Rolnicy mają problem ze składaniem wniosków o dopłaty bezpośrednie. Czy termin zostanie wydłużony?
Czy dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników są zagrożone? Resort rolnictwa nie wyklucza wydłużenia terminu składania wniosków i przesunięcia środków pomiędzy ekoschematami.
W tym roku rolnicy otrzymują dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach. Dla wielu z nich są one skomplikowane i niezrozumiałe. Poza tym część gospodarzy nie zdecydowała jeszcze, czy i z jakich ekoschematów skorzysta. A czasu na podjęcie decyzji jest coraz mniej – termin złożenia wniosku upływa 15 maja. W związku z tym rolnicy obawiają się, że nie zdążą poprawnie i terminowo wypełnić dokumentów.
Kaczmarczyk: jest ryzyko, że rolnicy nie skorzystają z dopłat bezpośrednich
Zwraca na to uwagę także były wiceminister rolnictwa, Norbert Kaczmarczyk, który złożył w tej sprawie interpelację.
- Przepisy w ramach wspólnej polityki rolnej, wdrażanej w związku z przepisami Unii Europejskiej, implementowane są do prawodawstwa krajowego z opóźnieniem, co może wpłynąć na decyzje rolników w zakresie aplikowania o dopłaty. Ponadto polityka rolna Unii Europejskiej przechodzi aktualnie sporą metamorfozę – napisał poseł Norbert Kaczmarczyk, który zwrócił uwagę na trudności, jakie mają rolnicy przy wypełnianiu wniosków o dopłaty oraz spełnianiu nowych unijnych wymogów. Jego zdaniem może to się skończyć tym, że rolnicy nie skorzystają z dopłat bądź będą korzystać z nich w ograniczonej formie.
Ministerstwo rolnictwa: realizacja ekoschematów jest dobrowolna
W odpowiedzi ministerstwo rolnictwa przypomniało, że nowe zasady udzielania dopłat bezpośrednich to efekt reformy Wspólnej Polityki Rolnej. W pracach nad nią Polska opowiadała się za tym, żeby wdrożenie eko-schematów nie było obowiązkowe dla państw członkowskich. Takie rozwiązanie nie uzyskało jednak wystarczającego poparcia na forum Unii Europejskiej. MRiRW podkreśliło, że dla rolników realizacja ekoschematów jest dobrowolna.
Resort rolnictwa przypomniał także, że w pracach nad wdrożeniem postanowień reformy WPR udział brała również strona społeczna, a projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 był kilkukrotnie poddany szerokim konsultacjom. Opracowując PS WPR dążono również do ograniczenia obciążenia administracyjnego i zapewnienia uproszczenia wdrażania WPR.
Romanowski: ekoschematy są dostępne dla wszystkich rolników
- Szeroki wachlarz praktyk w ramach ekoschematów obszarowych, uwzględniający różnorodność polskiego rolnictwa pod względem agrotechnicznym, technologicznym, struktury i wielkości gospodarstw, typu produkcji (roślinna, zwierzęca), umożliwia rolnikom wybór najlepszej opcji dla swojego gospodarstwa i pozwala osiągnąć najwyższą efektywność w zakresie pozytywnego oddziaływania na środowisko i klimat. Dlatego można uznać, że ekoschematy obszarowe zaproponowane w PS WPR są dostępne dla wszystkich rolników – napisał w odpowiedzi wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.
Natomiast ekoschemat Dobrostan zwierząt stanowi kontynuację wsparcia dla gatunków/grup zwierząt objętych działaniem Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020 w odniesieniu do świń, krów i owiec. Dodatkowo wsparciem objęte będą nowe gatunki/grupy technologiczne zwierząt, czyli: konie, kozy, bydło opasowe i drób.
ODR-y bezpłatnie pomogą rolnikom wypełnić wniosek o dopłaty bezpośrednie
W celu zapoznania rolników ze zmianami wynikającymi z reformy WPR już od ubiegłego roku prowadzone są liczne działania informacyjne. Rolnicy mają również możliwość udziału w szkoleniach prowadzonych przez ODR-y oraz przez pracowników ARiMR. Ponadto ODR, a także biura powiatowe ARiMR, będą bezpłatnie pomagać rolnikom w wypełnianiu wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich, w tym także ekoschematów.
Dopłaty bezpośrednie: będzie więcej czasu na złożenie wniosków?
MRiRW podkreśliło także, że przepisy przewidują możliwość wydłużenia podstawowego terminu składania wniosków o przyznanie płatności i zmian do tych wniosków.
Niewykluczone przesunięcia środków pomiędzy ekoschematami
Ministerstwo rolnictwa ma jeszcze jedną możliwość działania.
wk
Najważniejsze tematy