IMGW uruchomi specjalny serwis. Tam rolnicy sprawdzą, czy mogą nawozić uprawy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

IMGW uruchomi specjalny serwis. Tam rolnicy sprawdzą, czy mogą nawozić uprawy

02.02.2023autor: Kamila Szałaj

IMGW uruchomi specjalny serwis internetowy dla rolników. Sprawdzą w nim, czy mogą nawozić azotem swoje uprawy. Na razie jednak wciąż nie ma nowelizacji programu azotanowego.

Nowelizacji programu azotanowego nadal nie ma

Rolnicy z niecierpliwością czekają na nowelizację programu azotanowego, która umożliwia podanie azotu od 1 lutego. Nowe przepisy miały wejść w styczniu, ale rząd jeszcze ich nie zatwierdził.

Przypomnijmy, że projektowane przepisy zakładają, że rolnicy będą mogli rozpocząć nawożenie już od 1 lutego, o ile warunki pogodowe będą sprzyjające. Wcześniejsze stosowanie nawozów będzie możliwe, jeżeli nastąpi przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C (w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych) lub przez próg 5°C (w przypadku pozostałych roślin).  

Jako przejście przez próg danej temperatury należy wskazać termin, w którym przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 3°C lub termin, w którym przez pięć dni następujących po sobie, każdego dnia średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 5°C.

r e k l a m a

IMGW uruchomi specjalny serwis. Tam rolnicy sprawdzą, czy mogą nawozić

Rolnicy zastanawiają się jednak, skąd będą wiedzieć, czy na na pewno będą mogli wcześniej zastosować nawóz.

Okazuje się, że będą mogli to sprawdzić na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który planuje uruchomienie nowego narzędzia dla rolników w serwisie https://agrometeo.imgw.pl/.

- W zakładce „Kryterium wcześniejszego terminu nawożenia” publikowane będą informacje dla powiatów o przekroczeniu kryterium temperaturowego dla rozpoczęcia wcześniejszego nawożenia - informuje IMGW.

IMGW wyjaśnia, że w serwisie dostępną będą mapy wraz z wykazami powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C i powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 5°C. Mapy i tabele będą publikowane codziennie, od pierwszego do ostatniego dnia lutego, począwszy od 2023 roku, i przechowywane przez okres kolejnych 4 lat.

- Produkt zostanie udostępniony za darmo wszystkim użytkownikom tuż po wejściu w życie odpowiednich przepisów prawnych - informuje IMGW.

Tak będzie wyglądać serwis dotyczący terminu nawożenia:





Kamila Szałaj, fot. arch.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy, którzy kupili potwornie drogie nawozy chcą rekompensat. „Jestem w plecy 150 tys. zł”

Ceny nawozów spadły, ale nastroje na wsi wcale się nie poprawiły. Wielu rolników liczy straty, bo zaopatrzyli się na ten sezon w nawozy po 4-5 tys. zł. W najgorszej sytuacji są ci, którzy nadal trzymają zboża i rzepak. – Nie sprzedałem praktycznie nic, a na nawozach jestem w plecy ponad 150 tys. zł – żali się rolnik z woj. warmińsko-mazurskiego. Jego zdaniem rząd powinien zrekompensować te straty.

czytaj więcej

Siarka lubi towarzystwo. Jak nawozić swoje uprawy siarką w duecie z magnezem lub wapniem?

Po zimie rośliny potrzebują optymalnego odżywienia, aby prawidłowo wejść w stan wiosennej wegetacji. Oczywiście podstawowym składnikiem plonotwórczym jest azot, ale warto skupić się na nawożeniu siarką, wapniem i magnezem, gdyż te składniki korzystnie wpływają na zdrowie rośliny a to przełoży się na jej lepszy rozwój i plony.

czytaj więcej

Rolnicy czekają na nowy termin nawożenia azotem. Czy znów będą mieli związane ręce?

Zbliża się okres nawożenia, a rząd jeszcze nie przyjął nowelizacji programu azotanowego. Rolnicy są coraz bardziej zniecierpliwieni, tym bardziej że warunki pogodowe umożliwiają podanie azotu nawet w styczniu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)