Wycinka drzew na własnej działce w 2023 r. na nowych zasadach. Co się zmieni?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wycinka drzew na własnej działce w 2023 r. na nowych zasadach. Co się zmieni?

03.01.2023autor: Zuzanna Ćwiklińska

Początek nowego roku to zwykle także czas zmian w przepisach i regulacjach prawnych. Od stycznia 2023 w życie wchodzą między innymi nowe regulacje, dotyczące wycinki drzew na własnej działce. Jak się okazuje, będzie to odtąd łatwiejsze! Dlaczego?

Urzędy ułatwią formalności: jak zgłosić wycinkę drzewa w 2023 r.?

Jednym z celów, które postawiono urzędom na 2023 rok, jest rozwijanie procesu cyfryzacji i wychodzenie naprzeciw potrzebom petentów. Jednym z wdrażanych działań jest umożliwianie składania kolejnych wniosków przez internet. Do grupy podań, które można przesłać do urzędów bez wychodzenia z domu, od 2023 roku dołącza wniosek o zezwolenie na wycinkę oraz zgłoszenie wycinki drzewa na własnej działce. Będzie można składać je w formie online od 27 stycznia 2023. Wzory wniosków zostaną także ujednolicone dla całego kraju. 

Ułatwienie formalności ze strony urzędów prawdopodobnie obejmie także krótsze terminy oczekiwania na zgodę na wycinkę drzew. Odpowiednie organy będą miały 14 dni na obejrzenie drzew zgłoszonych do wycinki (dotąd było to 21 dni) oraz 7 dni na wniesienie sprzeciwu (dotąd 14 dni). Urzędy z kolei będą miały 14 dni na rozpoznanie odwołania od sprzeciwu. Te wartości nie zostały jednak jeszcze ostatecznie ustalone i nie wiadomo, kiedy przepisy wejdą w życie.

r e k l a m a

Kiedy trzeba zgłosić wycinkę drzewa?

Nawet wycinając drzewo na własnej działce, trzeba zgłosić to do urzędu. Nakaz ten obowiązuje, gdy obwód pnia drzewa, mierzony na wysokości 5 cm, przekracza określone wartości: 

  • 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego. 
  • 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego.
  • 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew. 

Czy będzie można ścinać grubsze drzewa bez pozwolenia?

Prawdopodobnie w 2023 roku wejdzie w życie jeszcze jedna zmiana, dotycząca wycinania drzew na własnej działce. W tej chwili jest ona jeszcze procedowana. Chodzi o zmianę wartości obwodu pni, które zobowiązują do zgłoszenia wycinki drzewa w odpowiednim urzędzie. Jeśli ustawa wejdzie w życie, wartości te zwiększą się o 20 cm i będą wynosiły odpowiednio:

  • 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
  • 85 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
  • 70 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Wysokość przeprowadzania pomiaru, czyli 5 cm, nie ulegnie zmianie. 

“Dzięki tej zmianie właściciele nieruchomości będą mogli w szerszym zakresie korzystać z przysługującego im prawa własności, a w sytuacji, w której będą chcieli dokonać usunięcia drzewa wymagającego zgłoszenia, szybciej uzyskają ostateczne rozstrzygnięcie, czy mogą tego dokonać. Dzięki temu rzadziej będą pozbawiani możliwości usunięcia drzewa i nowego zagospodarowania swojej nieruchomości w trakcie jednego sezonu, co aktualnie – ze względu na przeciągające się czynności administracyjne – często ma miejsce” - możemy przeczytać w uzasadnieniu projektu. 

Jakie drzewa można wycinać bez pozwolenia?

Nie wszystkie wycinki na prywatnych posesjach muszą być rejestrowane w urzędach. Bez zgłaszania można wycinać na przykład:

  • krzew lub krzewy,
  • drzewa lub krzewy złamane lub wywrócone w wyniku wypadku, katastrofy lub działania czynników naturalnych — na przykład podczas wichury lub ścięte przez bobra. W takiej sytuacji powiadom gminę, że planujesz wycinkę. Urzędnik przyjedzie do ciebie i potwierdzi, czy możesz to zrobić,
  • drzewa: bożodrzew gruczołkowaty (Ailanthus altissima), inne gatunki — jeśli obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza odpowiedniej wartości,
  • drzewa i krzewy owocowe — zezwolenie potrzebne wyłącznie wtedy, gdy rosną one na terenach zielonych, na przykład bulwarach lub dworkach udostępnionych do zwiedzania, albo nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy można usunąć korzenie drzewa, które przechodzą z działki sąsiada?

Od lat mam problem z sąsiadem, który posadził przy granicy naszych działek drzewa iglaste. Kiedy to robił, prosiłem go o odsunięcie się przynajmniej o metr od granicy, ale stwierdził, że żadna odległość go nie obowiązuje. Teraz drzewa porosły i rzucają cień na moją działkę. Ponadto korzenie rozrosły się na moją stronę i zabierają wodę. Zwracałem się do sąsiada, żeby przyciął te korzenie, ale odmówił. Czy to prawda, że mógłbym sam to zrobić? Obawiam się tylko, że jeśli drzewa wskutek tego uschną, sąsiad poda mnie do sądu.

czytaj więcej

O jakie dotacje PROW rolnicy będą mogli wnioskować w styczniu 2023?

Jeszcze w styczniu, jak wynika ze zaktualizowanego 14 grudnia 2022 roku harmonogramu naborów wniosków na działania z PROW 2014–2020, ruszy nabór na cztery działania.  

czytaj więcej

Swinostics wykryje wirusy w stadzie świń na miejscu w gospodarstwie. Jak to działa?

Swinostics to mobilne urządzenie, które wykrywa sześć wirusów: afrykańskiego pomoru świń, zespołu rozrodczo-oddechowego, parwowirusa, cirko­wirusa świń typu 2, klasycznego pomoru świń i grypy – w kilka minut. Obecnie czas od podejrzenia wystąpienia choroby do potwierdzenia zakażenia w laboratorium w przypadku niektórych kierunków badań może trwać nawet do kilku tygodni. Potrzebne było więc opracowanie narzędzia dokładnego i prostego w użyciu do bezpośredniego testowania w gospodarstwach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)