Fala silnych mrozów nad Polską. Czy oziminy przetrwają?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Fala silnych mrozów nad Polską. Czy oziminy przetrwają?

07.02.2023autor: Janusz Biernacki

Wchodzimy w kulminacyjną fazę nocnych mrozów, zwłaszcza przygruntowych. Dzisiejszego poranka, 5 cm nad powierzchnią gruntu lub warstwą śniegu, zmierzono od ok. –10 do –17°C, a w Zakopanem –23°C.

Kilkunastostopniowe mrozy przy gruncie powinny niepokoić rolników z zasiewami ozimin, głównie z rejonów, w których nie ma obecnie okrywy śnieżnej lub jest ona 2–3-cm. Dotyczy to niemal połowy województw, tj.:
  • zachodniopomorskiego
  • lubuskiego
  • wielkopolskiego
  • dolnośląskiego
  • opolskiego
  • podlaskiego
  • wschodniej połowu warmińsko-mazurskiego.
Fala silnych mrozów przy gruncie jest groźna, ponieważ trwa już kilka dni i potrwa jeszcze przynajmniej do jutra, kiedy synoptycy przewidują najsilniejszy spadek temperatury (patrz mapy – temperatura aktualna; źródło: CMM IMGW; – okrywa śnieżna, źródło: meteomodel.pl).
Obecnie nie można w żaden sposób pomóc roślinom przetrwać ten kryzysowy okres. Trzeba liczyć na naturalny potencjał zimotrwałości wysianej odmiany. Na działanie P i K jest zbyt zimno, chociaż ich obecność w soku komórkowym roślin podnosi odporność tkanek na niskie temperatury.
Być może będzie można jeszcze w lutym wesprzeć je nawożeniem azotowym, ale nie ma na to obecnie zgody MRiRW. Warto jednak aby taka decyzja nadeszła, gdyż jak widać na wielu odsłoniętych plantacjach, rośliny są przerośnięte i wygłodzone na skutek ciepłej jesieni, łagodnego grudnia i połowy stycznia, kiedy przy wydłużonej wegetacji wyczerpały z gleby zasoby składników pokarmowych. Głodne są natomiast bardziej podatne na skutki czynników stresowych, w tym mrozu (patrz zdjęcie).

[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Użytek rolny - co będzie świadczyć o jego uprawie? Jeden zabieg - jaki?

  Resort rolnictwa przesłał do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia „w sprawie kryteriów uznawania użytków rolnych za pozostające w stanie, dzięki któremu nadają się one do wypasu lub uprawy”. Co to oznacza w praktyce i w jakim celu powstał projekt?

czytaj więcej
Pogoda

Pogoda dla rolników - średnia suma opadów, a stan ozimin na polu

Jesień to dobry czas na ocenę efektów wcześniejszych prac polowych i stanu ozimin. Ważną rolę odgrywała w tym pogoda w sierpniu i wrześniu, a zwłaszcza skrajnie różne wielkości opadów. Przedstawiamy przestrzenny rozkład średniej sumy opadów i rozkład średniej temperatury powietrza.

czytaj więcej
Pogoda

Pokropiło, popadało i … lało w Polsce

Latem, kiedy była duża potrzeba padało niewiele, teraz, gdy potrzeby są mniejsze – deszcze są jak na zawołanie, chociaż nie w całym kraju.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)