas którego na wysokości 5 cm nad powierzchnią gruntu występuje przymrozek (tmin<0°C i tmax>0°C), a na wysokości 2 m temperatura minimalna jest wyższa od 0°C (tmin>0°C) nazywamy przymrozkiem przygruntowym.
[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zabezpieczyć uprawy przed przymrozkami?

Majowe spadki temperatury poniżej zera nie są zjawiskiem, które zniknie w miarę ocieplania klimatu. Co więcej – zjawisko to może przybierać na sile, gdyż pogoda jest coraz mniej stabilna i przewidywalna. Jak zabezpieczyć uprawy przed przymrozkami? W dalszej części artykułu wywiad z prof. Marcinem Rapaczem z Katedry Fizjologii, Hodowli Roślin i Nasiennictwa, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. 

czytaj więcej

Pogoda na majówkę: Długi weekend zmienny pogodowo

Według prognoz modelowych IMGW kolejne 6 dni będą pogodowo dość urozmaicone. Od dni z przewagą opadów, po słoneczne, lecz wietrzne i z mroźnymi porankami.  

czytaj więcej
Pogoda

Pogoda dla rolników - średnia suma opadów, a stan ozimin na polu

Jesień to dobry czas na ocenę efektów wcześniejszych prac polowych i stanu ozimin. Ważną rolę odgrywała w tym pogoda w sierpniu i wrześniu, a zwłaszcza skrajnie różne wielkości opadów. Przedstawiamy przestrzenny rozkład średniej sumy opadów i rozkład średniej temperatury powietrza.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)