Na jakich warunkach rolnik może skorzystać ze zwolnienia podatku od czynności cywilnoprawnych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na jakich warunkach rolnik może skorzystać ze zwolnienia podatku od czynności cywilnoprawnych?

27.11.2019autor:

Kto może liczyć na zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie ziemi? Czy takie zwolnienie to wyłącznie korzyści dla rolnika? O wyjaśnienie zwrócił się do redakcji jeden z Czytelników "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Mam zamiar w styczniu kupić grunty rolne. Jakie muszą być spełnione przesłanki, aby skorzystać ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych? Jest to zwolnienie zaliczane do pomocy de minimis – ile ona teraz wynosi na gospodarstwo? - dopytuje czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

r e k l a m a

Na te pytania odpowiada dr hab Aneta Suchoń, profesor UAM:

Artykuł 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych określa, że sprzedaż własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami, zwalnia się od podatku. Jednakże w wyniku dokonania tej czynności musi zostać utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, a jego powierzchnia będzie nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha.


Ponadto gospodarstwo to powinno być prowadzone przez nabywcę przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia. Zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie. 22 lutego 2019 r. Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie Komisji (UE) 2019/316 z dnia 21 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1408/2013 w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym. Dla gospodarstwa rolnego pomoc de minimis została zwiększona z 15 000 euro do 20 000 euro w okresie 3 lat podatkowych. Nowy limit obowiązuje od 14 marca 2019 r. do 31 grudnia 2027 r.







r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ograniczona możliwość samodzielnej egzystencji – kiedy jest przyznawana i co daje?

W przypadku długotrwałej choroby lub wypadku, która odbija się na sprawności fizycznej oraz psychicznej, można wystąpić o przyznanie stopnia niepełnosprawności. Jak taka procedura wygląda u dzieci przed osiągnięciem 16 roku życia? Na podstawie jakich kryteriów ocenia się niepełnosprawność dziecka? Czy poważna wada wzroku może być jednym z nich?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)