Burza w sprawie zakazu stosowania pasz z GMO. "Wzrosną koszty produkcji i ceny w sklepach"
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Burza w sprawie zakazu stosowania pasz z GMO. "Wzrosną koszty produkcji i ceny w sklepach"

30.11.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

We wtorek 29 listopada sejmowa komisja rolnictwa pochyliła się nad rządowym projektem zmiany ustawy o paszach GMO. Niestety, nie zadecydowano o przedłużeniu możliwości stosowania takiego pokarmu dla zwierząt. Zakaz wejdzie w życie w 2024 roku. Kto najmocniej go odczuje?

Rząd ignoruje apele hodowców

Głównymi zainteresowanymi w kwestii stosowania pasz GMO są oczywiście hodowcy zwierząt. Wszyscy są jednogłośni: szybkie wprowadzenie zakazu karmienia zwierząt modyfikowanymi paszami to działanie na szkodę polskich rolników. 

Kwestię tę podjęli publicznie między innymi reprezentanci sektora drobiowego. Krajowa Rada Drobiarska ostrzega, że skutkiem zakazu korzystania z pasz GMO będzie utrata konkurencyjności produkcji, ograniczenie możliwości eksportowych oraz wzrost cen mięsa, który dotknie wszystkich konsumentów. 

- Należy zauważyć, że mięso drobiowe jest chętnie wybierane przez konsumentów i jest zaliczane do  podstawowego koszyka zakupowego. Wzrost jego ceny to silny impuls inflacyjny w obszarze szczególnie wrażliwym dla konsumentów. Jednocześnie wyższe koszty produkcji, a tym samym wzrost cen w sklepach będzie dotyczył również innych rodzajów produkcji zwierzęcej korzystających obecnie z pasz GM – tłumaczy Dariusz Goszczyński, Prezes Zarządu Krajowej Rady Drobiarskiej – Izby Gospodarczej.

r e k l a m a

Czy zakaz pasz GMO pogrąży sektor trzody chlewnej?

Na rządowym projekcie suchej nitki nie pozostawiła także inicjatywa #HodowcyRazem. Przedstawiciele sektora trzody chlewnej są zdania, że wprowadzenie zmian w ustawie jest sprzeczne z deklaracjami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które zapewniało, że pracuje nad strategią pomocy hodowcom świń. Rolnicy uważają, że przepisy, wprowadzone bez społecznych konsultacji, będą dla nich wręcz szkodliwe i z pewnością w żaden sposób nie wesprą działań, dążących do odbudowania pogłowia świń w Polsce. 

Rolnicy apelują: GMO to nic złego

Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa wszystkie organizacje hodowców apelowały o odrzucenie rządowego projektu. Argumentowały swoje stanowisko między innymi poważnymi konsekwencjami gospodarczymi, które przyniesie wprowadzenie zakazu stosowania pasz z GMO. 

- Pasze GMO są z nami od 30 lat i nic złego w tym czasie się nie zdarzyło. Zboża GMO są uprawiane na powierzchni większej niż terytorium Polski i to też nie spowodowało negatywnych skutków. A może wręcz przeciwnie, bo doprowadziło do zmniejszenia zużycia środków ochrony roślin – mówił Piotr Lisiecki, prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. 

Z kolei Mirosław Borowski z Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił uwagę na fakt, że w obecnej sytuacji, która jest bardzo trudna dla rolników, zajmowanie się zakazem stosowania pasz to tworzenie dodatkowego problemu. 

– To jest niepotrzebnie wywołana sytuacja. I to w momencie kiedy polskie rolnictwo ma wiele problemów, takich jak wzrost kosztów produkcji. Chcemy pomagać naszemu sąsiadowi, który cierpi z powodu agresji Rosji, ale to polscy rolnicy płacą za to borykając się spadkiem cen produktów roślinnych - skomentował Borowski. Podkreślił także, że Polski obecnie nie stać na zakaz importu soi, która jest głównym źródłem białka. 

Kto wnioskował o przesunięcie zakazu?

Przedstawiciele opozycji zgłosili podczas posiedzenia poprawki, które miały na celu przedłużenie moratorium. PO zaproponowała odsunięcie go o 3 lata, z kolei PSL sugerowała przesunięcie o 5 lat.  

- Przyjęcie jednorocznego moratorium jest nie do przyjęcia. Apelujemy do rządu o refleksję – przekonywał poseł Kazimierz Plocke z PO. 

Nasza krajowa produkcja to 476 tys. ton roślin, a potrzeby to 2,6 mln t. Na przestrzeni 6 lat produkcji roślin strączkowych nie wzrosła – informował z kolei poseł Zbigniew Ziejewski z PSL.

Posłowie partii rządzącej podkreślali jednak, że temat pasz GMO powracał od lat i był czas, by przygotować się do nowych zasad.

- To nie jest tak, że minister rolnictwa chce z dnia na dzień zakaż importu śruty sojowej. Przecież tez zakaz został uchwalony w 2006 r. Było 16 lat, żeby się na to przygotować– podkreślał poseł Zbigniew Dolata z PiS. 

Poprawki proponowane przez PO i PSL zostały ostatecznie odrzucone i zadecydowano, że zakaz stosowania pasz GMO będzie odsunięty tylko do 2024 roku. Przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa Robert Telus zapowiedział, że jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego pojawi się tzw. ustawa wskaźnikowa, która określi obowiązkowy udział krajowego białka w produkcji pasz. 



Zuzanna Ćwiklińska
fot. Dominika Stancelewska, wk

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Minister rolnictwa zdradza, kiedy ARiMR wypłaci pomoc suszową rolnikom [WIDEO]

Nabór wniosków na pomoc suszową dobiega końca. Pytamy więc ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka, kiedy ARiMR rozpocznie wypłatę pieniędzy i do kiedy potrwa wysyłka przelewów. O ile obniżone będą stawki wsparcia?

czytaj więcej

Ogromna liczba wniosków o pomoc suszową. O ile obniżone będą stawki?

Nabór na pomoc suszową jeszcze się nie skończył, a już ponad 208 tys. rolników złożyło wniosek. W związku z tak z dużym zainteresowaniem, stawki wsparcia będą zmniejszone, bo nie wystarczy pieniędzy na wypłatę pełnych kwot. Ile pieniędzy rzeczywiście otrzymają rolnicy?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)