Czy z ulgi Pałacyk+ mogą skorzystać mieszkańcy wsi? Ile można dostać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy z ulgi Pałacyk+ mogą skorzystać mieszkańcy wsi? Ile można dostać?

03.02.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Przepisy wprowadzone w Polskim Ładzie wciąż zaskakują Polaków. Okazało się, że wśród zapisów znalazły się także ulgi dla właścicieli zabytków. Czy z przepisów, nieco prześmiewczo określonych jako “Pałacyk+”, mogą skorzystać mieszkańcy wsi? Na jakie kwoty można liczyć?

Dla kogo ulga Pałacyk+?

Zapisy w ustawie o Polskim Ładzie, dotyczące ulg na konserwację zabytków, znajdują się w artykule 26hb. Przysługują one każdemu podatnikowi, który jest właścicielem nieruchomości, wpisanej do rejestru zabytków lub znajdującej się w ewidencji zabytków. Nie ma znaczenia, jak długo jest się posiadaczem danej nieruchomości.

Ulga przysługuje podatnikom bez względu na ich dochody – czy to z umowy o pracę, zlecenia, umowy o dzieło. Nie wyklucza także osób, które płacą podatek liniowy.

r e k l a m a

Na jakie korzyści mogą liczyć właściciele pałacyków?

Właściciele pałacyków i dworków wiedzą doskonale, ile wysiłku i pieniędzy pochłania utrzymanie budynku zgodnie z zaleceniami. Dzięki Polskiemu Ładowi można sporo zaoszczędzić.

Odliczyć można już wydatki na nabycie pałacyku. Nie może to być więcej niż 500zł na każdy 1 m2. Maksymalnie ta ulga może wynieść 500 tys. zł w ciągu roku. Jednak to nie koniec ulg. Właściciel takiej nieruchomości może bowiem odjąć sobie 50% wydatków, które poniósł na usługi budowlane, renowację i konserwację. Nie przewidziano górnego limitu wydatków w skali roku.

Doradczyni podatkowa Jowita Pustuł, która jako pierwsza omówiła przepisy Pałacyku+, zauważa, że brak limitu w ulgach jest sporą luką podatkową. Realnie pozwala podatnikowi obniżyć dochód do zera i w ten sposób nie płacić podatku PIT.

Dziury w Polskim Ładzie

Eksperci uważają, że im więcej czasu upłynie od wprowadzenia Polskiego Ładu, tym więcej luk i haczyków prawnych da się w nim zauważyć. Już teraz potrzebne są liczne “łatki”, które mają usprawnić działanie nowych przepisów. Kolejnym krokiem mogą być uzupełnienia, których zadaniem będzie zamykanie przypadkowo otwartych furtek do nadużyć podatkowych.

- Rząd walczy z mityczną "luką vatowską", a może się okazać, że luki Polskiego Ładu są znacznie większe – skomentował w rozmowie z portalem money.pl dr Sławomir Dudek z Forum Obywatelskiego ds. Rozwoju.

Biorąc pod uwagę polskie realia, w których kupno zabytku jest poza zasięgiem przeciętnego obywatela, akurat z luki, jaką tworzy Pałacyk+, niewielu będzie mogło skorzystać.

Zuzanna Ćwiklińska
fot. KOWR

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

8400 złotych za kolację z Kamilą z Rolnik szuka żony

25 osób wzięło udział w licytacji spędzenia wspólnego czasu i kolacji z Kamilą Boś, rolniczką i bohaterką 8 edycji "Rolnik szuka żony". Fani mogli także wylicytować zaproszenie do gospodarstwa Anny i Grzegorza Bardowski oraz spotkanie z Joanną i Kamilem. Jakie sumy tu padły?

czytaj więcej

Koniec z absurdalnym prawem i blokadą kredytów dla rolników

Parlament naprawił swój błąd i zmienił przepisy blokujące udzielanie kredytów rolnikom. Za nowelizacją Kodeksu Postępowania Cywilnego opowiedzieli prawie wszyscy posłowie. Oznacza to, że rolnicy będą mogli na normalnych warunkach zaciągać kredyty.

czytaj więcej

Kredyty dla rolników uratowane - Parlament naprawia swój błąd

Parlament naprawia swój błąd i szybko nowelizuje ustawę, która spowodowała kłopoty z finansowaniem działalności rolniczej. Projekt nowelizacji poparły wszystkie kluby parlamentarne.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)