Na jakich zasadach można wystąpić ze spółdzielni?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na jakich zasadach można wystąpić ze spółdzielni?

02.07.2019autor:

Prenumerator zapytał, jakie zasady dotyczące wystąpienia ze spółdzielni wynikają z ustawy Prawo spółdzielcze. Odpowiadamy! Ty też możesz uzyskać bezpłatną poradę prawną - szczegóły w każdym numerze "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Według art. 22 ustawy Prawo spółdzielcze, członek spółdzielni może wystąpić z niej za wypowiedzeniem. Wypowiedzenie powinno być dokonane pod rygorem nieważności w formie pisemnej. Termin i okres wypowiedzenia określa statut. Za datę wystąpienia uważa się następny dzień po upływie okresu wypowiedzenia.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 marca 2009 r. (sygn. akt: II CSK 513/08) wskazał, że „stosownie do art. 22 ustawy z 1982 r. – Prawo spółdzielcze, wypowiedzenie członkostwa jest jednostronną czynnością prawną nieuzależnioną od wykazania przyczyn jej dokonania. Nie wymaga więc zgody spółdzielni i wywołuje skutek prawny z chwilą, gdy doszło do wiadomości spółdzielni w taki sposób, że mogła ona zapoznać się z jego treścią. Swoboda spółdzielcy podlega tylko takiemu ograniczeniu, że może on dokonać tej czynności w terminie określonym przez statut”. 

W świetle art. 22 Prawa spółdzielczego niedopuszczalne jest rozwiązanie stosunku członkostwa za obopólnym porozumieniem stron bez zachowania terminu i okresu wypowiedzenia przewidzianego przez statut. Wypowiedzenie członkostwa powinno być dokonane pod rygorem nieważności na piśmie, co wynika jednoznacznie z tego przepisu. Nie można zatem przyjmować wypowiedzenia czy rozwiązania członkostwa w sposób dorozumiany, np. wskutek wycofania przez członka udziałów.

r e k l a m a

Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Spółdzielnia rolników – kto ją może założyć?

Zastanawiamy się nad założeniem we wsi spółdzielni rolników. Jakie są podstawowe zasady założenia tego podmiotu? Czy może się ona zajmować przetwórstwem? Na jakie preferencje podatkowe możemy liczyć? Czy członkami takiej spółdzielni mogą być także osoby, które nie są rolnikami, ale mają doświadczenie w prowadzeniu przetwórstwa i odpowiedni sprzęt? Czy jej członkiem może być np. spółka z o.o. lub inna spółdzielnia?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)