Czy to już zima? Co z jesiennymi zabiegami chemicznymi w zbożach i rzepaku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy to już zima? Co z jesiennymi zabiegami chemicznymi w zbożach i rzepaku?

11.10.2022autor: Janusz Biernacki

Wczorajszy poranek w kraju okazał się dość mroźny. Przygruntowe przymrozki wystąpiły niemal w całej Polsce, ominęły tylko woj. lubuskie.  

Jeszcze nie tak dawno uprawy nękały susze i upały, a obecnie mamy już kolejną falę przygruntowych przymrozków, pozostały natomiast liczne suche pola . Przymrozki z końca 1 dekady października były jednak dość umiarkowane pod względem spadku temperatur, natomiast wyróżniły się zasięgiem. Objęły prawie cały kraj, poza woj. lubuskim, a spadki poniżej 0°C odnotowano w kilkudziesięciu lokalizacjach (patrz mapa; źródło IMGW). Przykładowe wskazania termometrów minimalnych przy gruncie, tj. na wysokości 5 cm prezentuje natomiast tabela.
Przy takim zasięgu i nasileniu zjawiska może okazać się, że niektóre zabiegi herbicydowe i z użyciem regulatora wzrostu, zwłaszcza w uprawach rzepaku ozimego, mogą okazać się nieskuteczne lub wywołać efekt fitotoksyczny. Liście mogą przybrać pstrokate przebarwienie, być lekko poskręcane, a w skrajnych przypadkach wystąpią częściowe nekrozy.
W tym czasie nie można podać roślinom „antidotum”, należy zatem czekać na poprawę warunków pogodowych i sukcesywną, samoczynną regenerację roślin. Po 4–5 dniach można natomiast zastosować dokarmianie dolistne lub biostymulatory ograniczające skutki stresu przymrozkowego.
[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Czy producenci rzepaku zarobią na nim w tym sezonie?

Wstrzymując się wciąż ze sprzedażą, należy bacznie przyglądać się rynkom oleistych i chłodno ocenić szanse na ewentualne podwyżki w drugiej części sezonu. Na uwagę zasługują rosnące zapasy.

czytaj więcej
Pogoda

Pogoda dla rolników - średnia suma opadów, a stan ozimin na polu

Jesień to dobry czas na ocenę efektów wcześniejszych prac polowych i stanu ozimin. Ważną rolę odgrywała w tym pogoda w sierpniu i wrześniu, a zwłaszcza skrajnie różne wielkości opadów. Przedstawiamy przestrzenny rozkład średniej sumy opadów i rozkład średniej temperatury powietrza.

czytaj więcej
Pogoda

Pokropiło, popadało i … lało w Polsce

Latem, kiedy była duża potrzeba padało niewiele, teraz, gdy potrzeby są mniejsze – deszcze są jak na zawołanie, chociaż nie w całym kraju.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)