Produkcja na ugorach: jak wypełnić wniosek o dopłaty?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Produkcja na ugorach: jak wypełnić wniosek o dopłaty?

30.04.2022

W tym roku rolnicy mogą uprawiać rośliny paszowe i na cele spożywcze na ugorach w ramach płatności za zazielenienie. Podpowiadamy, jak wypełnić wniosek, aby otrzymać płatność i poprawnie zadeklarować uprawę.

W tym roku można produkować na ugorach

W tym roku rolnicy mogą prowadzić produkcję wszelkich upraw na cele spożywcze i paszowe na gruntach ugorowanych. Ma to zwiększyć zdolność produkcyjną UE pomimo ograniczonej dostępności żyznych gruntów. Tak zdecydowała Komisja Europejska w związku z wojną w Ukrainie i zagrożonymi dostawami ziarna i pasz z tego kraju. 

W ramach tej zgody rolnik może na gruntach ugorowanych prowadzić produkcję żywności i paszy, co umożliwia uznanie ugorów za odrębne uprawy w ramach dywersyfikacji lub za obszary proekologiczne – EFA, mimo, że służą one produkcji, czyli uprawie, zbiorom produkcyjnym albo wypasowi zwierząt.  

Odstępstwo obejmuje także stosowanie środków ochrony roślin na tych terenach, wyjątkiem są ugorów z roślinami miododajnymi.

r e k l a m a

Do ugorów z produkcją nie przysługuje dodatkowa płatność

ARiMR przypomina, że zarówno uprawy ozime, jak i wieloletnie, deklarowane jako grunty ugorowane, na których prowadzona jest produkcja w celu wypełnienia obowiązku zazielenienia, nie podlegają odstępstwu, a więc płatności za zazielenienie.  

Co więcej, do „Ugoru z uprawą” nie przysługuje uzupełniająca płatność podstawowa (UPP) dlatego aplikacja nie będzie podpowiadać tej płatności podczas deklaracji rośliny „Ugór z uprawą” na mapie.

Jak wypełnić wniosek o dopłaty z uwzględnieniem produkcji na ugorach?

Produkcję rolną na ugorach trzeba oznaczyć we wniosku o przyznanie płatności za 2022 r. W takim wypadku podczas wypełniania wniosku w aplikacji eWniosekPlus dla tego obszaru wybieramy roślinę „Ugór z uprawą”.

To samo dotyczy rolników, którzy już wysłali wniosek, ale zamierzają skorzystać z odstępstwa. Należy  zalogować się do aplikacji i edytować wniosek: w okienku wyboru rośliny i wnioskowanych płatności zmienić z rośliny „Ugór” na „Ugór z uprawą”. Poprawiony wniosek trzeba wysłać do ARiMR jeszcze raz, tym razem z naniesioną poprawką.

Obowiązek utrzymania obszarów EFA dotyczy rolników posiadających ponad 15 ha gruntów ornych (5% powierzchni gruntów ornych należy przeznaczyć na obszary EFA). Dlatego gdy powierzchnia zadeklarowanych gruntów ornych przekroczy 14,5 ha, na podstawie narysowanych upraw z oznaczeniem „Ugór z uprawą” aplikacja automatycznie utworzy element EFA 1.  

ARiMR zaznacza, że jeśli rolnik nie chce zadeklarować uprawy „Ugór z uprawą” jako obszar EFA lub chce zadeklarować jako EFA powierzchnię mniejszą niż powierzchnia uprawy, powinien usunąć ten element lub edytować jego granicę po przejściu do mapy.

Szczegółowa instrukcja wypełniania wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich, łącznie ze sposobem zmiany roślin i rysowania mapy w aplikacji eWniosekPlus dostępna jest na stronie internetowej ARiMR.

oprac. al na podst. ARiMR, fot. pixabay.com

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W tym roku rolnicy mogą produkować na ugorach. Czy mimo to dostaną płatność za zazielenienie?

W tym roku na ugorach będzie można uprawiać rośliny na cele spożywcze i paszowe. Resort rolnictwa przygotował przepisy w tej kwestii. Czy rolnicy otrzymają płatność za zazielenienie, jeśli na takich gruntach będą prowadzić produkcję rolną?

czytaj więcej

W tym roku można produkować na ugorach. Ale rolnicy nadal czekają na przepisy

W tym roku będzie można wykorzystać ugory do produkcji upraw na cele spożywcze i paszowe. Niestety, resort rolnictwa nie wydał jeszcze szczegółowych przepisów w tej sprawie. A rolnicy na nie czekają, bo chcą zdążyć z wiosennymi zasiewami na tych gruntach.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)