Dopłaty do nawozów: izby rolnicze walczą o pieniądze dla większej liczby gospodarstw
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty do nawozów: izby rolnicze walczą o pieniądze dla większej liczby gospodarstw

18.07.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Samorząd rolniczy walczy o rolników na wielu polach. Tym razem Zarząd KRIR zwrócił się do resortu rolnictwa o udzielenie pomocy na zakup nawozów tym rolnikom, których wnioski zostały odrzucone z powodu błędów.

Rolnicy, których wnioski o dopłatę do nawozów mineralnych ze względu na jakieś nieprawidłowości zostały odrzucone przez Agencję Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa, zostali z niczym. Dlatego też samorząd rolniczy dnia 13 lipca 2022 roku zwrócił się w ich imieniu do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, aby resort pochylił się nad ich losem i udzielił im pomocy finansowej w zakupie nawozów. Dlaczego?

r e k l a m a

Zanim nastąpił krach na rynku nawozów przepisy nie wymagały zatrzymywania dowodu ich zakupu

Krajowa Rada Izb Rolniczych uzasadnia, że jeszcze w zeszłym roku w chwili zakupu nawozów nie było przepisów odnośnie wymagań co do dowodu ich zakupów. Dlatego też wielu rolników otrzymało paragon nieimienny, chociaż równocześnie firmy sprzedające nawozy wystawiły zaświadczenia dla rolników o dokonanym zakupie, na którym była zawarte wymagane dane, a więc m.in. nazwa nawozu, kwota oraz nr paragonu.

ARIMR często nie uznaje tej formy potwierdzenia zakupu nawozów

Jednakże Agencja w trakcie rozpatrywania wniosków o dopłaty do nawozów w wielu przypadkach nie uznawała paragonu nieimiennego wraz z zaświadczeniem zakupu, nie uznając go za dokument księgowy.

Tym samym rolnicy dokumentujący zakup nawozów za jego pomocą zostali wykluczeni z otrzymania dotacji, choć właściwie spełniali wymagane kryteria,

Zdaniem samorządowców taka forma dowodu zakupu powinna być traktowana na równi z imiennym potwierdzeniem zakupu nawozów. Tym samym zyskał by on wartość dowodową dokumentującą zakup nawozów, o którym mowa w instrukcji wypełniania wniosku.

Przeczytaj także:

Ruszyły dopłaty do nawozów 2022. Kiedy rolnicy dostaną pieniądze?

Dopłaty do nawozów 2022: ARiMR wypłaciła 500 mln złotych dotacji

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

fot. pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

ARiMR wypłaciła rolnikom ponad 840 mln zł dopłat do nawozów

11 lipca br. ARiMR rozpoczęła wypłacanie dopłat dedykowanych rolnikom w ramach wsparcia zakupu nawozów mineralnych. W pierwszym tygodniu dopłaty otrzymało niespełna 18,5 proc. wnioskodawców, a wypłacona kwota wyniosła 500 mln zł, co było związane z nadal trwającym w niektórych biurach powiatowych procedowaniem wniosków. Dziś Agencja podała najnowsze dane o statusie wypłat.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)