Komu przysługują rodzicielskie świadczenie uzupełniające?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Komu przysługują rodzicielskie świadczenie uzupełniające?

10.06.2022autor: dr Aneta Suchoń

Jestem rolniczką, matką piątki dzieci, ale nie wszystkie z nich urodziłam. Czy przysługuje mi rodzicielskie świadczenie uzupełniające? Jakie są zasady jego przyznawania?

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy można otrzymać świadczenie uzupełniające?
  • jaka jest wysokość świadczenia?
  • czy świadczenie otrzymają również emeryci?

Kiedy można otrzymać świadczenie uzupełniające?

Według ustawy z 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, świadczenie może być przyznane:

  • matce, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci;
  • ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci, w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę lub w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę.
Pod pojęciem wychowania należy rozumieć sprawowanie osobistej opieki nad dziećmi polegającej na stałym, bezpośrednim i ciągłym wykonywaniu ogółu obowiązków spoczywających na rodzicach w ramach praw im przysługujących względem dzieci w celu należytego sprawowania pieczy nad nimi i nad ich majątkiem.
r e k l a m a

Kto może otrzymać takie świadczenie?

Świadczenie może być przyznane osobom zamieszkującym w Polsce i posiadającym po ukończeniu 16. roku życia centrum interesów osobistych lub gospodarczych, przez co najmniej 10 lat w Polsce, jeżeli są:

  • obywatelami polskimi
  • lub obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej posiadającymi prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce,
  • lub cudzoziemcami legalnie przebywającymi w Polsce.

Czy świadczenie otrzymają również emeryci?

Należy podkreślić, że świadczenie może być przyznane matce po osiągnięciu wieku 60 lat albo ojcu po osiągnięciu wieku 65 lat, w przypadku gdy nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Świadczenie przysługuje pod warunkiem zamieszkiwania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w trakcie jego pobierania. Ustalenie prawa do świadczenia następuje odpowiednio na wniosek matki albo ojca dzieci składany w jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jaka jest wysokość świadczenia?

Należy podkreślić, że według art. 7 ww. ustawy, wysokość świadczenia nie może być wyższa od najniższej emerytury. W przypadku pobierania emerytury lub renty w wysokości niższej od najniższej emerytury świadczenie stanowi dopełnienie jej wysokości do wysokości najniższej emerytury.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 15 września 2021 r. (sygn. akt: III OSK 2326/21) orzekł, że matka, o jakiej mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, to nie tylko matka w sensie biologicznym, następnie w sensie prawnym (po przysposobieniu), jak również kobieta, która faktycznie (ale nie zawodowo) wychowywała dzieci w ramach rodziny zastępczej, a także kobieta, która faktycznie wychowywała dzieci współmałżonka. Urodzenie dziecka nie jest zatem ani przesłanką konieczną, ani wystarczającą do nabycia przedmiotowego uprawnienia. Decydujące znaczenie i charakter konieczny ma przesłanka wychowania. Wychowywać zaś można dzieci własne (przez siebie urodzone) lub urodzone przez inną osobę. Tym samym użyte w art.  3 ust. 1 pkt 1 ustawy pojęcie matki należy rozumieć w sensie funkcjonalnym, a nie prawnym.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Krajowy Plan Odbudowy zaakceptowany, ale na pieniądze poczekamy

Komisja Europejska zatwierdzi polski Krajowy Plan Odbudowy. Ale wypłata miliardów euro z KPO m.in. na poprawę warunków życia na obszarach wiejskich oraz wzmocnienie sektora rolno-spożywczego będzie uzależniona od realizacji tzw. kamieni milowych w dziedzinie sądownictwa i praworządności. 

czytaj więcej

Awantura o 0,5 mld zł dla KOWR. Pieniądze będą dla rolników, czy politycy położą na nich łapę?

Awantura w Sejmie. KOWR ma zatrzymać pół mld zł, które pochodzą od rolników. Zdaniem opozycji to skok na kasę. Ale rząd tłumaczy, że pieniądze przeznaczy na skup płodów rolnych.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)