Dopłaty do nawozów na jesień 2022: jest jasna deklaracja ministra rolnictwa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty do nawozów na jesień 2022: jest jasna deklaracja ministra rolnictwa

30.08.2022autor: Kamila Szałaj

W związku z wysokimi cenami nawozów rolnicy liczą na ponowne uruchomienie dopłat do nawozów. Czy jest na to szansa? Minister rolnictwa właśnie złożył jednoznaczną deklarację w tej sprawie. 

Po tym jak Grupa Azoty i Anwil wstrzymały produkcję nawozów, rolnicy oczekiwali zdecydowanej reakcji rządu. Organizacje rolnicze apelowały o uruchomienie powtórnego uruchomienia dopłat do nawozów. Nadzieje, że znów będą te dotacje dawała też zapowiedź premiera Morawieckiego o podjęciu interwencji ułatwiającej zakup nawozów.

r e k l a m a

Kowalczyk wyjaśnia, czy będą dopłaty do nawozów

Tymczasem minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przyznał, że rząd nie przewiduje dopłat do nawozów.

- Dopłaty do nawozów już były i są jeszcze realizowane. Na razie nie przewidujemy dopłat, tylko pomoc w innej formie – wyjaśnił na antenie Radia ZET. Dodał, że tym tematem we wtorek zajmie się rada ministrów, a po posiedzeniu zostanie wydany komunikat w tej spawie.

- Razem z ministrem aktywów państwowych, wicepremierem Jackiem Sasinem pracujemy nad systemem, który umożliwi wznowienie produkcji nawozów - zapewnił Kowalczyk.

Obiecał, że rząd zapewni rolnikom nawozy w umiarkowanych cenach, ale „nie będą to takie ceny, jak rok temu, bo do tego już nie ma powrotu”.

Kowlaczyk: nie wiedziałem, że spółki nawozowe wstrzymają produkcję

Szef resortu rolnictwa pytany był w Radiu ZET o to, czy wiedział o wstrzymaniu produkcji nawozów wcześniej. Odparł, że dowiedział się dopiero po podjęciu decyzji przez spółki.

- Nie wiedziałem wcześniej, że to nastąpi, dlatego że cena gazu wzrosła w ostatnich dniach o kilkadziesiąt procent. Wtedy przekroczyła barierę zakupu dla rolników. W poniedziałek, gdy ceny gazu wystrzeliły, zapadła decyzja o wstrzymaniu produkcji. Wtedy się dowiedziałem  - powiedział.

Jego zdaniem "cała troska polega na tym, żeby nie przerywać na długo produkcji, bo nawozy będą potrzebne na wiosnę w znacznie większej ilości niż na jesień. Niestety nie da się wiosną wyprodukować wszystkich potrzebnych nawozów”.

Kamila Szałaj

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Galeria dekoracji dożynkowych: zobacz najlepsze zdjęcia z całej Polski!

Większość gmin ma już za sobą dożynki. Niektóre z nich świętować będą jeszcze w pierwszych tygodniach września, a zwieńczeniem będą dożynki prezydenckie, zaplanowane na 10-11 września. Jednak już dziś można podziwiać efekty kreatywności rolników i mieszkańców wsi, przygotowujących dożynkowe dekoracje. Niektóre z nich zwalają z nóg!

czytaj więcej

Kościół dostał ponad 90 tys. ha gruntów rolnych za darmo! Ile jest warta ta ziemia?

Kościół dostał od państwa 90 tys. hektarów gruntów rolnych, a kilkaset kolejnych wniosków czeka na rozpatrzenie. Czy kolejne grunty będą trafiać w użytkowanie kościoła?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)