Zasiłek macierzyński dla kobiet ubezpieczonych w KRUS – jak to działa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zasiłek macierzyński dla kobiet ubezpieczonych w KRUS – jak to działa?

29.11.2019autor:

Zasiłek macierzyński dla ubezpieczonych w KRUS budzi szereg pytań wśród naszych Czytelników. Komu przysługuje? Na jaki okres? Odpowiadamy na te pytania.

Jakie są zasady przyznawania zasiłku macierzyńskiego dla kobiet ubezpieczonych w KRUS? – zapytała podczas dyżuru redakcyjnego jedna z prenumeratorek „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.

 

Na to pytanie odpowiada dr hab Aneta Suchoń, profesor UAM:

Artykuł 35 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników określa, że zasiłek macierzyński przysługuje osobie ubezpieczonej w KRUS, która: 

  • jest matką albo ojcem dziecka; 
  • przysposobiła dziecko w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia 10. roku życia; 
  • przyjęła dziecko w wieku do 7. roku życia na wychowanie, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10. roku życia, jeżeli w tym czasie został złożony wniosek o przysposobienie;
  • przyjęła dziecko w wieku do 7. roku życia na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10. roku życia.
r e k l a m a


Na jaki okres przysługuje zasiłek macierzyński z KRUS?

Zasiłek macierzyński przysługuje na okres 52 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, przysposobienia jednego dziecka lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka. Gdy taka sytuacja dotyczy dwojga dzieci, zasiłek przysługuje na okres 65 tygodni, gdy trojga dzieci – 67 tygodni, czworga – 69 tygodni, pięciorga – 71 tygodni.

Zasiłek macierzyński przysługuje od dnia porodu albo przysposobienia dziecka lub przyjęcia dziecka na wychowanie. W sytuacji przysposobienia i przyjęcia na wychowanie jest on wypłacany nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Osobie uprawnionej do zasiłku macierzyńskiego przysługuje w tym samym czasie jeden zasiłek macierzyński – bez względu na liczbę wychowywanych dzieci.

Kiedy KRUS nie wypłaci zasiłku macierzyńskiego?

Ustawa wskazuje, że zasiłek macierzyński nie przysługuje, jeżeli:

  • co najmniej jeden z rodziców dziecka lub osoba, która przyjęła dziecko na wychowanie, otrzymują zasiłek macierzyński lub uposażenie za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu rodzicielskiego; 
  • dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej;
  • jeden z rodziców dziecka lub osoba, która przyjęła dziecko na wychowanie, nie sprawują lub zaprzestali sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.


Ile wynosi zasiłek macierzyński z KRUS?

Artykuł 35b wymienionej ustawy wskazuje, że zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości świadczenia rodzicielskiego, o którym mowa w ustawie z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, czyli miesięcznie 1000 zł. Prawo do zasiłku macierzyńskiego ustala się, począwszy od miesiąca urodzenia, przysposobienia lub przyjęcia dziecka na wychowanie, jeżeli wniosek o ustalenie prawa do zasiłku złożono w terminie 3 miesięcy od zaistnienia powyższych sytuacji.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mija termin opłacenia KRUS za I kwartał. Jakie są składki?

Do końca stycznia rolnicy mają czas na opłacenie składek na KRUS za pierwszy kwartał.  Jaka jest wysokość składek na KRUS za I kwartał 2020 roku? 

czytaj więcej

13. emerytura 2020 także dla rolników – kto i ile dostanie?

Sejm przyjął ustawę wprowadzającą tzw. 13 emeryturze. Nowe prawo zakłada, że dodatkowe świadczenie będzie wypłacane co roku. Ich wypłata ma się rozpocząć w kwietniu. Zwiększa się także miesięczne emerytury i renty rolnicze. 

czytaj więcej

Trzeba zadbać o rolników z pokolenia 50- i 60-latków

Mimo, że rolnik ma 44 lat stażu pracy, to nie może przejść na emeryturę. A że przekazał gospodarstwo synowi, to niejako znajduje się na utrzymaniu własnego dziecka, bo świadczenia z KRUS są na żenującym poziomie. Czas to zmieć – napisał w liście do Tygodnika Poradnika Rolniczego, rolnik z Warmii. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)