Czy można otrzymać dotacje na zalesienie po zmarłym dziadku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy można otrzymać dotacje na zalesienie po zmarłym dziadku?

10.08.2022autor: dr Aneta Suchoń

Dwa miesiące temu zmarł mój dziadek, który prowadził gospodarstwo rolne, ale część gruntów rolnych objęta była unijnym programem na zalesianie. Dziadek złożył wniosek w 2020 roku i otrzymał dotację. Czy jako spadkobierca testamentowy mogę kontynuować działania związane z zalesianiem i otrzymać wsparcie z tym związane?

Z artykułu dowiesz się

  • Czy spadkobiercy rolnika przysługuje wsparcie finansowe, które miał otrzymać spadkodawca?
  • Czy spadkobierca automatycznie wchodzi w miejsce spadkodawcy, czy musi dopełnić jakieś formalności?
  • Co w sytuacji, gdy spadkobierców jest więcej?

Czy spadkobiercy rolnika przysługuje wsparcie finansowe, które miał otrzymać spadkodawca?

Kwestię reguluje Rozporządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. W przypadku śmierci rolnika, która nastąpiła w okresie od dnia złożenia wnios­ku o przyznanie wsparcia na zalesienie, wsparcia na zadrzewienie, pierwszej premii pielęgnacyjnej lub pierwszej premii zalesieniowej do dnia doręczenia decyzji w sprawie o przyznanie odpowiednio tych wsparć, spadkobierca rolnika może wstąpić do toczącego się postępowania w tej sprawie na miejsce zmarłego rolnika, jeżeli nabył w wyniku dziedziczenia własność gruntów objętych tym wnioskiem.

r e k l a m a

Czy spadkobierca automatycznie wchodzi w miejsce spadkodawcy, czy musi dopełnić jakieś formalności?

Rozporządzenie wskazuje, że spadkobierca rolnika wstępuje do toczącego się postępowania w sprawie o przyznanie wsparcia na miejsce zmarłego rolnika na wniosek złożony w terminie 7 miesięcy od dnia otwarcia spadku. Termin ten nie podlega przywróceniu. Spadkobierca rolnika podaje we wniosku swój numer identyfikacyjny albo dołącza do tego wniosku kopię wniosku o nadanie takiego numeru.

Jakie dokumenty są niezbędne?

Do wniosku dołącza natomiast odpis prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo oświadczenie o złożeniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Powinno ono zawierać dane osobowe i numer identyfikacyjny. W przypadku gdy nie zostało zakończone postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku, rolnik składa odpis prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku w terminie 21 dni od dnia uprawomocnienia się tego postanowienia. Spadkobierca może też załączyć zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza.

Co w sytuacji, gdy spadkobierców jest więcej?

Jeżeli z postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo z zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza wynika, że uprawnionych do nabycia spadku jest więcej niż jeden spadko­bierca, spadkobierca wstępujący do postępowania w sprawie o przyznanie wsparcia dołącza oświadczenia pozostałych spadkobierców, że wyrażają na to zgodę.

Aby szczegółowo wyjaśnić kwestie związane z kontynuacją zobowiązań, najlepiej skontaktować się z biurem powiatowym ARiRM.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Dopłaty do nawozów: ponad 1,5 mld zł trafiło na konta rolników

  Do 5 sierpnia ponad 247 tys. rolników otrzymało wypłatę dopłat do nawozów, co oznacza, że na konta rolników trafiło ponad 1,535 mld zł. Ilu rolników jeszcze czeka na pieniądze?

czytaj więcej

Czy będą dopłaty do pelletu, drewna i oleju opałowego?

Będą dopłaty nie tylko do węgla? Rząd pracuje nad nowymi dodatkami. Miałyby one dotyczyć oleju opałowego, pelletu, gazu LPG, a także drewna.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)