Komu i na jakich warunkach przysługuje ulga w podatku rolnym ze względu na suszę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Komu i na jakich warunkach przysługuje ulga w podatku rolnym ze względu na suszę

27.01.2020autor: Michał Czubak

Czytelnikowi „Tygodnika Poradnika Rolniczego” susza dała się we znaki. Do gminy złożył wniosek o umorzenie raty podatku rolnego. Wójt kazał dołączyć szereg dokumentów , ale zainteresowany zastanawia się, czy jest sens składania takiego wniosku.

Z artykułu dowiesz się

Czy organ podatkowy ma prawo żądać dodatkowych dokumentów do rozpatrzenia wniosku?
Ulga, jako pomoc publiczna, ale dla kogo?

Susza w rolnictwie a ulga w podatku rolnym

W 2018 r. poniosłem duże straty spowodowane suszą. Złożyłem do gminy wniosek o umorzenie jednej raty podatku rolnego. Wójt kazał mi dołączyć szereg dokumentów dotyczących dochodów osiąganych przeze mnie i członków rodziny. Po ich przeanalizowaniu wydał decyzję odmowną. Ubiegłoroczna susza też mocno dotknęła moje gospodarstwo, ale zastanawiam się, czy jest w ogóle sens składania takiego wniosku? Czy wójt ma prawo żądać dodatkowych dokumentów poza protokołem szacowania strat przez komisję? - pyta czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

r e k l a m a
Odpowiedzi na to pytanie udzieliła Alicja Moroz, redakcyjny prawnik Tygodnika Poradnika Rolniczego.

Podstawą ordynacja podatkowa

Zastosowanie ulgi w podatku rolnym zależy od uznania organu podatkowego (wójta, burmistrza, prezydenta miasta), a postępowanie w sprawie jej przyznania toczy się nie w szczególnym trybie, lecz na podstawie Ordynacji podatkowej.

Tak wynika z uchwały Rady Ministrów nr 86/2019 z 6 września 2019 r. w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Obok innych przewidzianych w programie form pomocy, dodatkowo wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast mogą stosować ulgi w podatku rolnym za 2019 r. na podstawie ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. Tak samo było w przypadku rządowego programu pomocy z powodu suszy, która wystąpiła w 2018 r.

Zgodnie z art. 67a § 1 tej ustawy, organ podatkowy na wniosek podatnika w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym może stosować następujące ulgi:
  • odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty,
  • odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek,
  • umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe i odsetki za zwłokę.
Umorzenie zaległości podatkowej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość podatkowa.

Ulga jako pomoc publiczna może być udzielana także indywidualne

W myśl art. 67b § 1 pkt 3a) ustawy, organ podatkowy może na wniosek podatnika prowadzącego działalność gospodarczą udzielać wymienionych wyżej ulg w spłacie zobowiązań podatkowych w celu naprawienia szkód wyrządzonych przez klęski żywiołowe lub inne nadzwyczajne zdarzenia. Ulgi te stanowią pomoc publiczną i mogą być udzielane jako pomoc indywidualna albo w ramach programów pomocowych określonych w odrębnych przepisach.

W świetle prawa unijnego pojęcie podatnika prowadzącego działalność gospodarczą nie ogranicza się do przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jest ono znacznie szersze i obejmuje także podmioty prowadzące działalność w zakresie rolnictwa i rybołówstwa, bez względu na formę organizacyjno-prawną

Wójt może zażądać dodatkowych dokumentów do wniosku o umorzenie podatku rolnego

Artykuł 155 § 1 Ordynacji podatkowej przewiduje, że organ podatkowy może wezwać stronę lub inne osoby do złożenia wyjaśnień, zeznań, przedłożenia dokumentów lub dokonania określonej czynności osobiście, przez pełnomocnika lub na piśmie, w tym także w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli jest to niezbędne dla wyjaśnienia stanu faktycznego lub rozstrzygnięcia sprawy. Wójt może więc żądać dodatkowych dokumentów.

Alicja Moroz
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ulga termomodernizacyjna w podatku dochodowym od osób fizycznych. Komu przysługuje?

Czy płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może odliczyć sobie od podatku wydatki poniesione na termomodernizację? Na jakich zasadach się to odbywa i do jakiej wysokości takie odliczenie przysługuje? Odpowiada prof. UAM, dr hab. Aneta Suchoń.

czytaj więcej

Polagra Premiery 2020 odwiedziło 30 tys. rolników

Dziesiątki tysięcy odwiedzających Międzynarodowe Targi Rolnicze Polagra Premiery 2020 mogło zapoznać się z blisko 400 markami z czego niemal połowa to nowości. Wydarzenie odbyło się po raz ósmy.

czytaj więcej

Susza, upały, mróz – uprawy też są narażone na stres. Jak je wspomagać?

Rośliny przez cały okres rozwoju i wzrostu są narażone na różne czynniki stresowe. To brak lub nadmiar wody, upały latem i mróz zimą, silne promieniowanie słoneczne, niedobory pokarmowe lub przenawożenie, fitotoksyczność środków ochrony roślin i inne. Zbliżające się miesiące to potencjalne stresy zimowe. Nie przewidzimy ich siły, ale możemy przygotować się na ewentualną pomoc zestresowanym oziminom.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)